Az utóbbi időben rendeződni látszik a magyar klubok helyzete, tisztulnak a tulajdonosi viszonyok. Ezért a Rangadó.hu úgy döntött, megnézi, milyen a tulajdonosi szerkezetük az élvonalbeli csapatokat működtető gazdasági társaságoknak.
Sorozatunk ötödik alanya a DVTK együttesét működtető Diósgyőr FC Kft.
Aligha létezik hányattatottabb sorsú egyesület az élvonal jelenlegi mezőnyében. A borsodiaktól anyagi nehézségek miatt 2000 telén távoztak a játékosok, és bár a bajnokságot még befejezte, az évad végén megszűnt a csapat. Ekkor egyedülálló módon a szurkolók vették kezükbe az irányítást. Újra megalapították a DVTK-t, és benevezték a bajnokságba. Az első szezont a klub a hetedosztályban kezdte, de a Borsod Volán SE-vel történő egyesülés után a harmadosztályban folytatta. Bár a feljutás nem sikerült, az igény továbbra is megvolt a minőségi labdarúgásra. Megalakult a DVTK Kft., ami telephelyet cserélt a bőcsi csapatot működtető gazdasági társasággal, így a diósgyőriek az NB I/B-ben indulhattak a 2001–2002-es pontvadászatban.
Az anyagi problémák azonban újra jelentkeztek, és a gazdasági társaság csődbe ment. A diósgyőri labdarúgás azonban tovább élt, mert egy új befektető révén megalakult a DVTK 1910 Kft., ami a Monor jogán elindult a másodosztályban, sőt 2003–2004-ben kiharcolta a feljutást is. Az NB I-ben azonban már csak úgy tudott elindulni a csapat, hogy a Siófok FC Kft. Diósgyőrbe költözött.
A 2004–2005-ös szezontól kezdve zsinórban hat szezont húzott le a csapat az NB I-ben, míg a klub centenáriumi évében, 2010-ben dicstelenül távozott. Az élet azonban a másodosztályban sem állt meg. Új befektető, az Arago Zrt. szerzett közvetetten többségi tulajdonrészt a Diósgyőr FC Kft-ben. A 2010–2011-es bajnokságban a cél nem is lehetett más, mint újra visszakerülni a legjobbak közé, s mint közismert, ez sikerült is.
A lendület a másodosztály megnyerésével sem tört meg. Az ambiciózus klubvezetés új célja a nemzetközi kupában való indulás!
Nézzük először a Diósgyőr Futball Club Kft-t, amelynek jegyzett tőkéje 6 300 000 forint, ügyvezetője pedig Dudás Hunor. Ő a gazdasági társaság tulajdonosainak, illetve ezek képviselőinek tartozik beszámolással. Dudás résztulajdonában van a 800 ezer forintos jegyzett tőkéjű, 744 ezer forint saját tőkével rendelkező Sportfundraising Szolgáltató Kft., amely azonban a számadatok szerint érdemben nem működik. A félmilliós jegyzett tőkéjű HB Management Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. tevékenységi köre meglehetősen változatos. Főtevékenysége üzletviteli és egyéb vezetési tanácsadás, de sportlétesítmény működtetése és vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység is szerepel a felsorolásban. Tulajdonosa Dudás Hunoron kívül az ügyvezető, Sztavinovszki Botond, aki a DVTK technikai igazgatója is egyben! Úgy tűnik azonban, ez a cég sem működik, saját tőkéje a 2010-es évre negatív összeget mutatott.
A DFC Kft-nek két tulajdonosa van, a Borsodsport Invest Kft. (többségi tulajdonos), amelyet a taggyűléseken, tulajdonosi üléseken az ügyvezető, Sántha Gergely képvisel, míg a másik tulajdonos, a Diósgyőri Sportlétesítményeket Működtető Nonprofit Kft., amelynek a képviselője Szélyes Domokos ügyvezető-igazgató. A DSM-nek három tulajdonosa van: Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Cash&Limes Vagyonkezelő és Felszámoló Zrt., valamint a magyar állam.
A Diósgyőr Futball Club Kft. felügyelőbizottságában a már említett Sánthán kívül ott van dr. Zala László, aki néhány évvel ezelőtt a lágymányosi Duna-parton újjáéledő Kopaszi-gát projekt egyik vezetője volt. Szabó Tamás a Miskolc Holding Önkormányzati Vagyonkezelő Zrt. vezetője ként tevékenykedett, napjainkban pedig a DKSK-MISI Kosárlabda és Szabadidő Sportszervező és Szolgáltató Kft. ügyvezetője. Dr. Kiss János a Borsod Agroker Mezőgazdasági Zrt. egykori vezetője.
A milliárdos Leisztinger Tamás által vezetett Arago Zrt-vel nyilvánvalóan Sántha Gergely a kapocs. Ő korábban vezetőként dolgozott a Skála-Coop Befektetési Zrt. tulajdonában lévő, 450 millió forint jegyzett tőkéjű S-Erdőgazdálkodó Kft-ben, valamint a Raiffeisen Bank Zrt-ben is. A szintén Leisztinger-érdekeltségű, 9 milliárd jegyzett tőkéjű, 2010-ben 19 milliárd saját tőkéjű Forrás Vagyonkezelési és Befektetési nyRt-nek még mindig igazgatósági tag.
A Borsodsport tulajdonosa a hétmilliárdos jegyzett tőkével rendelkező Arago Befektetési Holding Zrt., amelynek nettó árbevétele 2010-ben mindösszesen 25 ezer forint volt (nem tévedés), de saját tőkéje meghaladta a harmincmilliárdot! Igazgatósági tagjai között megtaláljuk Leisztinger Tamást. Egyedüli részvényese pedig a 7 790 120 000 forintos jegyzett tőkéjű Domestore Gazdasági és Üzletviteli Tanácsadó Kft, amelynél ügyvezetőként és tulajdonosként is feltűnik Leisztinger neve, aki a BÁV Zrt-ben, a Hunguest Hotels Zrt-ben, illetve a Pick Szeged Zrt-ben napjainkban már nem vállal vezetőpozíciót.
Leisztinger Tamás 1968-ban született Budapesten, terézvárosi értelmiségi családban. 1993-tól a kárpótlási jegy-üzlet felé fordult, megalapította a HB Westminster Kárpótlásijegy Befektető Rt-t. 1995-ben hozta létre a HB Westminster II. Rt-t, a mai Arago Zrt. elődjét. Befektetései közé tartozik többek között a Hunguest Hotels Rt. és az Eravis Rt. 1997-ben már gyógyszer-nagykereskedelemmel is foglalkozott, több megyei gyógyszer-kereskedelmi vállalat összevonásával megalapította a Westpharma Rt-t, amelyet 1999-ben értékesített. Ugyanebben az évben szerzett részesedést a Zalakerámia Rt-ben. 1998-ban részt vett a BÁV Rt. privatizációjában, részvényeit azonban rövid idő után tovább értékesítette. 1999–2001 között felvásárolta a Pick Szeged Rt-t, amelytől 2005-ben vált meg.
2004-ben beszállt a XI. kerület által a lágymányosi öböl fejlesztésére létrehozott Öböl XI. Kft-be, részesedését 2007-ben értékesítette. Szintén 2007-ben röppent fel a hír, miszerint Leisztinger meghatározó részesedést szeretne szerezni a Bábolna Takarmányipari Kft-ben, de más agrár-befektetéseiről és termőföldvásárlásairól is rendszeresen beszámol a sajtó.
Becsült vagyona 2008-ban 80 milliárd forint volt. Másfél évvel ezelőtt a Haladással kacérkodott, lehetséges befektetőként, 2001-ben pedig az Újpestet akarta megvásárolni.
Megpróbálunk nem (nagyon) eltérni a tárgytól, vagyis a 35 fős létszámmal működő Diósgyőr Futball Club Kft-től, amelynek nettó árbevétele 2010-ben 109 millió forint volt, adózott eredménye viszont mínusz 205 millió. Ehhez jön 252 millió kötelezettség, és máris látjuk, miért nevezik a magyar profi focit pénznyelőnek. Persze, esetünkben azért bőven van mit nyelni…