Áldás vagy átok az utolsó perc?

Ahányszor válogatottunk ellen fordult a szerencse a mérkőzések hajrájában, annyiszor mellé is állt!

Már megint az utolsó pillanatban buktuk el a meccset – hitetlenkedtek a stadionon kívülre szorult, illetve a tévé elé kényszerített szurkolók a magyar válogatott legutóbbi, Románia elleni világbajnoki selejtezője után. Bár a vendégek a hajrában már nyomasztó fölényben voltak, a mieink 2-1-re vezettek, és úgy gondolták, képesek lesznek kihúzni a háromperces hosszabbítás végéig. Hát, nem voltak képesek. Az utolsó román rohamnál a Debrecenben „száz éven keresztül” együtt játszó Varga József és Mészáros Norbert összeszaladt és elesett, Alexandru Chipciu pedig a hálóba emelt, ezért győzelem helyett be kellett érnünk a döntetlennel.

Sajnos nem ez volt az első kulcsfontosságú meccs, amelyet a legvégén bukott el a csapat, de a Rangadó.hu összeállítása nem csak ezeket a meccseket mutatja be, hanem az 1990 óta eltelt időszakból azokat is, amelyeknek hajrájában a szerencse a magyarok mellé szegődött, és ez döntően befolyásolta a meccs végkimenetelét.

GYŐZTÜNK!

Írország–Magyarország 2-4

1993. május 29. barátságos (Dublin)

Gólszerzők: Keane (1.), Quinn (4.), illetve Hamar (49., 65.), Balog (85.), Urbán (87.)

A szünetben még 2-0-ra vezettek a hazaiak: Roy Keane nagyjából tíz másodperc után, Niall Quinn pedig a negyedik percben volt eredményes. Lehengerlő kezdés! Ott volt a pályán a jelenlegi magyar csapat másodedzője, Csábi József, és a szünet után csereként beállt a Kispest-Honvéd bajnokcsapatának 22 éves csatára, Hamar István is, aki ekkor debütált a válogatottban, és három perc elteltével máris gólt szerzett! A 65. percben ismét betalált, s ez már az egyenlítést jelentette. A slusszpoén stílszerűen a végére maradt, a 85. percben Balog Tibor, két perccel később pedig Urbán Flórián volt eredményes, így Magyarország 4-2-re győzött az írek ellen, akik egy év múlva, 1994-ben ott voltak az Egyesült Államokbeli világbajnokságon, legendás szövetségi kapitányuk, a Zsiráf becenéven közismert Jackie Charlton vezetésével. De a magyaroknak sem akárki, hanem Puskás Ferenc volt a szövetségi kapitányuk!

Erről a mérkőzésről ide kattintva olvashat bővebben!

Finnország–Magyarország 1-1

1997. október 11. világbajnoki selejtező (Helsinki)

Gólszerzők: Sumiala (62.), illetve Moilanen (öngól 90.)

A feladat adott volt: a hazaiak számára csak a győzelem volt elfogadható, a mieink már egy döntetlennel is versenyben maradtak a világbajnoki pótselejtezőért zajló küzdelemben. A meccs végén, hazai vezetésnél már mindenki a hármas sípszót várta, de csoda történt! Egy szögletet követően Keresztúri, Halmai, Sebők útvonalon haladt a labda. Sami Hyypiä kétségbeesetten menteni akart, de Oroszt találta el. Az MTK csatáráról a finn kapu felé pattanó labdát Mahlio próbálta kivágni, de pont az előtte bukdácsoló Moilanent találta el, akinek a hátáról a kapuba vánszorgott a labda!

Az már csak a sors furcsa fintora, hogy az elmúlt 25 év legnagyobb részsikere az elmúlt 25 év legnagyobb kudarcához, a Jugoszlávia elleni pótselejtezőhöz vezetett, amit itthon 7-1-re, idegenben pedig 5-0-ra buktak el a mieink…

Finnország–Magyarország 1-2

2010. október 12. Európa-bajnoki selejtező (Helsinki)

Gólszerzők: Forssell (86.), illetve Szalai (50.), Dzsudzsák (94.)

A távoli emlékek után ez már a közelmúlt: Dzsudzsák Balázs a 94. percben döntött! A magyar válogatott felejthető első félidőt produkált, a szünetben viszont beállt Koman Vladimir, aki hatalmasat lendített a mieink játékán. A középpályás szinte első labdaérintéséből gólpasszt adott Szalai Ádámnak. A folytatásban sokáig fegyelmezetten védekeztünk, de Mikael Forssell a 86. percben egyenlített. A 94. percben azonban érkezett Dzsudzsák Balázs, aki 14 méterről a kapu bal oldalába lőtt, ezzel 2-1-re győztünk.

Magyarország–Svédország 2-1

2011. szeptember 2. Európa-bajnoki selejtező (Puskás Ferenc Stadion)

Gólszerzők: Szabics (44.), Rudolf (90.), Wilhelmsson (60.)

Válogatottunk az első félidőben tetszetősen, az ellenfél kapujára is veszélyesen játszott. Voltak helyzeteink, egy kihagyott tizenegyesünk, és Rudolf Gergely nagyszerű kiugratása után Szabics Imre révén a vezetést is megszereztük. A második félidőben aztán átvették a játék irányítását a svédek, akik Christian Wilhelmson révén egyenlítettek. A legvégén azonban csattant a magyar ostor: a végig remeklő Rudolf góljával megnyertük a meccset, és visszavágtunk azért a két csúfos esetért, amelyről összeállításunk második részében olvashatnak.

Erről a mérkőzésről ide kattintva, illetve ide kattintva olvashat bővebben!