A zágrábi 1-1 után jó volt egy hétig abban a hiszemben lenni, hogy a magyar bajnok számára karnyújtásnyira került a Bajnokok Ligája-selejtező playoffköre, ám a Dinamo a budapesti visszavágón percek alatt zúzta porrá a Ferencváros továbbjutási reményeit. A horvátok 5-1-es összesítéssel léptek tovább, két hét múlva a norvég Rosenborg ellen folytatják, a Fradi pedig várhat egy kicsit az Európa Liga-rájátszásos ellenfelére, amely vagy az izraeli Maccabi lesz, vagy a litván Suduva.
Az FTC-Dinamo párharcban két dolog vált egyértelművé:
- szépen mutat az idegenbeli iksz, de a két mérkőzés összképe alapján osztálykülönbség volt a két csapat között,
- és nem véletlen, hogy a zágrábi középpályás, Dani Olmo a topcsapatok egyik legkeresettebb célpontja.
A 21-et nemrég betöltő játékos különös pályaívet jár be, az sem kizárt, hogy követendő példa lesz. Mert ki hallott már olyanról, hogy valaki a legendás barcelonai akadémiáról, a La Masiáról Kelet-Európa felé veszi az irányt, hogy itt építse fel magát? Olmo pont így tett és egyelőre nagyon úgy fest, igaza volt.
Ferencváros – Dinamo 0-4
2014-ben volt egy üzlet a Dinamo és a Barcelona között, amire az egész világ felkapta a fejét: a katalánok ekkor igazolták le a szupertehetségnek tartott Alen Halilovicot a sztárok sorát – például Luka Modrić, Robert Prosinečki és Zvonomir Boban – kinevelő zágrábi klubtól. Az akkor 17 éves Halilovic aztán, ha nem is tűnt el a süllyesztőben, de messze nem hozta azt, amit vártak tőle, a Barca első csapatában egy meccs jutott csak neki. Már rég nincs a klubnál, most épp az AC Milan adta kölcsön a belga Standard Liége-nek – másfél évre, kivásárlási opcióval.
Mindeközben jóval kisebb feltűnést keltett, igazából csak egy pársoros hír volt, hogy egy 16 éves játékos elhagyta a katalán akadémiát. A spanyol Olmo Haliloviccsal ellentétes utat járt be, ő inkább elment a Dinamóhoz. Persze az utánpótlásban általában nagy a jövés-menés, a középpályás azonban sokakkal ellentétben
Hogy miért épp a Dinamo?
„Nincs még egy olyan klub, mint a Dinamo, ahol ennyi idősen ilyen sok játéklehetőséget kapok. Gyorsabban fejlődöm, mint bárhol máshol, ideértve a La Masiát is. A korábbi barcelonai csapattársaimat sokkolta a döntésem, de aztán belátták, hogy ez volt a helyes lépés, mert amíg én már a felnőttek között játszom, addig nekik három-négy évet is várniuk kell erre” – mondta még 2015-ben a Jutarnji Listnek.
Az elmúlt szezonok egyértelműen őt igazolták. Olmo úgy érkezett, hogy angolul és horvátul sem beszélt, mégis be tudott illeszkedni, fél évvel később, még mindig csak 16 évesen debütált a Dinamo első csapatában, azóta pedig már 106 felnőtt mérkőzésnél jár. Különösen az előző szezonja volt kiemelkedő, amikor 12 góllal és 9 gólpasszal zárt – összesen 30 találata és 24 asszisztja volt eddig.
Nyert négy horvát bajnoki címet és három kupát, közben pedig nemzetközi szinten is gyűjtötte a tapasztalatot, a zágrábiak az előző idényben a legjobb tizenhatig mentek az Európa Ligában, Olmo tíz mérkőzésen 925 percet játszott, két gólja és négy gólpassza volt.
Egy összefoglaló az előző szezonjáról:
A Dinamo kulcsjátékosává nőtte ki magát, a Fradi ellen is láthattuk, hogy gyakorlatilag az összes támadás rajta ment keresztül, a társak szívesen keresték a labdával, ő pedig nem jött ettől zavarba. Még csak 21 éves, de már hihetetlenül gyorsan tudja lereagálni a játékszituációkat, kitűnően cselez, a kiugratásai pedig élményszámba mennek, a visszavágón is egy ilyenből szerzett vezetést a Dinamo, arra a gólra pedig nyugodtan mondhatjuk, hogy el is döntötte a párharcot.
Csoda, ha ezek után sorban állnak érte az európai topcsapatok? A Barcelona érdeklődéséről évek óta hallani, nagyon visszavinnék már, de az elmúlt időszakban a Premier League sztárklubjai és német együttesek is kiemelten figyelik. A szerződése 2021 nyaráig szól, de biztosak lehetünk abban, hogy nem fogja kitölteni. A Dinamo érzi a lehetőséget és megkéri az árát, ami állítólag 40 millió euró – 10-20 milliós megkereséseket már visszadobtak –, de a labdarúgás jelenét elnézve biztosan lesz, aki kifizeti ezt a pénzt egy ilyen éretten futballozó és tapasztalt játékosért.
Gondoljunk csak bele, ha valamelyik topbajnokságban tűnik fel, és nem a horvát élvonalban, akkor olyan 100 millió körül mozogna a piaci értéke.
Kialakult miatta egy kis versenyfutás, a horvátok is magukénak érzik az ott töltött évek miatt. Többszörös spanyol utánpótlás-válogatott, ezen a nyáron Európa-bajnokságot nyert az U21-es csapattal, beválasztották a torna álomtizenegyébe és ő volt a döntő legjobbja. Csakhogy közben a vb-ezüstérmes szövetségi kapitánya, Zlatko Dalic azt mondta, mindent meg kell tenni a honosításáért.
Elbuktunk már egy olyan lehetőséget, mint Zlatan Ibrahimovic honosítása, Dani Olmónál nem követhetjük el ezt a hibát. Óriási tehetséget veszítenénk, úgyhogy én kész vagyok bármennyi lehetőséget megadni neki
– mondta áprilisban Dalic.
Daniel Olmo mert szembemenni a megszokottal, kicsit lemenni a futballtérképről, hogy aztán kész játékosként tűnjön fel ismét. Egy olyan futballistaként, akit mindenki akar. Nem biztos, hogy látjuk valaha korábbi nevelőklubjában, a Barcelonában, de minden jel arra utal, neki nincs is szüksége a katalánokra ahhoz, hogy a jövőben még sokat halljunk róla. Merthogy fogunk még, az biztos.
A nyitóképen Dani Olmo Sigér Dáviddal csatázik. Fotó: Marjai János / 24.hu