Dzsudzsák 93 alkalommal kezdőként kapott lehetőséget címeres mezben, 21 gólt szerzett. Sokan elsiklanak azonban amellett, hogy eközben – hivatalos adatok hiányában a Transfermarkt statisztikáira támaszkodva – 24 gólpasszt is kiosztott társainak, vagyis
A kiszolgálást korábban kezdte, mint a gólszerzést. Dzsudzsákot Várhidi Péter válogatta be először, 2007. júniusában mutatkozott be egy Görögország elleni Eb-selejtezőn. Ötödik meccsén már jött is az első gólpassz: Málta ellen a 34. percben ívelte be a labdát Feczesin Róbert fejére.
Öt hónappal később megszületett az első gólja is, furcsa módon itt is Görögország volt az ellenfél, akárcsak a debütálásakor, ám ezúttal felkészülési mérkőzést játszottak a felek. Dzsudzsák nem sokkal a második félidő kezdete után kapott labdát a tizenhatos előterében, amit egy átvétel után a bal alsóba bombázott.
A magyar támadó egyre látványosabban kilógott a Debrecenből, majd a PSV Eindhoven futballistája lett, rohamosan fejlődött klubjában és a válogatottban is. Négy év alatt 44-szer került be a nemzeti csapatba, kiérdemelte a csapatkapitányi karszalagot. Összesen 41-szer volt Dzsudzsák a „cséká”.
Érzelmes típus
Dzsudzsák Balázst az elmúlt években számtalan kritika érte. Noha remekelt a PSV-ben 2008 és 2011 között mégsem valamelyik európai topligában kötött ki, ahogyan mindenki várta, hanem kelet felé vette az irányt. Először a dagesztáni Anzsi Mahacskalába, majd a Dinamo Moszkvába szerződött, de szurkolók szemében akkor lett igazán szálka, amikor a török bajnokságban szereplő Bursasporban bukdácsolt, majd az Egyesült Arab Emírségekben kötött ki.
Ráaggatták a „pénzéhes” jelzőt. Sokáig próbálta kizárni az effajta kritikákat, ám az andorrai zakó után, amikor egy újságíró megjegyezte, hogy könnyes szemmel nyilatkozik, előtörtek belőle az érzelmek:
Azért, mert ez engem érdekel, tudod? Most is csak azt hallom, hogy Dzsudzsák az arab, Dzsudzsák a pénzéhes. És nem hiszem, hogy nem mentem ezen a meccsen és nem próbálkoztam, és nem tettem meg legalább azt, hogy ne kapjunk ki.
Azóta is minden alkalmat megragad Dzsudzsák, hogy hangsúlyozza, számára a válogatott az első. Marco Rossi kérésének eleget téve csapatot keresett magának, a Nemzetek Ligájában Észtország, majd az Eb-selejtezők során Szlovákia ellen is zokszó nélkül leült a padra.
Andorra után többször előfordult vele, hogy megkönnyezett egy-egy interjút, legutóbb a horvátok elleni mérkőzés előtt a 100. válogatottsága köszöntése közben lábadt könnybe a szeme, majd fényes sikert (2-1) követően örömében is elsírhatta magát.
Az érzelmi töltetből azonban a csapattársainak is jut, a válogatott meccsei előtt sokszor mond lelkesítő beszédet. A horvátok elleni sikert megelőzően is egy Dzsudzsák-monológ tüzelte fel a csapatot.
Ha gól kell, ő az embered
Mindezek mellett ne felejtsük el azt sem, hányszor húzta ki a válogatottat a bajból. Rendkívül emlékezetesre sikerült 2010-ben a Finnország elleni Eb-selejtező, amikor Dzsudzsák a 94. percben szerzett bal lábas lövésével nyerte meg 2-1-re a meccset a válogatott.
A hollandok ellen több vesztes mérkőzésen is pályára lépett, de 2010-ben (1-6) és 2012-ben (1-4) is ő szerezte a magyar csapat gólját. Sőt, az egyik legizgalmasabb találkozón, amikor 5-3-ra kikaptunk Hollandiában, mindhárom találatot Dzsudzsák készítette elő. Szintén eredményes tudott lenni a Románia elleni rangadókon: 2013-ban tizenegyesből ért el találatot a vb-selejtezőn, majd egy évvel később az Európa-bajnoki selejtezőkben egyenlített egy pazar szabadrúgásgóllal.
Ha pedig szabadrúgások és fontos gólok, ki ne emlékezne a portugáloknak lőtt duplájára a 2016-os Eb-n, ami után Cristiano Ronaldo dührohamot kapott? Ez egyébként az egyetlen mérkőzése, amelyen két gólt szerzett.
Akárhogy is nézzük, Dzsudzsák Balázs az elmúlt évtized egyik meghatározó alakja a válogatottnak, aki jelenlétével, góljaival, gólpasszaival bizonyította, hogy helye van a csapatban. Az elmúlt 12 évben két olyan labdarúgónk volt, aki hozzá hasonló húzóember tudott lenni:
- Gera Zoltán (97 meccsen 26 gól és 8 gólpassz),
- és Szalai Ádám (54 meccsen 20 gól és egy gólpassz).
Még beszédesebb, ha Dzsudzsák gól/meccs mutatóját (100/21) összevetjük néhány, ma már legendaként számon tartott korábbi válogatott labdarúgóéval.
- Fazekas László 92 válogatott meccsen 24 gólt lőtt 1968 és 1983 között,
- Détári Lajos 61 válogatott meccsen 13 gólt lőtt 1984 és 1994 között,
- Lisztes Krisztián 49 válogatott meccsen 9 gólt lőtt 1994 és 2004 között,
- Illés Béla 64 válogatott meccsen 15 gólt lőtt 1991 és 2001 között.
Dzsudzsák Balázs posztján egy igazán karakteres játékossal versenyezhetett volna a csapatba kerülésért, ám Huszti Szabolcs 2010-ben lemondta a válogatottságot. A Vidi támadója 51-szer szerepelt címeres mezben (hét gól, tíz gólpassz a mérlege).