Ahogyan a szurkolók, úgy a nemzetközi sajtó is számos kérdést felvetett azt követően, hogy hétfőn a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) eltörölte az európai szövetség (UEFA) által a Manchester City labdarúgóklubra kiszabott kétéves eltiltást, a 30 millió eurós pénzbüntetést pedig a harmadára csökkentette. Az MTI nemzetközi lapszemléje.
Nagy-Britannia:
BBC: „A két évre szóló eltiltás romboló hatással lett volna a klub pénzügyeire, valamint arra, hogy esélye legyen megtartani a legjobb játékosokat, illetve mindenekelőtt az egyesület hírnevére.
A pénzügyi fair play (FFP) hitelessége romokban hever.
A világ egyik leggazdagabb futballklubjára – amelyet egy UEFA-vizsgálat akadályoztatásáért és 2014-ben a szabályok megszegéséért is bűnösnek talált – csupán tízmillió eurós bírságot szabtak ki. Sokan fogják megkérdezni, hogy ez lenne-e az elrettentő intézkedés más kluboknak, különösen azoknak, amelyek hasonló mennyiségű forrásból gazdálkodnak. Mindez megmutatja, mennyire nehéz a végrehajtó testületek számára érvényesíteni és betartatni a szabályokat”.
Daily Mail: „A City elkerülte a kizárást, de ez nem erkölcsi győzelem”.
The Times: „A Manchester Cityt nem szabad felmenteni – az UEFA ezt nagyon elfuserálta”.
Spanyolország:
El Mundo: „A Manchester City felmentése újra felszínre hozza a hasonló ügyeket és az európai futball jelenlegi modelljét kérdőjelezi meg”.
Olaszország:
Gazzetta dello Sport: „A Manchester City a bíróság előtt az év mérkőzését nyerte meg. Ezzel a döntéssel az UEFA és a pénzügyi fair play politikai vereséget szenvedett. A döntés elkergette a sötét felhőket a Manchester City feje fölül, de új frontot nyitott. Guardiola korábban azt mondta, kitölti a 2021-ig érvényes szerződését, ugyanakkor most, hogy a nemzetközi szereplésnek nincs akadálya, elkezdődhet a megújulás folyamata. Vajon a katalán edző hosszabbít a Cityvel vagy öt év után Anglián belül keres magának új kihívást?”
Svájc:
Blick: „Az UEFA a pénzügyi fair play súlyos megsértése miatt két évre akarta kizárni az európai kupákból az angol klubot, emellett 30 millió eurós pénzbüntetést szabott ki rá. A CAS-hoz benyújtott fellebbezés azonban sikerrel járt, az eltiltást eltörölték, a pénzbüntetést 10 millió euróra csökkentették.
Ez nem nagy összeg egy olyan klubnak, amely mögött az Egyesült Arab Emírségek egyik sejkje áll.
A korábbi kiváló csatár, Gary Lineker a döntés után azonnal feltette a jogos kérdést: a pénzügyi fair play, vagy úgy eleve az UEFA vajon hogyan élhet túl egy ilyen, számára megsemmisítőnek tűnő döntést?
Hard to see how UEFA’s FFP rules can survive this. In fact, can UEFA survive the ramifications?
— Gary Lineker (@GaryLineker) July 13, 2020
Az Eurosport a cikkében azt fejtegette, hogy ez a döntés ugyan még nem jelenti az FFFP végét, de az biztos, hogy az UEFA-nak át kell gondolnia a szabályokat és hogyan tartatja be azokat, mert a jelek szerint egy jól felkészült jogászcsapat még a komoly büntetéseket is szinte semmissé tudja tenni.
Kiemelt kép: OLI SCARFF / POOL / AFP