A mindig izgalmas Championship, vagyis az angol másodosztály idei utolsó előtti fordulójában többen is az első két helyért, az azonnali feljutásért küzdöttek a hétvégén. Köztük a Leeds United is, amelyet egy hajszál választja el attól, hogy 15 év után újra feljusson a Premier League-be.
Az angol futball elitjébe jutásért folyó harcban a listavezető Norwich szombaton nyert a Blackburn ellen (2-1), így már biztos befutóként tekintett a vasárnapra, ahol viszont a Marcelo Bielsa vezette Leedsnek, minimális matematikai esélye maradt még befogni a második helyen álló Sheffield Unitedet.
Ilyen előzmények ismeretében a vasárnapi Aston Villa elleni derbi 72. percben aztán olyan események követték egymást, amilyenek ritkán, vagy egyáltalán nem fordultak még elő futballpályán, különösen nem ekkora tét mellett;
A Leeds gólja:
És ahogy engedték, hogy egyenlítsenek:
Némi túlzással mondhatjuk, az argentin edző csaknem 200 millió fontot áldozott fel a sportszerűség oltárán. (Egy 2016-ban írt tanulmány szerint ugyanis nagyságrendileg ekkora a a feljutó klub azonnali bevételtöbblete.)
A némi túlzás kitétel azért kiemelendő, mert
- ekkor már matematikai esélye is elszállt a második helyre a Leedsnek, a Sheffield United ugyanis már a forduló előtt tizeneggyel jobb gólkülönbséggel állt a tabellán (immár 13), vagyis a Leeds második helyéhez szinte lehetetlenül sok gólt kellett volna rúgjon két meccs alatt úgy, hogy a sheffieldiek ne szerezzenek pontot az utolsó bajnokijukon.
- Bielsa tisztában volt azzal is, bármi a végeredménye az Aston Villa elleni meccsnek, csapata marad a harmadik, és az utolsó, 46. forduló eredményétől függetlenül biztosan tagja lesz a rájátszásban érdekelt négyesnek, azaz megmarad az esélye arra, hogy a bajnokság harmadik helyezettjeként, két további győztes párharc győzteseként mégis feljusson a Premier League-be, és a klub bezsebelje a 200 millió fontos bevételt.
Nem árt azt is tudni, ha kell, Bielsa nem megy a szomszédba egy kis rafinériáért;
- januárban még az argentin edző fejét követelték Angliában, mivel kiderült, hogy kémeket küldött aktuális ellenfele edzéseire,
- megint csak Bielsa volt az is, aki lebukása után állítólag drón segítségével próbálta feltérképezni csapata soros ellenfelét.
Szóval Bielsát nem szükséges szentként ünnepelni, de el kell ismerni, bárhogy is nézzük, amit a 63 éves menedzser tett, az a sportszerűség csúcsa. Az edző a találkozó után így nyilatkozott Sky Sportsnak:
Visszaadtuk a gólt, mindenki látta, mi történt. Az angol futballt a sportszerűségről ismerik, mi ezzel járultunk ehhez hozzá.
Ráadásul az Aston Villa és a Leeds United könnyen lehet, hogy hamarosan újra összecsap, mivel mindkét együttes részt vesz a rájátszásban. Rajtuk kívül a West Bromwich Albion is biztosan az első hatban végez. Az utolsó rájátszást érő hatodik helyért a Derby County és a Middlesbrough versenyez.
Öt remek példa a sportszerűségre
Ha sok példát nem is találtunk, néhányszor előfordult azért, hogy egy csapat szándékosan engedte ellenfelét gólt rúgni.
1, Az angol harmadosztályú League One 2015/16-os kiírásában például a Doncaster véletlenül talált be a Bury ellen. Mivel ápolás miatt állt meg a játék a hosszabbítás utolsó perceiben, a Doncaster vissza akarta adni a labdát az ellenfélnek. Az ívelés viszont a kapus fölött a kapuban landolt, ezért a hazai csapat edzője azonnal jelezte, hogy beengednek egy gólt cserébe.
Doncaster boss orders players to concede injury-time equaliser http://t.co/94Od58M6oM pic.twitter.com/oOwjrGU8hH
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) 2015. augusztus 8.
2, Nagyon hasonló dolog történt 2014-ben Olaszországban is. Egy negyedosztályú bajnokin a Fersina visszaadott labdáját meglehetősen komikus bénázással bepotyázta a Dro kapusa. Ezután is egy kapuig vezetett támadást engedélyezett a szerencsével előnybe kerülő csapat, a meccs pedig 3-3-s döntetlennel zárult.
3, Gólt ugyan nem kapott szándékosan, de Paolo Di Canio megelőzte a Leeds-Aston Villán történteket 2000-ben a West Ham United játékosaként. Csapata az Everton vendégeként lépett pályára és 1-1-nél a hazaiak kapusa egy ütközés után a földön maradt. A londoni klub egyik futballistája ennek ellenére rárontott a szabad labdára és középre ívelt. Di Canio azonban ahelyett, hogy az üres kapuba lőtt volna, megfogta a beadást és mutatta, hogy ápolásra szorul az ellenfél. A meccs 1-1-re végződött, az olasz futballista pedig Fair Play-díjat kapott.
4, Egy másik kiugró eset 2003-ból, amikor Irán és Dánia meccselt egymással. A közönség soraiból valaki úgy sípolt, hogy egy iráni védő azt hitte, lefújták a félidőt. Megfogta hát a labdát és elindult a játékoskijáróba. Csakhogy a játékvezetőnek esze ágában sem volt véget vetni a félidőnek, ezért kezezés miatt büntetőt ítélt. A tizenegyes előtt Morten Wieghorst megbeszélte Morten Olsen vezetőedzővel, hogy szándékosan kapu mellé gurít majd.
5, Talán Miroslav Klose 2012-es esete a leghíresebb sportszerű jelenet a futballban. A német csatár ugyanis kézzel szerzett gólt a Lazio játékosaként egy bajnokin, ám ahelyett, hogy elsumákolta volna a dolgot, ünneplés helyett a Napoli játékosok sűrűjében a bíróhoz lépett és elmondta neki, hogy érvényteleníteni kéne a találatot. Klose még a Werder Bremen játékosaként nem volt hajlandó elvégezni egy igazságtalanul befújt büntetőt 2005-ben, ezért a német válogatott vb-gólrekorderét a legsportszerűbb játékosok között tartják számon a mai napig.
Kiemelt kép: George Wood/Getty Images