De miért Messi?
– tehetjük fel a kérdést, hiszen a Liverpool Bajnokok Ligája-győzelme óta tartotta magát az a közvélekedés, hogy Virgil van Dijk, az angol csapat holland belső védője képes lehet megelőzni a Barcelona zsenijét az Aranylabda-szavazáson.
Páratlan évet írunk, vagyis sem Európa-bajnokságot, sem világbajnokságot nem rendezték idén, úgyhogy a válogatottban nyújtott produkció nem nyomott annyit a latban, vagy legalábbis biztosak vagyunk benne, hogy kevesen emlékeztek arra, hogy Van Dijk Nemzetek Ligája-döntőt játszott a hollandokkal, miközben Messi bronzérmes lett a Copa Américán, de a harmadik helyről döntő meccsen még az első félidőben kiállították, amikor összeakadt a chilei buldoggal, Gary Medellel.
Ha Cannavaro németországi produkciójából egyetlen ikonikus pillanatot kellene kiválasztani, akkor a házigazda elleni elődöntő hosszabbításából mondanánk a második olasz gól előtti jelenetet, amikor az olasz védő előbb a 16-oson belül fejpárbajt nyer a nála magasabb Per Mertesacker ellen, majd a védősorból kirobbanva leszereli a kissé ügyetlenkedő Lukas Podolskit, hogy aztán induljon a mindent lezáró kontra.
Cannavaro abban az évben bajnok lett a Juventusszal, de ezt a scudettót a calciopoli miatt végül elvették a másodosztályba száműzött torinói klubtól, a játékos viszont nem szállt alá a Serie B bugyraiba, inkább a Real Madridhoz szerződött.
Van Dijk egy ideig csak a világ legdrágább védőjének számított a Liverpool által érte fizetett 84,5 millió euróval (azóta már honfitársa, a Juventusnak 85,5 milliót is megérő Matthijs de Ligt a rekorder), de a szakmán belül nagy az egyetértés, hogy a védők között manapság nem találni jobbat nála.
Fizikailag tökéletes paraméterekkel rendelkezik, védőmunkájáról pedig mindent elmond, hogy 2018 márciusa és 2019 augusztusa között volt egy ötvenmeccses sorozata, amikor nem tudták kicselezni a bajnokságban.
A Van Dijk mellett érvelők ütőkártyaként a Liverpool BL-győzelmét dobták be, amit ráadásul a Barcelona nem mindennapi elődöntőbeli kiejtésével hozott össze az angol csapat. A barcelonai 0-3 után a Pool 4-0-ra nyert az Anfielden, pedig a nemrég nyilvánosságra került öltözői videó alapján a visszavágó félidejében Messi tüzelte a csapatot, hogy muszáj egy gólt szerezniük, mert bajba kerülhetnek.
A Barcának azonban semmi nem sikerült a visszavágón, a Premier League-ben a megszerzett 97 pont ellenére a Manchester City mögé Liverpool pedig lendületből behúzta a Tottenham elleni döntőt, így aztán nem keltett akkor meglepetést, hogy az UEFA-nál Van Dijk lett az idény legjobb játékosa és védője.
Messi számára a Liverpool elleni kiesésnél is fájdalmasabb lehetett a Copa América elődöntője, amit 2-0-ra vesztett el Argentína az ősi ellenség Brazília ellen, és ezzel eldőlt, hogy Aranylabdák, spanyol bajnoki trófeák és BL-győzelmek ide vagy oda, a válogatottal felnőtt szinten továbbra sem tud nyerni minden idők egyik legnagyobb játékosa.
Ezt a bélyeget legkorábban jövőre, a részben hazai rendezésű Copán moshatja le magáról, de a mostani eredmény is azt mutatja, a Messi-mánia egy viszonylag gyengébb évben sem csillapodik. Persze ezt a viszonylagos gyengébb évet azért sokan elfogadnák, a Barca bajnoki címéhez Messi 36 góllal járult hozzá, ami számára a hatodik Aranycipőt eredményezte, ez pedig megágyazott a hatodik Aranylabdának is, jól mutathat ez a sok aranyszínű dolog egymás mellett a vitrinjében.
Lionel Messi is the 2019 #ballondor winner 🤚☝️ pic.twitter.com/5nNZXl05vY
— #BallondOr (@francefootball) December 2, 2019
A 32 éves Messi az Atlético Madrid elleni rangadón a 701. tétmeccset játszotta a Barcelona színeiben és a 614. gólját szerezte, amikor egy okos balos lövéssel eldöntötte a találkozót. Az Atlético új otthona volt a 38. stadion a spanyol bajnokságban, ahol gólt szerzett, így a 43 helyszínből, ahol pályára lépett, csak öt olyan van, ahol még nem volt eredményes.
A most zajló idényben a bajnokságban 9, a BL-ben 2 gólnál jár. Az első számú nemzetközi kupában az egész karrierjét figyelembe véve már 34 ellenfélnek talált be, amivel Cristiano Ronaldót és Raúlt megelőzve már egyedül áll az örökranglista élén. És ez a szám könnyen 35-re nőhet, ha a csoportkör utolsó fordulójában, a Messi-gólt eddig megúszó Internek is sikerül beköszönnie.
Hihetetlen számok, amik meg is magyarázzák, miért vonzza Messi neve mágnesként a szavazatokat még mindig. Voltak, akik azt jósolták, 30 fölött Messi lelassul majd, és ezzel veszít a varázserejéből is, de láthatjuk, továbbra is nagyon kevés ellenfél tudja őt megállítani. Ernesto Valverdénél az argentin irányítóként játszik, minden támadás rajta fut keresztül, miközben védekező feladata szinte egyáltalán nincs, így sikerül az erejét az ellenfelek védelmének összekuszálásra összpontosítani.
Az Aranylabda-szavazás már csak olyan, hogy mindig lesznek, akik vitatják a győztes sikerének jogosságát, de azt is el kell fogadni, hogy Messi az évek során olyan kultuszt ért el az elképesztő mennyiségben termelt gólokkal, hogy még abban az évben (2010) is őt hozták ki győztesnek, amikor két barcás csapattársa, Xavi és Andrés Iniesta vébét nyert a spanyol válogatottal.
Hogy aztán védőnek mikor lesz újra akkora esélye az Aranylabdára, mint Van Dijknak idén, az jó kérdés, de úgy tűnik, a futballvilágban nagyjából hasonló a helyzet, mint teniszben: a többieknek ki kell bekkelni, amíg a Messi, Ronaldo, valamint Roger Federer, Rafael Nadal páros visszavonul, hogy reális esélyük legyen odaférni az egyéni díjakhoz.
Kiemelt kép: TF-Images/Getty Images