A Real Madrid gól nélküli döntetlent játszott Liverpoolban, így 3-1-s összesítéssel jutott tovább a Bajnokok Ligája elődöntőjébe. A spanyol bajnoki címvédő nem brillírozott, de nem is volt rá szüksége. Egyetlen dolgot csináltak a vendégek, azt viszont szinte kifogástalanul, védekeztek.
Ha Mohamed Szalah berúgja a helyzetét a második percben, könnyen lehet, hogy egészen más találkozó kerekedik szerda este. A lövés azonban elakadt Thibaut Courtois lábában, a Real pedig végül kihúzta kapott gól nélkül.
Éder Militao a SofaScore adatai szerint hétszer tisztázott, földön egyetlen alkalommal verték meg egy az egyben, fejpárbajban pedig egyszer sem. A másik belső védő, Nacho is szépen dolgozott, ő 11 alkalommal tudott menteni, szintén egy alkalommal cselezték csak ki és bár a levegőben vívott párharcok felét elveszítette, passzai és indításai is pontosak voltak.
Az egész meccsen 1.23 xG-t engedtek a vendégek a Liverpool játékosainak, ami mutatja, hogy nem tudott komoly helyzetekig eljutni Jürgen Klopp csapata.
Liverpool (1.23) 0-0 (0.83) Real Madrid
— The xG Philosophy (@xGPhilosophy) April 14, 2021
A Real Madrid teljesen kicserélt védelmét napestig lehetne dicsérni, de amitől igazán jól működött ez a gépezet, az a csapategység. A hosszabbítás utolsó perceiben is lehetett még látni a középcsatárt, Karim Benzemát a saját tizenhatosa előterében védekezni, ugyanígy Marco Asensio és Vinícius Junior is beszállt az első perctől kezdve. Mind a tizenegy futballista egy emberként küzdött hátul, még a csereként beálló Álvaro Odriozola is két-két becsúszással és megnyert párharccal hozzátett a sikerhez.
Azért érdemes ezt a kérdést ilyen részletesen boncolgatni, mert bár a védekezés is fontos része a futballnak, ahhoz inkább fegyelem kell, mint tehetség. Nem véletlen, hogy a gyengébb csapatok mélyen behúzódnak az erős ellenfelekkel szemben. Fejpárbajt ugyanis könnyebb nyerni, mint egy cselkirályt leszerelni. Ahogyan Barney Ronay is rámutat a Guardiannek írt összefoglalásában,
Zidane a sok hiányzója ellenére jó időszakot tudhat maga mögött, 14 mérkőzésre nyúlik már a veretlenségi szériája, amelybe a Liverpool 3-1-s legyőzése mellett a Barcelona elleni 2-1-s siker is beletartozik. Utoljára a Levante ellen kapott ki a Real január 30-án, akkor még az is kérdéses volt, hogy trófeát nyerhet-e a ebben a szezonban. Ehhez képest a La Ligában egy pontra van csak az első helyezett Atlético Madridtól, a Bajnokok Ligájában pedig elődöntős Zidane csapata. Ez pedig az edző érdeme.
Belátta, hogy a letámadás nem mindig kifizetődő megoldás, így az sem véletlen, hogy a madridi siker után inkább visszaállt csapatával Liverpoolban. Erre a felismerésre nagy szüksége volt, a bajnokságban is bevált a hátrébb meghúzott védelmi vonal, a Real nem kapott egynél több gólt a már említett Levante elleni 2-1-s vereség óta, miközben a szerdai 0-0 az első alkalom ebben a periódusban, hogy gól nélkül maradt Zidane csapata.
Érdekesség az is, hogy a Primera División címvédője a Cádiz, Alaves és Valencia csapataitól kapott ki, vagyis nem a közvetlen riválisaitól. A legnagyobb ellenfelekkel szemben kimagasló Zidane mérlege, idén hat pontot szerzett a Barca ellen, négyet az Atletivel szemben, a BL-ben kétszer verte az Atalantát és kiejtette a Liverpoolt.
6/6 contra Barcelona
6/6 contra Inter
6/6 contra Atalanta
4/6 contra Atlético
3/3 contra Sevilla
3/3 contra LiverpoolEl Real Madrid, IMPECABLE en los partidos “grandes” de esta temporada. pic.twitter.com/ANHpTgnmvz
— MisterChip (Alexis) (@2010MisterChip) April 10, 2021
„Ha kicsi a tét, a kedvem sötét” – mondja Terence Hill az És megint dühbe jövünk című kultfilmben és ha van idézet, ami leginkább leírja Zidane-t, az talán ez. A francia edző örökmérlege a Real élén lenyűgöző, a Barcelona ellen 6 győzelem, 3 döntetlen, 2 vereség, a városi rivális Atletivel szemben pedig hat sikerre jut öt iksz és két vereség. A BL-ben is pazar a mérlege: 51 találkozóján csak ötször kapott ki az egyenes kieséses szakaszban a Real Madrid edzőjeként.
Ezekre a meccsekre van legjobban kiélezve Zidane, annyira érti a játékosok nyelvét, és annyira tudja, mit kell mondani, hogy a játékosai egy falon is átmennének érte. Érdemes megnézni a 2017-es finálé félidejében tartott beszédét, amikor sokáig hagyta focistáiban ülepedni az első 45 percet, majd két-három taktikai utasítás után kisétált. Vastaps fogadta az edző beszédét, a Real pedig 4-1-re verte a Juventust a döntőben.
Persze ki tudná jobban Zidane-nál, mi kell egy döntőben? Már aktív pályafutása során is azok közé a klasszisok közé tartozott, akik a fontos meccseken is vezéregyéniségek tudnak lenni. Az 1998-as világbajnoki döntőben egymaga két gólt vállalt a címvédő brazilok 3-0-s legyőzésekor.
Egy ilyen klub- és válogatott szinten is kimagasló futballista szavait isszák a játékosok. Nem tűnik extra képességnek, mégis borzasztó fontos. A Real Madrid játékosállománya jó, a taktika rendben van, de azt a picike pluszt, ami a futballistáknak kell, már Zidane személye és szavai adják.
Ez a jelenlét és vezérszerep vezet ahhoz, hogy magas szinten hozzanak le egy olyan meccset is a Real játékosai, amelyen voltaképpen „csak” védekeznie kell a csapatnak.
Teljesen rendben voltunk, mégis kiestünk
– mondta Jürgen Klopp, a Liverpool edzője a BL-negyeddöntő után és ennél nagyobb dicséretet nem kaphatott volna a spanyolok védelme.
Zidane úgy tűnik edzőként is a nagy meccsek embere, erre pörgeti föl legjobban játékosait és ezeken a meccseken jön ki leginkább, hogy milyen jól tud meccselni, ha komoly a tét. Január óta javult a klub helyzete, a címvédés és a BL-győzelem sem tűnik már lehetetlen feladatnak, ráadásul főleg felsőházi csapatokkal játszik még a Real Madrid, ami, mint látjuk, fekszik Zidane edzői stílusának. Még nyolc bajnoki és legalább két BL-meccs áll rendelkezésére, hogy megkoronázza a tavaszi menetelését.