Sokan úgy gondolták, Jürgen Klopp Liverpoolja az elvárásokat magasan túlteljesítette, amikor 2018-ban a Bajnokok Ligája döntőjébe jutott. A csapat ezután kiegészült néhány játékossal és bár továbbra sem mindenki számított a legnagyobb esélyesek közé, végül úgy nyert BL-t, hogy kiejtette a Bayern Münchent, hatot vágott a Portónak és egy őrült meccsen a Barcelonát 4-0-val verve jutott fináléba.
Óriási mérföldkő ez annak az edzőnek az életében, akit 2019-ben is még azzal cukkoltak, hogy képtelen kupadöntőben nyerni:
- 2013-ban a Dortmund edzőjeként veszítette el a BL-döntőt a Bayern München ellen (1-2),
- egy évvel később a Német Kupában szintén a bajorok fogtak ki a csapatán (0-2),
- 2015-ben megint a Német Kupa fináléjában maradt alul, ezúttal a Wolfsburg ellen (1-3),
- első liverpooli évében rögtön két kupadöntőn is elhasalt, a ligakupát büntetőkkel a Manchester City ellen, az Európa Ligát rendes játékidőn belül a Sevilla ellen bukta el (1-3),
- majd végül 2018-ban a Real Madrid bizonyult túl erős ellenfélnek a Bajnokok Ligájában.
A zsinórban hat elveszített finálé miatt rengeteg kritika érte, hiába kétszeres bajnok a Bundesligában (2010–2011, 2011–2012), Német Kupa-győztes (2012) és Német Szuperkupa-győztes edző (2008, 2013, 2014).
Aki azonban látta a tavalyi Poolt, annak eszébe nem jut ilyet állítania már, több káprázatos feltámadás kísérte a BL-menetelést, a bajnokságban pedig minden idők harmadik legtöbb pontszámával végzett másodikként a Premier League-ben.
Kérdés, hogy jövőre képes lesz-e az utolsó, de legnagyobb lépcsőfokot megmászni a Liverpool: 29 év után bajnoki címet szerezni.
A legérdekesebb érkező egy német szörfös
Az utóbbi évek egyik legérdekesebb átigazolási időszakán van túl a Liverpool FC, de nem a hagyományos értelemben. Merthogy a 16 éves Harvey Elliotton és a 17 éves Sepp van den Bergen kívül csak egy cserekapust szerződtetett a Pool Adrián személyében. Egy BL-győztes csapatnak pedig nem lehet gondja az anyagiakkal, csak a fináléba jutás 100 millió euró fölötti összeget hoz a konyhára. Éppen ezért érdekes Klopp nyilatkozata csütörtökön a piac zárulta után.
Ez a csapat remek korban van és még fejlődni fog. Nem találtunk elfogadható árért megfelelő megoldást a problémáinkra. Ne higgye senki, hogy nem próbálkoztunk. A csöndes átigazolási időszak alatt is őrülten tárgyaltunk, de minél jobb a csapatod, annál nehezebb jó megoldást választani. Én hiszem, hogy érdemes együtt tartani ezt a keretet. A múlt nagy csapatai évekig együtt játszottak és úgy lettek sikeresek, mi is erre törekszünk
– idézi a Guardian a vörösök edzőjét.
Noha ilyenkor szokás pufogtatni a közhelyeket, hogy a hosszú sérülésből felépülő Alexander Oxlade-Chamberlain felér egy új igazolással, inkább azon érdemes filozofálni, hogy az LFC tényleg megtartotta legnagyobb értékeit. Távozók között zömmel fiatalok vannak és az alig használt Alberto Moreno, valamint a Kloppnál sokszor csereként bevetett Daniel Sturridge. Lényegében a csapat összetétele nem változott.
A német edző viszont azok után, hogy 2018-ban bedobásspecialistát alkalmazott, idén újabb váratlan módszerrel próbál előnybe kerülni. A Times számolt be róla elsőként, hogy Sebastian Steudtner, a világ egyik legjobb szörföse tartott foglalkozást a játékosoknak, ahol légzéstechnika és stresszkezelés mellett a koncentráció fejlesztésére mutatott technikákat.
Nem konkrét feladatra hívtuk meg. Amit ő csinál nekünk, az teljesen új és szokatlan. Ha megnézzük róla a felvételeket, látszik, hogy állandóan életveszélyes szituációban versenyez. Nem az volt a fontos, hogy megmondja, mire gondolj stresszhelyzetben, a lényeg az új tapasztalatok szerzése volt. Nagyon érdekes figura, több napig velünk volt, kivette a részét a házi pingpongbajnokságból is
– foglalta össze az edzést a Pool edzője, aki szerint máskor is vendégül fogják még látni a szörföst.
Ezek a húzásai rendszerint megosztják a futballtársadalmat, egyesek szerint teljesen bedilizett Klopp, mások szerint épp azért sikeres, mert olyan megoldásokat alkalmaz, amire korábban senki sem gondolt. Az vitathatatlan, hogy egyedi a liverpooli munkamódszer, de érdemi erősítés nélkül zárni a nyarat elég meredek döntés egy bajnokaspiráns csapattól. Merthogy eddig jól állt a Vörösöknek, hogy kis túlzással esélytelensége dacára csúcsra tört, de ennek az underdog-történetnek már vége. A Liverpool célja már nyíltan a Premier League megnyerése.
Az idő majd eldönti, igaza van-e a németnek, hogy vakon hisz a korábbi játékosállományban és nem igazol. Vagy kiderül, hogy a saját álomvilágában él, ahol mindenféle szokatlan jópofaság varázslatos segítséget nyújt.
Az biztos, hogy a fentiek nem Klopp döntését igazolják, ám pont a címvédő és tizenegyesekkel Szuperkupa-győztes Manchester City mutatta meg, hogy nem lehetetlen: Guardiola úgy nyert bajnokságot legutóbb csapatával, hogy Riyad Mahrez volt az egyetlen érdemi nyári érkezője.
Aki kimarad, könnyen lemarad
Miközben a BL-győztes a babérjain ült, zajlott az élet az átigazolási piacon. A Vörösök legnagyobb ellenfele, a Manchester City okosan építkezett, Pep Guardiola szerzett magának egy jól passzoló szűrőt Rodri személyében, klubrekordot jelentő 70 millió euróért. Emellett a szintén erősítésre szoruló posztra hozta a szélső hátvéd Joao Cancelót a Juventustól.
A Tottenham kevés igazolással operált a stadionépítése alatt, az új aréna viszont kész, a BL-döntőből befolyó összeget pedig erősítésekre költhette ezúttal Maurizio Pochettino.
A végére bele is húzott a Spurs, középpályára érkezett Tanguy Ndombele (Lyon) és Giovani Lo Celso (Real Betis), miközben meglepő módon Christian Eriksent is meg tudta tartani, amivel nagyon kreatív középpályát hoztak össze a londoniak. Az Atlético Madridba igazoló Kieran Trippier helyettese is meglett, az Anglia egyik legnagyobb tehetségének tartott Ryan Sessegnont a Fulhamtől szerezte meg a Tottenham.
Érdekesen alakult a Manchester United nyara is, mert miközben behúzták a világ legdrágább védőjévé váló Harry Maguire-t a Leicestertől, a hátvédsorba érkezett Aaron Wan-Bissaka is. Elveszítették viszont Romelu Lukakut és bár Daniel James a támadó szekcióba érkezett, szélsőként bvethető, nem pedig középcsatár, így lényegében nem pótolták senkivel a belga centert. Pedig akadt eladó csatár a piacon, elég akár az Evertonra gondolni, amely Moise Keant szerezte meg a Juventustól.
A csütörtöki záráson az Arsenal bizonyult legaktívabbnak, Kieran Tierney a Celtictől, David Luiz pedig a rivális Chelsea-től érkezett, miután összerúgta a port az új edzővel, Frank Lamparddal. Korábban Nicolas Pepe és Dani Ceballos személyében szélsőt és középpályást is igazoltak az Ágyúsok, azaz lényegében mindenhol toldozott-foldozott Unai Emery.
Az átigazolásokból egy évre kizárt Chelsea lehet a legnagyobb kérdőjel, a Kékek bukták Eden Hazard mellett Gary Cahillt, Danny Drinkwatert, Alvaro Moratát, Eduardót és a korábban már említett David Luizt is, miközben az eltiltás határozata előtt lepapírozott Christian Pulisic érkezhetett csak a klubhoz.
Minden szezonnak külön története van, ahol tiszta lappal indul mindenki. Mi pénteken kezdjük el a saját fejezetünket és minden esély megvan egy új, csodálatos történetre
– mondta Klopp a bajnokság pénteki nyitómérkőzése előtt, amelyen csapata a Norwich-ot fogadja.
Ugyan nem éppen a péntek esti rajton, pont az újonc ellen bizonyíthatja be a Liverpool, hogy 1990., azaz jövőre harminc év után készen áll idén a bajnoki cím megszerzésére, de arra éppen alkalmas lehet, hogy üzenjen a riválisoknak: kösse fel a gatyáját, aki versenyre akar kelni velük, mert a mostani Klopp-csapat csak erősebb és rutinosabb lett annál, amelyik májusban BL-t nyert.
Kiemelt kép: Ian MacNicol/Getty Images