- „Hova kell tojni? Örökös tagság a Nemzetibe! Abban a bajnokságban nem az a hír, hogy gólt lőtt, hanem az, ha nem rúgott!”
- „Hát ez tényleg világmegrengető hír!!!!!”
- „Egy semmirekellő buta paraszt. Mennyien voltak a meccsen, ötszázan?”
- „Aranylabdát neki”
- „Ezt még egy általános iskolás is berúgja, mi ebben a nagy szám? Kit érdekel Dzsudzsák Pinokkió?!”
- „Nyaljátok már ki a seggét!”
Ezek a kommentek ahhoz a hírhez érkeztek a Facebook-oldalunkon, amely arról számolt be, hogy Dzsudzsák Balázs új csapatában, az al-Ainban góllal debütált, ráadásul éppen előző klubjának, az al-Ittihad Kalbának talált be, amely nem a legelegánsabb módon vált el tőle.
A 45 hozzászólás nagyjából 80 százaléka gúnyosan, becsmérlően reagál Dzsudzsák góljára, ami még úgy is elgondolkodtató, hogy tudjuk, a 108-szoros válogatott szélső talán a legmegosztóbb hazai futballistának számít, és az ominózus gólt sem valamelyik topligában, netán a holland vagy az orosz bajnokságban szerezte, hanem
Arról egy korábbi cikkünkben már értekeztünk, hogy szerintünk miért neheztel a magyar szurkolók nagy része Dzsudzsákra: az ígéretesen induló légióskarrierje, a holland PSV-ben nyújtott teljesítménye után sokan várták, hogy ő lesz a magyar futball egyik megmentője, aki külföldön is karriert csinál, és ezt a képet rombolta le azzal, amikor elfogadta a pár évre felfuttatott, jelenleg azonban már az orosz harmadosztály déli csoportjának utolsó helyén álló Anzsi Mahacskala mesés ajánlatát.
Úgy tűnik, Dzsudzsák ezzel a döntésével annyira elvágta magát, hogy az emberek többsége ma már akkor is csak ekézni tudja, ha éppen gólt szerez, ami egy futballista esetén a legkevésbé sem számít cikinek vagy szégyellnivalónak.
„A globalizáció korában a sport is képes különböző módon előidézni a nemzeti büszkeséget, az egyik kiváltó ok lehet, ha nagy sikereket érünk el fontos sportágakban. Ezen a téren legfőképpen a csapatsportoknak van szimbolikus jelentősége, ám a labdarúgásban jóval csekélyebb az esélye mind a magyar válogatottnak, mind a klubcsapatoknak az igazán átütő sikerre. Viszont van egy másik opció:
ha akad egy-egy olyan játékos, akire oda lehet figyelni, mert nívós bajnokságban játszik, és ki tud állni a globális nagyszínpadra. Ilyen például az egyiptomiaknak a Liverpool sztárja, Mohamed Szalah, de ilyen volt a chileieknek a Marcelo Salas, Ivan Zamorano csatárkettős, és a kosaras Dávid Kornél NBA-szereplése is jó példa
– magyarázta Dóczi Tamás sportszociológus.
Szerinte Dzsudzsák esetében az volt a gond, hogy a média és a játékos menedzsmentje előszeretettel kommunikálta, hogy ő is alkalmas lehet a sportikon szerepére, és szinte naponta jelent meg róla valamilyen hír, ment a sztárolás, ezáltal pedig olyan magasak lettek az elvárások, hogy amikor kiderült, hogy mégsem egy topklubnál folytatja, az egyértelműen csalódást okozott.
„Amikor Dzsudzsák a PSV-ből a Mahacskalába igazolt, akkor leiratkozott arról az ígéretről, hogy egy komoly bajnokság sztárja legyen, akire itthon büszkék lehetnek az emberek. És szerintem ez az, amit a mai napig nem tudnak neki megbocsátani. Az egy külön szerencsétlen dolog, hogy sem Dzsudzsák, sem a menedzsmentje nem tud segíteni a szurkolóknak abban, hogy reálisan lássanak.
Emiatt pedig az emberek akkor is becsapva érezték magukat, amikor Dzsudzsák, a magyar szempontból egyébként bőven a várakozáson felüli Eb-szereplés után, az Emirátusokba igazolt, miközben hetekig a Herthát emlegették vele kapcsolatban. A döntését akkor is népharag fogadta, persze már jóval kisebb volt a felzúdulás, mint amikor az Anzsi Mahacskalát választotta
– mondta Dóczi Tamás.
A sportszociológus szerint Dzsudzsák érdemeit is el kell ismerni, egy Nyírlugosról indult srác megcsinálta a szerencséjét a futballpályán, a válogatott mez pedig mindig szent volt számára, ugyanakkor nehéz hova tenni azt a nyilatkozatát, amikor azt mondja, hogy új klubja, az al-Ain PSV-szintű klub.
„Ez nem más, mint a szurkolók hülyének nézése, mert mindenki tudja, hogy nincs egy szinten a két csapat. Ez megint az a kategória, hogy valamit úgy tálalunk, hogy nincs sok köze a valósághoz. Nagyjából ezek a dolgok állnak össze eggyé, ezek szúrják a szurkolók szemét Dzsudzsákkal kapcsolatban” – fejtegette Dóczi.
A magyar futballisták fizetése és a társadalmi elfogadottsága régóta nem áll egyenes arányban egymással, az elmúlt években pedig csak még rosszabb lett a helyzet, hiszen a futballrajongó miniszterelnökünk stratégiai ágazattá tette a honi labdarúgást, amibe ömlik az állami pénz.
Dóczi azt mondja, a Dzsudzsák mellett szóló érvek egyik legerősebbje, hogy az emberek többségében biztosan felmerült, vajon ő nem döntött volna-e hasonló helyzetben ugyanígy, nevezetesen, hogy a zsíros szerződést választja, még ha az nem is jár együtt a szakmai előrelépéssel.
„A labdarúgók és a szurkolók közötti társadalmi távolság eléggé nagy Magyarországon is, meg máshol is, de itthon e mellé nem párosul olyan teljesítmény, amit a szurkoló el tudna fogadni. Miközben ha valaki, akkor Dzsudzsák úgymond a piacról szerezte meg ezt a jövedelmet, neki mindig megadták ezt a pénzt olyan klubok, amelyeknek semmi közük a magyar futball állami támogatásaihoz. De valószínűleg a vele kapcsolatos ellenérzést azt is táplálja, hogy létezik egy túlfizetett labdarúgók címke, és hogy a szurkolók sokszor érzik, hogy itthon megy a mellébeszélés, lásd most, amikor PSV-szintű klubot emleget”.
Emlékezhetünk, 2013 szeptemberében szinte közellenség lett Guzmics Richárdból, amikor a románok elleni idegenbeli vb-selejtezőn a félpálya közelében eladta a labdát, Ciprian Marica pedig köszönte szépen az ajándékot, és gólt lőtt. A vége 3-0 lett a románoknak, Guzmicsot pedig elmondták mindennek, még egy új ige is született, a guzmicsolás, aminek a jelentése, valamint nagyon elrontani.
A jelenet 1:19-nél látható:
A jelenleg Mezőkövesden játszó Guzmics később azt nyilatkozta: „a magyar labdarúgás történetének egyik olyan játékosa vagyok, aki felfoghatatlan mélységből állt talpra, és került vissza egészen magas szintre”.
Neki tehát sikerült a megtisztulás, és a 2016-os össznépi Eb-eufória idején Dzsudzsáknak is kijutott az ünneplésből, ám ahogy az Andorra elleni szégyenteljes vereséggel pofon vágott minket a magyar valóság, egyből átértékelődtek az Európa-bajnokságot később megnyerő portugálok elleni találatai, egyre többen jegyezték meg, hogy „de hát mindkettő mázlis, megpattanó gól volt”.
És ott tartunk, hogy ugyan a magyar gólokat egy egész ország ünnepli, de a megbélyegzés miatt egyesek találatai más megítélés alá esnek, mint a többieké.
„A média pellengérre tud állítani valakit, nézzük csak meg Lorius Karius esetét, akinek a 2018-as BL-döntőn bemutatott döbbenetes hibái óta az összes potyájáról beszámol a sajtó. A szenzációra éhes média részéről egyes játékosoknak kiemelt figyelem jut, Dzsudzsák erre nagyon jó példa. És az ő esete egyben intő jel lehet Szoboszlai Dominik menedzsmentje és a hazai sportmédia számára is, hiszen nála is megy a sztárolás, röpködnek a csapatnevek, de benne van nála is, hogy kellemetlen meglepetés lehet a vége.
Mert óhatatlanul az lenne, ha folyton azt hallanánk, hogy neki sztárcsapatban lenne a helye, miközben lehet, hogy a valós képességei alapján neki most egy, a Bundesliga első feléhez tartozó klub lenne az ideális. A média is látja a szurkolók ez irányú igényét, hogy legyen már valaki a globális nagyszínpadon, és erre épít a hírek tálalásában, a drukker viszont érthető módon negatívan reagál arra, ha kiderült, hogy nagyon fölé lőttünk az elvárásokkal
– hangzott Dóczi Tamás elemzése.
Szerinte Dzsudzsák esete hasonlít az 1980-as évek nagy magyar futballsztárjának, Détári Lajosnak a történetére, aki a könyvében azt írta, többször is mehetett volna a Juventushoz, első külföldi klubjából, a Frankfurtból mégis a görög Olympiakoszhoz távozott, és sokkal többet is kihozhatott volna a karrierjéből.
Ha már a sport globális színpada szóba került, óhatatlanul is eszünkbe jutott a Forma-1-es Baumgartner Zsolt és a teniszező Babos Tímea hazai megítélése is. Baumgartner egyetlen szezont húzott le az F1-ben, és az Amerikai Nagydíjon, ugyan jelentős körhátrányt összeszedve, de nyolcaddikként, vagyis pontszerzőként zárt.
Tette mindezt a mezőny messze leggyengébb autójával, a Minardival, amelynek szerelői és munkatársai könnyes szemmel pezsgőztek a futam után, hiszen a csapat idénybeli első pontját szerezte. Ehhez képest itthon a kommentek fele biztosan arról szólt, hogy mennyire gáz ünnepelni Baumgartnert, hiszen úgy lett pontszerző, hogy egy rakás pilóta kiesett előle.
Meglehetősen fura hozzáállás, és nehezen tudjuk elképzelni, hogy a Borussia Dortmund drukkerei kritizálják a norvég csodacsatárukat, Erling Haalandot a PSG elleni első gólja miatt, ahol mázlija volt, mert csak az elé pattanó labdát kellett berúgnia.
A párosban háromszoros világbajnok és három GS-tornát nyerő Babossal kapcsolatban is folyton felmerül, szép, szép, hogy ilyen jól megy neki párosban, de egyesben vajon mikor lesz igazán nagy dobása valamelyik nagy versenyen. Kíváncsiak lennénk, milyen a megítélése Franciaországban párospartnerének, Kristina Mladenovicnak, aki jelenleg 38. a világranglistán (Babos a 100.), viszont egyesben kettővel kevesebb tornát nyert meg, mint a magyar játékos.
De vissza Dzsudzsákhoz, aki elég érzékeny, lelkis játékosnak tűnik, ez gyakran lejön a meccs utáni, még a történtek hatása alatt adott nyilatkozataiban is, ami miatt szintén sokszor pécézték ki.
Dóczi Tamás szerint ezzel a mondattal Dzsudzsák pontosan megadta a látleletet arról, hogy mennyire lehetett komolyan venni előző klubcsapatát. „Reméljük, a mostani valóban előrelépést jelent ehhez képest” – tette hozzá a sportszociológus.
Dzsudzsák egyébként már a válogatott következő mérkőzésén rekorder lehet, ha Bulgáriában pályára küldi őt Marco Rossi, akkor 109 meccsével egyedül áll majd az örökranglista élén. Gyanítjuk, hogy sokaknál ez is kiveri majd a biztosítékot, és nem tetszik majd nekik, hogy legendákat utasít maga mögé a jelenlegi csapatkapitány, aki viszont elmondhatja, hogy 2007-es debütálása óta minden szövetségi kapitánynál alapembernek számított.
Ha ez egy hollywoodi film lenne, akkor Dzsudzsák a bolgárok és a románok/izlandiak elleni Eb-pótselejtezőkön kivezetné a magyar csapatot az Eb-re, hogy aztán a részben hazai rendezésű tornán a portugálok, franciák, németek ellen megmutassa, igenis helye lett volna a topligákban. Kérdés, a való életben mit kellene tennie, egyáltalán megnyerhető-e még ez a meccs, vagy ez a hajó már elúszott.
Látva, hogy a magyar futball nem igazán termel ki topligákba igazoló játékosokat, nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy Dzsudzsák megítélése 10-15 év múlva változik majd meg, amikor majd úgy fogják emlegetni, hogy ő bezzeg lőtt két gólt a portugáloknak és volt két csodagólja az Ajax ellen is.
Kiemelt kép: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo