Nemzetközi foci

Mindenki keresi a csodaszert, amivel úgy megnyújthatja a pályafutását, mint Cristiano Ronaldo

Clicks Images/Getty Images
Clicks Images/Getty Images
Miközben a labdarúgás egyre nagyobb igénybevétellel jár, mégis azt tapasztalhatjuk, hogy egyre többen képesek akár negyven fölött is kiemelkedő teljesítményre. De hogyan lehetséges ez? Van erre egy kész megoldókulcs? Vajon ez lesz a megszokott a jövőben?

A futball szerelmesei a mai napig vitatkoznak azon, hogy vajon Lionel Messi vagy Cristiano Ronaldo minden idők legjobb labdarúgója. A két focista egészen más stílusban játszik, de kétségkívül elképesztő statisztikákat produkáltak karrierjük alatt, sőt, meghatározó alakjaivá váltak a sportág történetének.

Szintén közös bennük, hogy cikkünk megjelenésekor még mindketten aktívak. Jóllehet, már nem a La Ligában vagy az olasz élvonalban kergetik a labdát, hanem Szaúd-Arábiában és Miamiban, de szó sincs róla, hogy a visszavonuláson törnék a fejüket. Messi 37, Ronaldo 40 éves korában is még a következő szezont tervezgeti. És úgy tűnik, a példájuk ragadós.

Említhetnénk a 39 esztendős Luka Modricot, aki nemcsak a horvát válogatott elnyűhetetlen csapatkapitánya, hanem a Real Madrid keretének is meghatározó tagja. A világ egyik legerősebb bajnokságában, sőt a Bajnokok Ligájában is még bőven befér a csapatába. Találunk veteránt a Premier League-ben is, Jamie Vardy, a Leicester idény végén távozó klublegendája 38 évesen 32 bajnokin lépett pályára, és 2500-nál is több percet töltött el Európa talán legkeményebb élvonalában.

Jose Luis Contreras/Dax Images/NurPhoto via Getty Images A 39 éves Luka Modricot a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében és a Király Kupa fináléjában is szemrebbenés nélkül küldte pályára Carlo Ancelotti.

A lista pedig végtelennek tűnik, a spanyol élvonalból decemberben, 39 évesen búcsúzó Jesús Navastól a mexikói élvonalban szintén 39 évesen lubickoló Sergio Ramoson át egészen az NB I-ig, amelynek góllövőlistáját a 38 éves Böde Dániel vezeti – holtversenyben a nála 14 évvel fiatalabb Bárány Donáttal. Bár korábban is akadt egy-egy Ryan Giggs, Zlatan Ibrahimovic vagy Francesco Totti, akik 41 éves korukig elhúzták a karrierjüket, ők egyértelműen kivételt jelentettek a saját generációjukban.

Manapság viszont a szemünk se rebben, hogy Mohamed Szalah és Virgil van Dijk is mesés fizetést kapott, amellyel előbbit 34, utóbbit 35 éves koráig láncolta magához az angol bajnok Liverpool. Adódik hát a kérdés, mi változott az elmúlt 20–25 évben?

Hiszen a 21. század elején egyértelmű mérföldkőnek számított, ha egy labdarúgó betöltötte a harmincadik életévét. A legtöbb tudományos kutatás arra jutott az adatelemzés során, hogy a sportolók 22 és 30 éves koruk között képesek a legjobb teljesítményére. Ez persze függ a sportágtól, az egyén mentális erejétől és sok más összetevőtől, de a csúcsteljesítmény nagyjából ekkorra tehető.

A gerontológiai elemzések, vagyis az öregedés folyamatának tudománya arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy például az atléták esetében a sprinterek inkább a húszas éveik elején képesek a csúcsteljesítményükre, míg a hosszabb távok specialistáinál – akiknek az állóképesség a fő attribútumuk – már inkább a húszas évek második felében várható a legjobb eredmény.

Carl Recine/Getty Images A 32 éves Szalah és a 33 éves Van Dijk szinte minden meccsen rendelkezésre állt a mostani idényben.

A futball viszont komplexebb sportág. Ez nem elitizmus, hanem egyszerűen annyira sokrétű alkotóelemei vannak, annyira nagy szerepe van a szerencsének, hogy az elemzése is nehézségekbe ütközik. Egy labdarúgó rövid és hosszú sprintet egyaránt tesz, helyezkedik, navigál, ha kell a többieket irányítja, de labdával is tíz társát próbálhatja megjátszani, akár a lábukra céloz, akár üres területre. És akkor még nem is próbált kapura lőni vagy cselezni. Megannyi döntés és véletlenszerű eseménysor láncolatából áll össze egy mérkőzés. Képtelenség ezt modellezni. Mit lehet akkor tenni? Megacélozni azt a területet, ami nem a labdás játékkal foglalkozik – vagyis a fizikai erőnlétet.

Sir Alex Ferguson vágya mindenki sikerévé vált

A kilencvenes években még ritkaságnak számított, hogy valaki annyira profi szemléletet kövessen, mint Ronaldo. Meccsek, edzések után simán elmentek enni-inni a focisták, rengeteg bulizós, cigizős történetről hallani a kilencvenes és kétezres évekből.

„Óriási kultúrája volt annak, hogy a meccs után megigyunk egy italt, rendeljünk valami gyorséttermi kaját. Csak arra figyeltünk, hogy készen álljunk a meccsre, és közben azt csináltunk, amit csak akartunk. A pályafutásom alatt azonban megváltozott néhány dolog.

Eltartott egy kis ideig, mire rájöttem: ahhoz, hogy a legjobbat hozzam ki magamból, még több áldozatot kell hoznom. A társasági életemet fel kellett áldoznom, de akkoriban volt egy mondás, ami nagyon igaz: »Nagyon sokáig leszel visszavonult futballista, most kell kihoznod magadból a legjobbat«

– mondta Leon Osman, az Evertonból 35 évesen visszavonuló középpályás az Euronews-nak.

Leon Osman (középen) szép pályafutást tudhat maga mögött, pedig a profizmus nem volt még mindenkire jellemző.

A kétszeres angol válogatott középpályás 2000 és 2016 között volt aktív labdarúgó, így erre az időszakra érvényesek az állításai. Kijelentésének még nagyobb súlyt ad a labdarúgók érdekvédelmi szervezetének (FIFPRO) 2018-ban készült tanulmánya. Ebben szisztematikusan átnéztek minden életkorra vonatkozó adatot és kiderült, hogyegy labdarúgó karrierje átlagosan mindössze nyolc évig tart.

Az angol profi futballistákat tömörítő szervezet (PFA) ennél is részletesebb adatokat közölt, amik szintén nem kecsegtettek sok jóval:

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik