Az utolsó másodpercben dőlt el

Az Újpest hazai pályán 2-1-re győzött a Ferencváros ellen az OTP Bank Liga negyedik fordulójában.

OTP Bank Liga, 4. forduló
Újpest FC – Ferencvárosi TC 2-1 (1-0)
Szusza Ferenc Stadion, 10 ezer néző. Játékvezető: Bognár
Újpest: Balajcza – Iandoli, Antón, Szélesi – Vermes, Balogh B. (Stanisavljevic, 87.), Vasiljevic, Remili (Kovács D., 73.) – Christ, Zaris (Tshibuabua, 62.), Kabát. Edző: Jos Daerden
Ferencváros: Jova – Sváb (Orosz M., 78.), Grúz, Klein, Cukic (Hakola, 71.) – Somalia, Józsi, Gyömbér, Alempijevic – Böde, Máté J. (Beliczky, a szünetben). Edző: Détári Lajos
Gólszerzők: Kabát (28.), Tshibuabua (94.), illetve Orosz M. (90.)

A mérkőzés előtt ünnepélyesen köszöntötték az újpestiek londoni olimpikonjai közül az ötödik helyezett cselgáncsozó Karakas Hedviget, az aranyérmes kajakozó Dombi Rudolfot, valamint a szintén első helyezett tornász Berki Krisztiánt. Ritka pillanat volt ez, hiszen az Újpest és a Ferencváros szurkolói, akik egyébként ősi ellenségei, most együtt ünnepelték, és egy-egy transzparenssel köszöntötték az említett sportolókat. Dombit és Berkit egyébként Wintermantel Zsolt, a IV. kerület polgármestere díszpolgári címre terjesztette fel.

Alig több mint három hónapja rendezték az előző derbit, de mindkét oldalon csak három mezőnyjátékos maradt hírmondónak a május 12-i kezdőcsapatból: az újpestiek részéről Balogh Balázs, Dusan Vasziljevics és Remili Mohamed, a ferencvárosiaktól pedig Sváb Dániel, Grúz Tamás és Martin Klein. Az összeállításokkal kapcsolatban egyébként komoly meglepetések nem voltak, ha csak az nem, hogy a hazaiaknál ott volt a pályán a nagy visszatérő, Szélesi Zoltán.

Nem volt teljes telt ház, de a várakozásoknak megfelelően kiváló hangulatban kezdődött a rangadó. Az első félidő eleje veszélytelen mezőnyjátékkal telt, az egyhangúságot csak egy-egy ígéretesnek tűnő kapura lövési kísérlet törte meg. Húsz perc után megélénkült a játék, és az előrefelé addig is aktívabb, gyakorlatilag három támadóval játszó házigazda megszerezte a vezetést Kabát Péter révén. A folytatásban is szinte kizárólag a vendégek térfelén zajlott a játék, nem látszott, hogy három forduló után az FTC veretlen, az Újpest pedig nyeretlen. Nagy ziccerek mindkét oldalon adódtak, ám a szünetig újabb gól nem született.

Labdabirtoklásban a Ferencváros felülmúlta ellenfelét a második félidő első részében, de ez veszélyes kapura lövésekben, helyzetekben nem mutatkozott meg. A hazaiak a biztonságos játékra törekedtek, a korábbi három helyett már csak egy embert hagytak elöl. Az Újpest-szurkolók perceken keresztül pirotechnikai eszközök bevetésével zavarták a játékot, de a játékvezető a szabályokkal ellentétben nem állította meg a mérkőzést. AZ FTC-nél védő helyett is támadó érkezett a pályára, a játék képe alapján érett is a vendégcsapat egyenlítése, amelyre egészen a 90. percig kellett várni, amikor Orosz Márk egy gyönyörű szabadrúgás révén volt eredményes. Ekkor úgy tűnt, a tavaszi végeredmény ismétlődik meg, és igazságos döntetlen születik, de az utolsó másodpercben a belga-kongói Bavon Tshibuabua megszerezte a győzelmet jelentő második gólt az Újpestnek (2-1)!

A hazai szurkolók a lefújás után 15 percig felállva ünnepelték kedvenceiket.

Ez volt a két együttes 211. bajnoki összecsapása, a vendég ferencvárosiak 2000-ben nyertek utoljára a Megyeri úton.

– Az első félidő egyértelműen az Újpesté volt. Hátulról, mélységből sokszor kilépett Szélesi, illetve Christ is erőteljesen felment a középpályán. Egyértelműen létszámfölényben volt a mozgékonyabb és dinamikusabb házigazda – elemezte a látottakat a Rangadó.hu állandó szakértője, Őze Tibor, az MLSZ Grassroots-menedzsere. – A Ferencváros egyedül Somalia gyorsaságára és Böde Dániel pozíciós játékára épített. A második félidőben a vendégek nagy offenzívát indítottak, az Újpest elfáradt a saját iramában, így az FTC átvette az irányítást. Détári Lajos mindent megtett a sikerért, csapata átállt három védőre, Beliczky Gergőt is beküldte, de hiányzott a kreativitás. A nagy fölény megérdemelt egyenlítést hozott, mégis igazságos a hazaiak sikere, mert az egyenlítő gól előtt nem történt szabálytalanság! Hiába kezdeményezett többet a Ferencváros a második játékrészben, helyzeteket nem tudott kialakítani. Úgy nézett ki, az erőfeszítéseit mégis siker koronázza, de egy rögzített helyzetre nem jól reagált, nem jól állt fel. Az Újpest nagyon szervezett védőjátékot nyújtott, Szélesi érkezésével az egész védelem magabiztosabbá vált, de ez előrefelé nem oldja meg a gondokat. Nem érdemtelen az Újpest győzelme, de iksznél sem mondhattuk volna, hogy igazságtalan…