A német labdarúgás modernkori történetét egyértelműen a Bayern München és a Borussia Dortmund dominálja, és jelenleg is fej fej mellett állnak a Bundesliga élén. De ebben igazából semmi meglepő nincs:
A Bayern Münchennél nehéz most jobb csapatot mondani. Nem csak Németországban, hanem az egész világon. Hansi Flick csapata a Bundesliga és a Német Kupa megnyerése után a Bajnokok Ligáját is behúzta, majd a német és az európai Szuperkupa következett a sorban. Ilyen előzmények után könnyen ráfoghatnánk, hogy előre oda lehet adni a három pontot a címvédőnek, de nem lenne olyan híres a Klassiker, ha ilyen egyszerűen meg lehetne jósolni, mi is történik majd.
Sárga fal a bajor gólözön ellen
Arról sokat lehet vitatkozni, hogy jelenleg ki a legjobb csatár a világon, de az is biztos, hogy bármilyen toplistát is állítunk föl, két név kötelezően szerepel rajta: Robert Lewandowskié és Erling Braut Haalandé. Elképzelhetetlennek tűnik, hogy ha átadták volna 2020-ban az Aranylabdát, nem a lengyel csatár kapja meg. Lewandowski úgy lőtt 55 gólt az lőző idényben, hogy a BL-ben, a német bajnokságban és a Német Kupában is gólkirály lett.
A 20 éves norvégi is egészen elképesztő számokat produkál. A Szoboszlai Dominik csapattársaként kivirágzó csatár a Dortmundban is szállítja a gólokat, legutóbb a szerdai, Club Brugge elleni BL-meccsen duplázott, amivel már 14 gólnál jár a sorozatban. Húsz évesen ilyen futballistákat előzött meg a rangsorban:
Erling Haaland now has more Champions League goals than:
Carlos Tevez (13)
Dimitar Berbatov (13)
Radamel Falcao (12)
Olivier Giroud (12)
George Weah (11)
Romelu Lukaku (11)
Michael Owen (11)
Diego Costa (11)
Christian Vieri (10)He's scored 14 in just 11 matches 🤯🙌 pic.twitter.com/J95ehhNp5N
— Football on BT Sport (@btsportfootball) November 4, 2020
A Dortmund összességében jó formát mutat, legutóbbi négy tétmeccsét megnyerte, a Bundesligában egy kisiklás mellett öt győzelme van, ráadásul Lucien Favre vezetőedző is izgalmas csapatot építget. A 20 éves Haaland mögött ugyanis két 17 éves tehetség szervezi a játékot, a Birminghamből elhozott Jude Bellingham és az amerikai Giovanni Reyna. Mellettük a 20 éves Jadon Sancho is maradt a BVB-nél, így aztán fiatal játékosok, a jövő sztárjai fociznak egy helyen. Nem kell sokat várni a következő szenzációs tinire sem: a 88 meccsén 141 gólnál tartó ifi, Youssoufa Moukoko november 20-án betölti 16. életévét, vagyis ezután léphet csak pályára felnőtt bajnokin.
Persze Favre csapatában nem csak gimnazisták szerepelnek, Julian Brandt, Axel Witsel és Marco Reus is fontos tagjai a csapatnak, de a lendület, a támadások építése a fiatalok feladatának számít. Szükség is lesz majd az energiára, mert Emre Can koronavírusos lett, Mats Hummels és Marcel Schmelzer sérüléssel bajlódik, vagyis a védekezés nagy szerepet kap majd. Ebben eddig kimagaslóan jó volt az együttes,
A Bayern az elmúlt kilenc találkozóján legalább két gólt lőtt, a február 9-i, RB Leipzig elleni 0-0-ra végződő bajnokin fordult elő utoljára, hogy gólképtelen maradt. Lewandowski már 10 találatnál jár minden tétmeccset figyelembe véve, Thomas Müller és Serge Gnabry 4-4 gólt jegyzett, és ha a dortmundi fiatalokat kiemeltük, meg kell említeni a 17 éves Jamal Musialát is, aki negyedórákat kap a meccseken, mégis már kétszer eredményes volt középpályás létére.
Thomas Müller a rangadón hagyhatja le Hans-Georg Schwarzenbeck 547 tétmeccses rekordját, ami után már csak Gerd Müller járna előtte 565-tel.
547 – Thomas Müller plays his 547th competitive match for @FCBayernEN, drawing level with Hans-Georg Schwarzenbeck – only one outfield player since Bundesliga promotion 1965 more: birthday boy Gerd Müller (565 competitive matches). Legends. #SALFCB pic.twitter.com/LLbAu0LQSn
— OptaFranz (@OptaFranz) November 3, 2020
A Bayern remekül meccsel a Dortmund ellen, Favre hat meccséből kétszer győzte csak le a bajorokat, legutóbb a 2019-es Szuperkupán, a bajnokságban viszont már 2018 októbere óta nem nyert Der Klassikert a BVB.
A játék várható képe
A szombati mérkőzésen várhatóan nem teljesen azt a taktikát választja majd Favre, mint a szeptember 30-i Szuperkupán, hanem a védekezésben stabilabb 4-2-3-1-es formációt. Ebben a játékrendszerben a Haalandot támogató három középpályás mellett a két szélső hátvéd, Thomas Meunier és Felix Passlack is segítheti. Ennek az az ára, hogy az egyik védekező középpályás – várhatóan Thomas Delaney – visszahúzódjon a két középhátvéd közé. Ezzel támadásban 3-4-3-ra alakulhat át a Dortmund felállása. Mivel a Bayern lesz az ellenfél, Hummels pedig nem játszik, inkább óvatos Dortmundra lehet számítani.
Túloldalon a Bayern München ezzel szemben letámadással operál, amelyből inkább egy 4-1-2-3 körvonalazódik ki. Lewandowski főleg az ellenfél középhátvédjeire helyez nyomás, míg a szélső támadók a szélső hátvédekre állnak rá. A két előrébb helyezkedő középpályás a Lewandowski mögötti területért felel, Joshua Kimmich pedig hátrébb vonva igyekszik szűkíteni a területet, vagyis ő a többiekkel ellentétben nem embert fog, hanem passzsávokat zár le. Kimmich szerepe egyébként is kulcsfontosságú, mert egy-egy szélsőhátvéd előretörésekor neki kell visszazárnia. Ez az a sokoldalúság, amiért a Dortmund sportigazgatója, Hans-Joachim Watzke is őt csaklizná el a riválistól, ha tehetné.
Ha csak a fantáziánk szab határokat, akkor Joshua Kimmich játékát szerettem a legjobban az elmúlt években. Mindig bosszantott, mert annyira jó, ráadásul ellenünk is betalál állandóan. Ahogyan teszi… nos, az lenyűgöző. Elképesztő fejlődésen ment keresztül, ez a fiú lenyűgöz
– mondta Watzke a Bildnek a szélső hátvédből játékintelligenciája miatt középre tolt Kimmichről.
A fentiekből nagyjából az tűnik ki, hogy többet lehet a labda a Bayernnél, mivel a letámadással többször vehetik át a kezdeményezés jogát, ezzel kialakítva több veszélyes akciót. A Dortmund ezzel szemben főleg a kreatív középpályásaira támaszkodhat, ám ehhez fegyelmezetten kell védekeznie a Bayernnel szemben, türelmesen kivárva a lehetőséget a támadásokra.
Haaland a mindezek ellenére bizakodó, az összes tétmeccsén 5 gólnál és két gólpassznál járó csatár szerint a legutóbbi Der Klassikerből építkezhet a csapat.
„Jelenleg a világ legjobb csapatáról beszélünk, hiszen tavaly mindent megnyertek, amit lehetett, szóval a szokásosnál is alaposabban kell felkészülnünk belőlük. A saját játékunkat kell játszanunk, szoros meccset játszottunk a Szuperkupában, ha néhány apróságon változtatunk ahhoz képest, akkor nyerhetünk” – mondta a norvég támadó az ESPN-nek.
Szombaton kiderül, sikerült-e javítani azokon az apróságokon, vagy a világ legjobb csapata még mindig kemény dió az üldözőnek.
Kiemelt kép: Paolo Bruno/Getty Images