Mindössze öt fordulót rendeznek már csak a Serie A-ban, ami igazán kár, mert a mostani szezon izgalmai egy csúcskategóriás filmsorozatnak is több évadát tenné ki. Elsősorban ott a listavezető Napoli, amely hónapokon keresztül űrfocit játszott, amivel úgy elhúzott, hogy már be is húzta a Scudettót, amelyre 1990 óta vártak a szurkolói. Egészen nagy a kontraszt a Juventushoz képest, amely pocsék játékkal is úgy küzd a dobogóért, hogy egyszer levont tőlük a liga 15 pontot, majd később vissza is adta, egyébként pedig számos vizsgálat zajlik a klub ellen. A címvédő AC Milan nem tartotta a lépést a Napolival, ám a listavezetővel ellentétben bejutott a Bajnokok Ligája elődöntőjébe, amelyben a városi rivális Internazionaléval csap majd össze.
Megannyi érdekesség és dráma között azonban hajlamos a világ megfeledkezni a Lazióról. Maurizio Sarri csapata főleg a balhéival vonta magára a figyelmet, de 33 mérkőzést követően második helyen áll a tabellán. Fogalmazzunk úgy, ha valaki arra fogadott volna nyáron, hogy a Napoli lesz az arany-, a Lazio pedig az ezüstérmes, az egész világon rajta röhögtek volna. Márpedig ebből az egyik kitétel már teljesült.
A római együttestől ez a szereplés egészen fenomenális, mivel a világon semmi sem indokolta, hogy ennyire sikeres legyen a szezonja. A híresen balhés szurkolótábora ezúttal is összehozta a büntetéseket, csak 2023-ban már kétszer záratta be a stadion szektorait az Olasz Labdarúgó Szövetség (FIGC). A drukkereknek ráadásul még a klub elnökével, Claudio Lotitóval is rossz a viszonya, amin a dráguló jegyárak sem javítottak természetesen. Lotitónak viszont esze ágában sincs meghallgatni az ultrákat, akik az álomtolvaj gúnynevet is ráaggatták, miután meglátásuk szerint kudarcot vallott, hogy bajnokesélyes csapatot hozzon össze. A felek időről időre a sajtón keresztül üzengettek egymásnak, de kompromisszum, vagy közeledés nem várható a közeljövőben.
Decemberben váratlan csapás érte a klubot, sőt az egész futballtársadalmat, ugyanis a leukémiával küzdő Sinisa Mihajlovic elhunyt. Az aktív pályafutása során szabadrúgásairól elhíresült védő a Lazióval rendkívüli sikereket ért el, KEK-et és máig az utolsó bajnoki címet nyert a fővárosi csapattal. Ő még tagja volt az utolsó bajnokcsapatnak.
La S.S. Lazio piange la scomparsa di Sinisa Mihajlovic
➡️ https://t.co/29ZOfNHotx pic.twitter.com/8TSFwASCyG
— S.S.Lazio (@OfficialSSLazio) December 16, 2022
Nem mindegyik klub bírná el ezeket a problémákat, de ezen a ponton kell kiemelni Lotito remek húzását, aki Sarrit kinevezte. Az olasz szakembernek kifogástalan a tapasztalata, megfordult a Napoli, a Juventus és a Chelsea kispadján is, nyert Európa Ligát, Scudettót és Olasz Kupát is. Még ennél is fontosabb azonban, hogy rendkívül határozott elképzelése van, amihez makacsul ragaszkodik.
Ahhoz azonban, hogy sikeressé váljon Rómában, időre volt szüksége. A játékosállomány minden szigor és kemény edzés után sem tud egyik napról a másikra átváltozni az ő kedve szerint. Elődje, a 2021-ben a távozó Simone Inzaghi teljesen más szisztémában, 3-5-2-vel játszott, sokkal jobban arra összpontosítva, hogy letámadja az ellenfelét, középen létszámfölényt alakítson ki és a felfutó szárnyvédők előkészítsenek. Sarrinak ezzel szemben betonbiztos felállása van, már a Napoli is 4-3-3-ban állt fel irányításával, ahogyan a Chelsea-nél és a Juventusnál is szintén ez volt a taktika. Sarri stratégiáját viszont nehéz összefoglalni. Olyannyira, hogy még neki sem sikerült.
Nem tudom meghatározni, milyen a Sarrismo-stílus, de ha a feleségemet kérdeznék, ő tudna mondani egyet: egy mogorva férfi, néha egy kicsit seggfej, ha úgy adódik
– mondta az Atalanta 2-0-s legyőzése után decemberben.
Lazio manager Maurizio Sarri after the Atalanta win: “If I had to give a definition for Sarrismo I couldn’t do it. If you ask my wife, she could give you one: A grumpy man, a bit of a dickhead, it depends”
by u/MyMoonMyMan in soccer
Az Inzaghi-féle nagy letámadáshoz képest Sarri játéka lassabb támadásokra épül, de talán még komolyabb erőnlétet igényel. Az elv, hogy sokat birtokolja a labdát az együttes, sok apró passzal jusson el az ellenfél kapujáig. Ehhez rengeteg mozgásra van szükség, a focistáknak folyamatosan összhangban helyezkedve sikerülhet csak sikeresen újabb és újabb létszámfölényt kialakítani kis területen. A cél, hogy mindig legyen legalább két megjátszható társa a labdás játékosnak, ezzel egy képzeletbeli háromszöget alkotva, ahol a három játékos a háromszög csúcsa. Sarri szerint ezt úgy kell elképzelni, mint egy tiki-takás rendszert, amely nem a pálya széltében akarja járatni a labdát, hanem agresszívebben az ellenfél kapuja felé haladva hosszában.
Nehezítő tényező, hogy a támadások mellett védekezésnél is rengeteget kell gürizni. Amennyiben labdát veszít ugyanis a Lazio, azonnal indul az intenzív visszatámadás a labda megszerzéséért. Persze ez érthető, ha az a cél, hogy a Lazio birtokolja többet a labdát, de az állandó rohanás rendkívül kimerítő fizikailag és koncentrációban is. Ehhez társul még Sarri rossz szokása is, miszerint ugyanazt a 16-18 játékost játszatja csapágyasra, akik így aztán előbb-utóbb kimerülnek testileg és koncentrációban egyaránt.
Ehhez az intenzitáshoz nemcsak megfelelően kemény erőnléti edzések kellettek, hanem a rövidpasszos játékra és sok futásra alkalmas játékosok. Sarri okosan építkezett, Ciro Immobile, Luis Alberto és Sergej Milinkovic-Savic köré építette a csapatot. Elsőként Immobile két oldalára szerzett támadókat, a klubot jól ismerő Felipe Anderson potom hárommillióból kijött, a túloldalra Pedro ingyen érkezett. Extra teljesítmény, hogy Elseid Hysajért se fizettek egy fityinget sem a Napolinak. A változtatás működni látszott, mert bár a 64 pont és az ötödik hely nem kiugró teljesítmény, a támadó játék kíméletlenre sikerült: 55 xG dacára 77 gólig meg sem állt a Lazio! Ez a plusz 22 gól elképesztő hatékonyság, a második legjobb, egyben bajnoki címet szerző Milan 12 góllal lőtte túl a saját xG-jét.
Csakhogy emellett a legtöbb xG-t engedélyezte ellenfeleinek a Lazio (55), amelyből aztán 58 gólt is kapott. Nem csoda tehát, hogy 2022 nyarán már a hátsó alakzat megreformálása került középpontba. Ehhez először is olyan védekező középpályásra volt szükség, aki sűrűn be tud lépni a két középhátvéd irányába, labdaügyes, bírja a nyomást. Az Intert elhagyó, ingyen igazolható Matías Vecinóra esett a választás, aki a saját nevelésű Danilo Cataldival osztozik a poszton. A másik milánói klubtól Alessio Romagnoli érkezett ingyen a védelem tengelyébe, aki mellett a Hellas Veronából szerződtetett Nicoló Casale játszik. Mindkét bekk 90 százalékos pontossággal járatja a labdát. Pontosan erre volt szüksége Sarrinak.
Talán a legnagyobb húzás mégis a Spezia kapusa, Ivan Provedel megszerzése volt, aki 18 bajnokin gólt sem kapott az idényben. Rendkívül magas szinten hárítja a kaput találó labdákat, az FBREF szerint ezeknek a 79,6 százalékát kivédi. Emellett nem elhanyagolható tény, hogy a saját térfelén 97 százalékban pontosan játszotta meg a csapattársát a bajnokságban!
Az jól kirajzolódik tehát, hogy milyen típusú labdarúgókat gyűjtött össze a Lazio, az idei statisztikák pedig önmagukért beszélnek. Öt meccsel a vége előtt 42,6 xG-nél jár a csapat támadó játéka, amelyből 51 gólt ért el, miközben ellenfeleinek csak 38,9 xG-t engedett, amiből csak 24 gólt kapott. Ez az egész Serie A második legkevesebb kapott gólja. Ugyan jelenleg is tart a bajnokság, de az már látszik, hogy drasztikusan javult az együttes védekezése, övé a második legjobb passzpontosság és a helyzetek teremtésében, valamint megakadályozásában is a legjobb öt közötti mutatókat produkál. Az sem meglepő, hogy 2023-ban a Napoli (39) után a Lazio szerezte a legtöbb pontot (34).
Mindenki fejlődött vele, ráadásul úgy érte el az eredményeket, hogy nincs ballábas balhátvédje és cserecsatára
– lelkendezett Paulo Di Canio klublegenda az áprilisi eredménysor láttán.
A szurkolóknak is tetszik a látvány, az előző idényben tapasztalt bojkottok során olyan is előfordult, hogy hétezren nézték csak meg a csapatot, de inkább 15 és húszezer közötti létszám jött össze. A jelenlegi szezonban még nem rendeztek 31 ezernél kevesebb néző előtt hazai mérkőzést.
Talán ennek is köszönhető, hogy Sarri is egyre jobban beleállt a ligába, a sűrű versenynaptár és a mérkőzések kezdési időpontjába. A vezetőedző szerint ugyanis nem eléggé eladható termék a Serie A, miközben nem őrzik a játékosok egészségét sem.
A versenykiírás őrület, 18:30-kor játszunk, pedig a karantén alatt 20:45-kor is lehetett. Olaszországban nem lehet 18:30-kor meccset rendezni augusztusban, a hőség kicsinálja a jó focit. Mindent megtesznek, hogy eladhatatlan legyen a termék
– dohogott Sarri és többek között a pályák állapotát is kritizálta.
Minden vita, háttérben húzódó feszültség és előzetes várakozás ellenére azonban erőn felül szerepel a Lazio. Ünnepelni viszont nincs idő, mert annyira egységes a mezőny, hogy minden egyes pont számít. A kiugró Napolival nem lehetett versenyt futni, de
A Lazio már csak a Milannal játszik közvetlen riválisai közül, de így is rettenetesen meg kell küzdenie, hogy megőrizze BL-helyes indulási jogát. Ha ez sikerül, akkor viszont további erősítés érkezhet Sarrihoz, akivel talán még magasabbra törhet.