Elalvás után új taktika
Lassan egy évtizede arról szól az európai futball, hogy na majd most megmutatják a belgák! Nem lesz másképp az idei világbajnokságon sem, pedig az aranygeneráció lassan teljesen kiöregszik, miközben Eb-n nem sikerült elődöntőbe jutni, és a legnagyobb sikert a 2018-as bronzérem jelentette Roberto Martínez csapatának.
Akkor a hibátlan csoportkör, Anglia, Panama és Tunézia legyőzése után a nyolcaddöntőben Mexikót (2-0), a negyeddöntőben pedig Brazíliát (2-1) verte a csapat, hogy a franciák elleni elődöntős vereség (0-1) után a harmadik helyért ismét megverje az angolokat (2-0).
A brazilok elleni csata egyik hőse Vincent Kompany volt, aki a vezető gólnál belecsúsztatott a labdába egy szögletet követően, igaz, végül manchesteri klubtársa, Fernandinho ért bele utoljára, így öngólként lett elkönyvelve a találat.
„Hogy így alakult egy nagy véletlennek volt köszönhető” – mesélte el később a belga közszolgálati tévének Kompany.
„A meccs előtti napon a nem tudtam aludni, ezért bevettem egy altatót, viszont elfelejtettem beállítani az ébresztőórát. Így aztán a reggeli csapatértekezletről, amelyen a szakmai stáb megbeszélte a meccstaktikát, lemaradtam. Roberto Martínez azt mondta, bocsánatot kell kérnem a társaimtól, majd vonuljak félre Thierry Henry másodedzővel, hogy összefoglalja nekem a megbeszéléseket.”
Kompany meghallgatta, majd azt mondta, lenne pár ötlete.
Teljesen megváltoztattuk az addigi terveket.
Mondtam Henry-nak, hogy Brazília pontosan úgy védekezik, mint a Manchester City, láttuk az edzésüket Pep Guardiolával a manchesteri edzőkomplexumunkban. Pontosan azt másolják, amit mi a Citynél csinálunk, így ismerem a rendszer gyengeségét.”
A 13. percben Nacer Chadli szögletrúgásánál lendületből a rövid sarokra érkezett, az ötös sarkától megcsúsztatta a labdát, amely a kapuba vágódott. Azt hitte, övő a gól, csak később fedezte fel, hogy Fernandinho öngóljaként számolták el. De a helyzeten ez mit sem változtatott, szerinte ez a gól az altatónak, és az abból kialakult helyzetnek számlájára írható.
Váltságdíj és vereség
Az évtizedek óta beharangozott nagy afrikai áttörés olyannyira nem valósult meg, hogy négy éve a kontinens mind az öt csapata elvérzett a csoportkörben, azaz egyik sem jutott be a legjobb 16 közé.
Az utolsó meccseken Szenegálnak és Nigériának még lett volna esélye, de előbbi Kolumbiától (0-1), utóbbi Argentínától kapott ki (1-2). A nigériaiakat ráadásul még egy komoly gond is sújtotta: a csapatkapitány John Obi Mikel úgy lépett pályára, hogy tudta, édesapját otthon elrabolták és valószínűleg megkínozták.
A Chelsea korábbi játékosa, aki a vébé alatt már a kínai Tiencsin Teda labdarúgója volt órákkal a mérkőzés előtt kapott egy telefonhívást az emberrablóktól, amelyben 28 ezer dolláros váltságdíjat követeltek tőle.
„Érzelmileg összeomlottam, és meg kellett hoznom a döntést, hogy mentálisan készen állok-e a játékra. Összezavarodtam. Nem tudtam, mit tegyek, de tudtam, hogy nem hagyhatok cserben 180 millió nigériait. Ki kellett zárnom a fejemből a történteket, először arra kellett koncentrálnom, hogy teljesítsem válogatottbeli kötelezettségem. Azt mondták, hogy azonnal lelövik az apámat, ha jelentem a hatóságoknak, vagy elmondom bárkinek. Gernot Rohr kapitánnyal sem akartam megbeszélni, mert nem szerettem volna, hogy a problémám elvonja a csapat többi tagjának figyelmét”
A kétfejű sas
Sokkal nagyobb port kavart egy politikai botrány, amely az E csoportban történt, ahol Svájc 2-1-re legyőzte Szerbiát Granit Xhaka és Xherdan Shaqiri góljaival.
Xhaka albán családban született, apja pedig politikai fogolynak számított a volt Jugoszláviában. Shaqiri szülei koszovói albánok, akik a koszovói háború 1998-as kitörése előtt menekültek Svájcba.
Így amikor a páros egy-egy gólt szerzett, a kezeikkel az albán jelképnek számító kétfejű sast formáztak. Később ugyan tagadták, hogy politikai üzenete lett volna a gólörömüknek, a FIFA fegyelmit indított ellenük, és végül mindkettejüket tízezer dollár pénzbírsággal sújtotta.
A hagyomány kötelez
Az oroszországi vébén megszakadt egy nagy sorozat, 2015-ben ugyanis meghalt a brazilok leglelkesebb szurkolója, Clovis Acosta Fernandes, aki 1990-től 2014-ig hét világbajnokságon át követte a kedvenceket.
1994-ben és 2002-ben világbajnoki címnek örülhetett, azonban a hazai tornán könnyes szemmel vette tudomásul, hogy Németország 7-1-re legyőzte Luis Felipe Scolari csapatát.
Fernandes, aki a világbajnoki trófea mását ölelgetve szurkolt, mielőtt elhagyta volna a stadiont, átadta a másolatot egy német szurkolónak, mondván, megérdemelnék az igazit.
Egy évvel később, 2015-ben, elveszítette a rákkal való kilenc évig tartó harcot. Két fia azonban folytatta örökségét: Frank és Gostavo Fernandes Oroszországba utazott, hogy szurkoljon a brazil válogatottnak. És náluk volt a trófea új másolata – a hagyományok ugyanis köteleztek.