Az utóbbi években megszokhattuk, hogy Lionel Messi szava milyen sokat számít a Barcelonánál: ha a csapat legnagyobb sztárja rámutat valakire, az általában a klubban köt ki, így van ez most is Lautaro Martínez esetében, és így történt korábban Philippe Coutinhóval is.
Amikor 2017 nyarán a Paris Saint-Germain világrekordot jelentő 222 millió euróért elvitte Neymart a Barcától, a klubnál lázas kapkodás kezdődött, hogy sürgősen találjanak valakit, aki hasonló stílust és minőséget képvisel. A Barcelona már akkor is izmozott egy sort, hátha el tudja csábítani Coutinhót a Liverpooltól, de erre végül csak pár hónappal később került sor, akkor viszont a klubtörténet legdrágább átigazolását hozta össze:
- „Coutinho nagyon sokat adhat a csapatnak” – dicsérte az új szerzeményt Luis Suárez, aki ismerte őt a Liverpoolból.
- „Mindannyian tudjuk, milyen képességekkel rendelkezik” – udvarolt egy sort Coutinhónak Ivan Rakitic.
- „Szuper játékos, aki tökéletesen beleillik a Barcelona-stílusba” – lelkendezett Jordi Alba, a csapat balhátvédje.
Coutinho az Inter és az Espanyol érintésével került a Liverpoolhoz, és az angol csapatnál töltött utolsó teljes idényében produkált statisztikája (31 bajnokin 13 gól és 7 gólpassz) érthetően elvarázsolta a Barca vezetőit, akik úgy érezték, ő a megfelelő ember, Robert Fernández sportigazgató pedig egyenesen úgy fogalmazott, Coutinho lesz Andrés Iniesta tökéletes utódja.
Ahogy Jordi Alba is mondta, Coutinhónak minden kvalitása megvolt ahhoz, hogy a Barcánál is hasonlóan fontos játékos legyen, mint Liverpoolban: tökéletes technika, lehengerlő labdabiztosság és mellé a szükséges játékintelligencia, amely révén bármikor képes volt váratlant húzni.
Kicsit olyan volt, mint Gerrard, hogy amikor égett a ház, nagyon kellett kaparni, akkor vágott egy baromi nagy gólt
– mondta róla egy Liverpool-drukker. A csapatban betöltött szerepe miatt sok Liverpool-szurkoló feltehette magában a kérdést, hogy a klub miként vészeli át Coutinho távozását, de az azóta eltelt időszak erre ütős választ adott:
Pedig a barcelonai kaland nem úgy indult, hogy Coutinhót mindenki hatalmas buktának könyveli majd el, az átigazolása utáni fél szezonban 22 tétmeccsen 10 gólja és 6 gólpassza volt új munkahelyén, ebbe belefért egy Levante elleni mesterhármas is – igaz, nem volt tétje a találkozónak, mert a Barca már korábban bajnok lett –, valamint gól és assziszt a Sevilla elleni, 5-0-ra megnyert kupadöntőben.
Még a következő idény elején sem lehetett panasz Coutinhóra, a BL-ben négy forduló alatt egy gól és három gólpassz került a neve mellé, a bajnokságban pedig egyből góllal nyitott, és betalált a Sevilla, valamint a Real Madrid elleni rangadókon is.
A Real elleni 5-1-es Barca-erődemonstrációra 2018. október 28-án került sor, ezt követően Coutinho még 24 bajnokin lépett pályára az idényben, és már csak egy gólt és egy gólpasszt sikerült bedobnia a közösbe, amely meglehetősen vérszegény statisztika. Jórészt ez a nagyon látványos visszaesés hozta magával az ítéletet, hogy Coutinho megbukott a Barcelonánál, ahol tavaly nyáron már nem azon agyaltak, milyen poszton kellene őt játszatni, hogy magára találjon, inkább lepasszolták a Bayern Münchennek.
Az az argentin válogatottban is kiderült, hogy nem mindenki tud érvényesülni Messi mellett, erről többek között Paulo Dybala is tudna mesélni, de a Barcában Neymar sem tudott annyira kiteljesedni, amennyire szeretett volna, ezért is ment el a PSG-be, mert úgy érezte, ki kell lépnie Messi árnyékából (annak ellenére, hogy a Messi, Suárez, Neymar hármas tagjai között látszólag olyan összhang volt a pályán, mintha mindig előre tudnák, mit akar csinálni a másik a labdával).
A Sport című spanyol lap újságírója, Ivan San Antonio szerint a legnagyobb gond az volt, hogy a vezetőség eredetileg valóban Iniesta helyetteseként számított Coutinhóra,
Ha pedig valaki kényelmetlenül érzi magát a posztján, és nem tud átlendülni a holtponton, az óhatatlanul is együtt jár azzal, hogy elkezd csökkenni az önbizalma, pláne, ha még azzal a mázsás teherrel is folyamatosan szembesül, hogy ő a klub legdrágább igazolása, akitől sokkal többet várt mindenki.
Coutinho és Valverde is látszólag patthelyzetbe került, a játékos érezte, hogy nem ott játszik, ahol kellene, mégsem kezdett el reklamálni az edzőnél, miközben az eladott labdái vagy a rossz megoldásai után egyre hangosabb lett a közönség kritikája a nézőtérről.
Valverde pedig már csak az érte kifizetett hatalmas összeg miatt is játszatni akarta a brazilt, de középre nem tehette, mert az Messi felségterülete, aki rendre mélyen visszalép a labdákért, így maradt az az opció, hogy a szélen próbálgatta Coutinhót – amivel viszont megégette.
A játékos a Liverpoolban és a brazil válogatottban is sokkal kötetlenebb szerepben mozgott, a Barcában ez a fajta szabadság azonban Messi privilégiuma, és amíg a passzokban Coutinho megközelítette a liverpooli átlagát, addig a gólok, gólpasszok, lövések terén jócskán elmaradt attól.
Mielőtt a Barcába igazolt, az utolsó liverpooli félévében Coutinho 14 meccsen 7 gólt szerzett, ezek közül kettőt szabadrúgásból, kettőt pedig 16-oson kívüli lövésből.
A Barcelonában a szabadrúgásokhoz nem fért oda, mert Messi állt a labda mögé, a másik nagy fegyverét, a 16-oson kívüli lövéseket pedig a szerepe miatt vesztette el, szélsőként sokkal többet volt ugyan a 16-oson belül, de itt a védelem megbontása, az egy az egy elleni játék vagy az előkészítés volt a feladata.
Coutinho-ügyben érdemes odafigyelni a Bayern korábbi legendás brazil csatárára, Giovane Elberre is, aki úgy látta, honfitársa az a típus, aki túl könnyen feladja.
„Amikor Philippe a Bayernhez érkezett, mindenki abban bízott, azt a Coutinhót láthatjuk majd, akit a Liverpoolban megismertünk. Egy olyan idény után érkezett Münchenbe, amikor a Barcában nem ment neki igazán, és sajnos úgy tűnt, ezt nem sikerült kivernie a fejéből.
Coutinho olyan játékos, aki mentálisan könnyen összezuhan, amikor nehézséggel szembesül. Nem az a típus, aki azt mondja, »Philippe Coutinho vagyok, megrázom magam, és helyrehozom a dolgokat«, és sajnos nem elég agresszív a pályán. Nekem is volt ilyen csapattársam a Bayernben, a paraguayi csatár, Roque Santa Cruz is hasonló mentalitású volt
– magyarázta a münchenieknél 1997 és 2003 között 139 gólig jutó Elber.
A Bayernnél Coutinho tiszta lappal indult, megkapta a tízes mezt, amit az elmúlt években Arjen Robben viselt, és a meccsek kétharmadán kedvenc pozíciójában, támadó középpályásként játszott. Érdekes módon a Bayernnél a szélen jobban ment neki, hat gólig és három gólpasszig jutott azon a tíz találkozón, amikor a támadósor bal oldalán kapott helyett, középen, visszavontabb szerepben három gól és öt assziszt került a neve mellé.
Ugyanakkor sokatmondó, hogy a német szaklapnál, a Kickernél 3,56 az átlaga a bajnokik alapján, pedig amikor a Werder Bremen elleni 6-1-es győzelemből három góllal és két gólpasszal vette ki a részét, akkor például a legjobb, az egyes osztályzatot kapta az értékelésben. Volt viszont olyan meccse is a Bayernben, amikor a csapat tükörsimán nyert, ő mégis csak négyest kapott, ami az iskolával ellentétben a Kickernél nem számít jónak.
Így aztán most törheti a fejét a Barca vezetősége, hogy mit kezdjen a játékossal. A klub jelentős adósságot halmozott fel, amit játékoseladásokból szeretne csökkenteni, és a Barcánál abban bíznak, Coutinhóért legalább 80 millió eurót legombolhatnak a vevőről. A Bayern-féle kölcsönvétellel nem járt rosszul a Barca, mivel a müncheniek 8,5 millió eurót fizettek erre a szezonra, és még állták Coutinho 13,5 millió eurós éves fizetését is.
A focista ügynöke, Kia Joorabchian már áprilisban elkezdett mozgolódni, amikor bedobta, hogy a Premier League lenne az ideális terep Coutinho számára, és a lapok átigazolási rovataiban egymás után tűntek fel az angol klubok vele kapcsolatban. Leicester City, Arsenal, Chelsea, Newcastle, Tottenham, így nézett ki a potenciális kérők listája, de a Spursöt máris le lehet húzni a listáról, José Mourinho ugyanis azt mondta, 10 millió eurót sokall egy kölcsönvételért kifizetni.
Azt Joorabchian is elismerte, hogy a koronavírus-járvány okozta megváltozott gazdasági helyzet nem segíti Coutinho klubváltását, mert nehéz elképzelni, hogy a komoly bevételektől eleső klubok ugyanúgy bevállalnak egy 80 millió eurós üzletet, mint eddig.
Azt is tudni kell, hogy a Barca eddig a 120 millió eurón túl a bónuszokból 15 milliót fizetett ki a Liverpoolnak, a maradék 25 milliót pedig két feltétel teljesülése esetén kell átutalni:
- ha Coutinho eljut 100 meccsig a katalánoknál, akkor 20 millió,
- ha pedig BL-t nyert a csapattal, akkor további 5 millió jár a Poolnak.
A brazil légiós 76 meccset teljesített eddig a Barcánál, ha tehát nyáron sikerül megszabadulni tőle, akkor 25 milliót biztosan spórol rajta a klub, és ehhez jöhet még a fizetése révén felszabaduló 13,5 millió euró.
A klub legdrágább játékosa ma már egyértelműen nyűg a Barca számára, és hogy mennyire nem volt kifizetődő a Neymar távozása utáni nagy kapkodás, az is jelzi, hogy a Coutinhóhoz hasonlóan nagyon drágán, fél évvel korábban 125 millió euróért megvett Ousmane Dembélével fegyelmi problémái és sérülékenysége miatt szintén csúnyán befürdött a Barca.
Úgy tűnik, még Messi sem tévedhetetlen.
Kiemelt kép: JOSE JORDAN / AFP