A terveknek megfelelően 13 órakor kezdődött Aczél Zoltán meghallgatása az MLSZ fegyelmi tanácsa előtt (figyelem: nem a fegyelmi bizottságról van szó). A Haladás volt vezetőedzője otthon tartózkodott a családjával, ezért nem jött el, így ügyvédje, dr. Czeglédy Csaba képviselte őt. A testület elnöke zárt tárgyalást rendelt el, és a sajtó képviselőit kiküldte a teremből.
A TAO-pályázatok elbírálása miatt meglehetősen sokan nyüzsögtek a szövetség dél-budai székházában, de a fegyelmi bizottság képviselői bezárkóztak a földszinti tárgyalóterembe, és elfüggönyözték az összes ajtót, ablakot, így kifelé és befelé sem szűrődött semmiféle zaj.
Hosszú ideig nem történt semmi, aztán 14 óra 40 perckor kijött a teremből dr. Czeglédy Csaba!
– Részletesen bemutattuk az álláspontunkat a fegyelmi tanácsnak – mesélte az ügyvéd. – Komoly érveket mondtunk és okiratokat adtunk át az ügy kapcsán. Aczél Zoltán személyes jelenléte nem szükséges az eljáráshoz. Ő most a családjával van, ez a legfontosabb számára. Ezt a bizottságnak előre jeleztük, nincs belőle probléma. Aczél Zoltán két mondatát szó szerint idéztem a meghallgatáson. Ennek a lényege, hogy sem a gyanúsított mérkőzéseket, sem más mérkőzéseket nem befolyásolt, olyan tényről tudomása nem volt, amit munkáltatójának, vagy a hatóságnak jelentenie kellett volna. Ő csak erről tudott volna nyilatkozni.
Hamarosan a fegyelmi tanács tagjai is kiszivárogtak a helységből, rövid szünetet tartottak, majd visszavonultak döntéshozatalra. Két órán keresztül megint nem történt semmi, majd 16 óra 45 perckor két tanácstag kilépett az ajtón, kabátban, táskával! Kisétáltak a főbejáraton, és távoztak. Kisvártatva beinvitálták dr. Czeglédy Csabát, illetve a sajtó kitartó munkatársait, és ismertették a döntést.
A fegyelmi tanács a korábbi határozatot hatályában fenntartotta! A részletes indoklásban ezúttal is szerepelt, hogy az eljárás alá vont Aczél Zoltánt december elsején kötelességszegés és üzletszerűen elkövetett vesztegetés alapos gyanúja miatt kihallgatták. Ez az MLSZ fegyelmi szabályzatába ütközik.
Aczél Zoltán jogi képviselője előadta, hogy álláspontja szerint a fegyelmi vétség elsődlegesen elévült, másodlagosan pedig egyébként sem nyert bizonyítást. Az edző a gyanúsítás tárgyát képező bűncselekményt és a fegyelmi vétség elkövetését egyaránt vitatta, valamint hivatkozott arra is, hogy a sporttevékenység folytatásának a büntetőeljárás jogerős befejezéséig való felfüggesztése indokolatlan, és a fegyelmi szabályzat céljával össze nem egyeztethető joghátrányt jelent. A védekezés kiterjedt arra is, hogy a fegyelmi vétség bizonyítottsága esetén csak két évig szóló sporttevékenységtől való eltiltással lenne büntethető, így az előreláthatólag több évre szóló felfüggesztés előrehozott büntetésnek tekinthető, amelynek időtartama könnyen meghaladhatja a ténylegesen kiszabható büntetés időtartamát is.
A fegyelmi tanács továbbra is a Központi Nyomozó Főügyészség átiratát tekinti legfőbb bizonyítéknak, amely közli az alapos gyanút Aczél Zoltánnal szemben. Az elsőfokú döntés indoklásában szerepel az is, hogy a testület tagjai a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) kódexének iránymutatását tekintették irányadónak, amely kimondja, hogy a korrupcióval kapcsolatos cselekmények nem évülnek el!
Dr. Czeglédy Csaba azonnal bejelentette, hogy él a fellebbezés lehetőségével, mert jogsértőnek tartja az elsőfokú határozatot. A részletes indoklást 15 napon belül beadja.
– Amellett, hogy belementünk a részletekbe, hangsúlyoztuk, hogy az eljárást el sem lehetett volna indítani, mert érvényben van egy kormányrendelet, amely alapján az úgynevezett objektív határidő letelt! A fegyelmi bizottság első fokon arra hivatkozott, hogy elsősorban a FIFA szabályzatát kell figyelembe vennie, amely alapján nincs elévülés! Sajnos, arra a megállapításomra nem adtak választ, hogy a fegyelmi eljárás érdemi lezárulásáig védencem akár hat-hét évig is el lehet tiltva, ami biztosan több, mint a maximálisan kiszabható büntetés kétéves időtartama.
Az előzményekről annyit: a Haladás végtelenül korrekt volt Aczél Zoltánnal, hiszen már akkor azon az állásponton voltak a tulajdonosok, hogy legalább harminc napot kellene várni, amikor a tréner még előzetes letartóztatásban volt. Az előzetes megszűnt, és december kilencedikén nem is vette napirendre az edző ügyét a taggyűlésen. Egy korábbi döntés alapján most kellett volna három évvel hosszabbítani Aczél szerződését, ahogy erről október hatodikán a Rangadó.hu is írt! El lehet képzelni, mekkora fájdalom a szakembernek és környezetének, hogy ezek után most úgy távolították el az állásából, hogy a bíróság nem mondta ki a bűnösségét. Nem kétséges, hogy az életének egy szakasza ezzel véget ért. Ezért alapvetően nem az MLSZ fegyelmi bizottsága hibáztatható, amely csupán teszi a dolgát, hanem az, aki a „médiahacket” elkövette, de az ő személye úgysem fog soha kiderülni. Fegyelmi eljárás keretében döntöttek Aczél felfüggesztéséről – kedd este óta ez van a köztudatban, és ezt nem az MLSZ közölte elsőként. Valaki bedobta a sajtóba, és azóta sem tisztázódott, csak kedden, hogy még csak első foknál jár a dolog. A szövetség részéről Borbély és Retteghy urak múlt csütörtökön, a tévében azt mondták, hogy a fegyelmi határozat automatizmus volt, nem lehetett máshogy dönteni. Mostanra kiderül, hogy ez bizony tényleg nem állja meg a helyét.