Quality Sport Images/Getty Images

Úgy tűnik, minél nagyobb a nyomás, Zidane annál jobban élvezi az edzősködést

Zinédine Zidane aktív pályafutása alatt azok közé a világklasszisok közé tartozott, akik a nagy meccseken is húzóemberek tudtak lenni. A Real Madrid edzőjeként is jól megy neki a kiemelt fontosságú találkozókon, a bajnokságban veretlen a közvetlen riválisai ellen, míg a Bajnokok Ligájában a Liverpool sem tudott kifogni rajta.

A Real Madrid gól nélküli döntetlent játszott Liverpoolban, így 3-1-s összesítéssel jutott tovább a Bajnokok Ligája elődöntőjébe. A spanyol bajnoki címvédő nem brillírozott, de nem is volt rá szüksége. Egyetlen dolgot csináltak a vendégek, azt viszont szinte kifogástalanul, védekeztek.

A Liverpool csak riogatott, a Real és a City jutott BL-elődöntőbe
A Real Madrid simán, a Manchester City némi izgalmat követően lépett tovább az elődöntőbe. Előbbi csapatra a Chelsea, utóbbira a PSG vár majd.

Ha Mohamed Szalah berúgja a helyzetét a második percben, könnyen lehet, hogy egészen más találkozó kerekedik szerda este. A lövés azonban elakadt Thibaut Courtois lábában, a Real pedig végül kihúzta kapott gól nélkül.

Ez nagy szó az Anfielden, különösen Sergio Ramos, Raphael Varane és Dani Carvajal hiányában, de a helyettesek hatalmasat melóztak.

Éder Militao a SofaScore adatai szerint hétszer tisztázott, földön egyetlen alkalommal verték meg egy az egyben, fejpárbajban pedig egyszer sem. A másik belső védő, Nacho is szépen dolgozott, ő 11 alkalommal tudott menteni, szintén egy alkalommal cselezték csak ki és bár a levegőben vívott párharcok felét elveszítette, passzai és indításai is pontosak voltak.

Az egész meccsen 1.23 xG-t engedtek a vendégek a Liverpool játékosainak, ami mutatja, hogy nem tudott komoly helyzetekig eljutni Jürgen Klopp csapata.

A Real Madrid teljesen kicserélt védelmét napestig lehetne dicsérni, de amitől igazán jól működött ez a gépezet, az a csapategység. A hosszabbítás utolsó perceiben is lehetett még látni a középcsatárt, Karim Benzemát a saját tizenhatosa előterében védekezni, ugyanígy Marco Asensio és Vinícius Junior is beszállt az első perctől kezdve. Mind a tizenegy futballista egy emberként küzdött hátul, még a csereként beálló Álvaro Odriozola is két-két becsúszással és megnyert párharccal hozzátett a sikerhez.

Azért érdemes ezt a kérdést ilyen részletesen boncolgatni, mert bár a védekezés is fontos része a futballnak, ahhoz inkább fegyelem kell, mint tehetség. Nem véletlen, hogy a gyengébb csapatok mélyen behúzódnak az erős ellenfelekkel szemben. Fejpárbajt ugyanis könnyebb nyerni, mint egy cselkirályt leszerelni. Ahogyan Barney Ronay is rámutat a Guardiannek írt összefoglalásában,

a Real Madridban nagyon magas szintet képviselő futballisták játszanak, akik támadásban jeleskednek, de a BL-negyeddöntőben azt is megmutatták, hogy a brusztolós piszkos munka sem bűzlik nekik. Ez pedig elegendő volt ahhoz, hogy Zinédine Zidane egy hét alatt három kulcsfontosságú mérkőzésen jól meccseljen.

Zidane a sok hiányzója ellenére jó időszakot tudhat maga mögött, 14 mérkőzésre nyúlik már a veretlenségi szériája, amelybe a Liverpool 3-1-s legyőzése mellett a Barcelona elleni 2-1-s siker is beletartozik. Utoljára a Levante ellen kapott ki a Real január 30-án, akkor még az is kérdéses volt, hogy trófeát nyerhet-e a ebben a szezonban. Ehhez képest a La Ligában egy pontra van csak az első helyezett Atlético Madridtól, a Bajnokok Ligájában pedig elődöntős Zidane csapata. Ez pedig az edző érdeme.