Mauricio személyében egy energikus támadó focit támogató edzőt neveztünk ki a csapat élére, aki remekül illik a klubhoz. Korábban bebizonyította, hogy fejleszteni tudja a rábízott futballistákat, miközben győztes mentalitású, egységes csapatot tud kovácsolni belőlük.
Ezt mondta 2014 május 27-én a Tottenham Hotspur angol tulajdonosa, Daniel Levy, amikor kinevezte Mauricio Pochettinót vezetőedzőnek. Ekkor még nem is remélhette, hogy majdnem napra pontosan öt évvel később már Bajnokok Ligája-döntőben szerepel majd a Spurs. Pedig így lett.
Az argentin edző többek között annak köszönhette kinevezését, hogy ezt megelőzően két éven át a Southamptonnal elképesztően jó munkát végzett:
- Tíz éve nem látott magasságba vezette a Szenteket (nyolcadik hely) úgy, hogy
- mindezt minimális költséggel produkálta azzal, hogy a klub saját nevelésű játékosaira támaszkodott.
- A Southampton a közben angol válogatott behívót kapó Adam Lallanát, és Rickie Lambertet 2014 nyarán 36,5 millió-, míg Nathaniel Clyne-t 2015-ben 17,7 millió euróért adta el a Liverpoolnak, továbbá szintén 2014-ben Calum Chamberst 20 millióért az Arsenalnak.
Eközben a Tottenham szenvedett, a Harry Redknapp menedzser után hagyott űrt André Villas-Boas és Tim Sherwood sem tudta betölteni. A csapat elveszítette sztárjait, ráadásul nyilvánvalóan nem akart sok pénzt áldozni új játékosokra. Itt jött a képbe a Southamptonnál remekül bemutatkozó Pochettino, aki tökéletesen illett a képbe.
Két szív kell, hogy bírd a tempót, mégis imádod
Az argentin edző munkásságát alapvetően befolyásolta egy tragédia: mindössze fél évvel azután, hogy bent tudta tartani az Espanyolt az élvonalban, az első nyári felkészülés során szívrohamot kapott a csapatkapitánya, Dani Jarque. A 26 éves védő halálát szisztolés szívleállás okozta, a klub saját nevelése és legfontosabb láncszeme volt. A pályakezdő Pochettinónak meg kellett birkóznia azzal a különlegesen nehéz helyzettel, amely egy rutinos trénernek is kihívás, hát még egy újoncnak.
Ennek ellenére az Espanyol nem a kiesés ellen harcolt, hanem masszív középcsapat lett és ez abszolút az emberközpontú edző érdeme, akinek két dolog vált prioritássá: a játékosok lelki világa és az erőnléte.
Pochettino a BL-döntő kapcsán mesélt az El Paísnak filozófiájáról, amely után világossá válik, mivel tudta átvészelni ezt a nehéz időszakot csapata:
A világon csak néhány olyan ember él, aki teljesen ki van békülve saját magával. Majdnem mindig a focisták személyét érik a kritikák, nem a teljesítményüket. A szezon előtt a játékosok emberi oldalával ugyanannyit foglalkozunk, mint a szakmai ügyekkel. Néha még többet is figyelünk az emberi tényezőre. Ez a siker kulcsa. A játékosok nem tárgyak, ezért nem is szabad úgy kezelnünk őket. Ők is emberek érzelmekkel és saját problémákkal.
Az argentin szakember nem pozicionálja magát a futballistái fölé, sokkal inkább egyenrangú partnerként kezeli őket. Emellett nem szokása tucatjával igazolni játékosokat sem, sőt a meglévő labdarúgóktól is nehezen válik meg. Ennek köszönhető, hogy nagyon szoros munkakapcsolat jön létre futballistái és a stáb között, amely a külvilág számára kézzelfogható csapategységként ölt testet. A játékosok érzik a beléjük vetett hitet és ez önbizalmat ad számukra.
Azért félreértés ne essék, Pochettino az edzéseken kőkemény. Nem csak az általa lefektetett alapszabályok tekintetében szigorú, az elvégzett munka mennyiségében sem ismer tréfát.
Vagy az ő útját járod, vagy mehetsz, amerre látsz. Ez az ő alapvetése. Mi egy fiatalokból álló csapat voltunk, szót fogadtunk neki, ő pedig megnövelte az önbizalmunkat. Általában nyugodtan viselkedett és mindig azt mondta, élvezzük a futballt
– mesélte a középpályás Jack Cork a BBC-nek, aki a Southamptonban dolgozott a dél-amerikai edzővel. Hozzátette:
Rengeteg csapatépítő programunk volt nyáron, nagy hangsúlyt fektetett a kölcsönös bizalom kiépítésére. Viszont kutyául megdolgoztatott minket mindegyik edzésünkön. Az átlagnál több edzést is tartott, amelyeken rengeteget futottunk – néha piszok nehéz volt. Kapusunk, Kelvin Davis egyszer behozott egy órát az öltözőbe, hogy megmutassa neki, mennyi időt töltöttünk tréninggel. Két szívre van szükséged, hogy Pochettino stílusában játssz.
A kemény munka azonban kifizetődő a futballistáknak és Pochettinónak is. Cork is külön kiemelte, milyen jól esik számára, hogy egykori edzője a mai napig érdeklődik iránta, de a Tottenham jelenlegi kapusa, Hugo Lloris gesztusa adja vissza leginkább, mit ad egy-egy játékosának a dél-amerikai. Miután Franciaország megnyerte a 2018-as világbajnokságot, a kapus Londonban odament a menedzserhez és azt mondta: „Itt a világbajnoki trófeád, főnök!” Majd átnyújtotta a futballvilág legértékesebb serlegét.
Pochettino’s office:
• Hugo Lloris’ World Cup trophy from the start of the season as a thank you for improving him as a player.
• A Buzz Lightyear toy. pic.twitter.com/7eCKLEgUXM
— Elliot (@VivaYids) 2019. május 24.
Mi ez, ha nem a megbecsülés, az edzőbe vetett hit, bizalom és szeretet jele?
A sok futás gyümölcse
Pochettino edzésmódszere egyenes következménye annak, amilyen stílusban játszatja csapatát. Az argentin szakember pályafutása során hátvédként szerepelt, ezért rendre a védelem megszervezésével kezdi a munkát aktuális klubjánál. Az extra erőnlét azonban a letámadáshoz kell, amit megkövetel mindenkori csapatától a Spurs edzője.
A Tottenham presszingje annyiban különleges, hogy kilencven percen keresztül tartó állandó taktikai utasítás, hanem általában a csapatkapitány Harry Kane testbeszéde jelzi, mikor indítják meg a játékosok a csapatszintű letámadást az ellenfél térfelén. Ez persze az aktuális állás függvénye is, de Pochettino hitvallása szerint a pályán dől el, a játékosoknak kell érezniük, mikor jött el a letámadás ideje. Ezt főleg a támadóknak kell látniuk, ezért általában Dele Alli és Eriksen is szabad kezet kap a rendszerben előre-, és hátrafelé mozgásban egyaránt.
Az agresszív labdaszerzés azonban nagyon fárasztó, emellett a csapatrészek szoros együttműködését is megköveteli. Ezért tart jóval több intenzív edzést a dél-amerikai szakember.
Pochettino másik nagy erénye, hogy bár általában 4-2-3-1-es felállásban küldi föl csapatát a pályára, több begyakorolt szisztémája is van, ezért villámgyorsan tud meccs közben is változtatni, ahogy azt az Ajax elleni BL-elődöntő visszavágóján kényszerből többször meg is tette. Át kéne állni öt hátvédes rendszerre? Semmi gond, az egyik középpályás visszalép a középhátvédek közé és kész is. Több támadóra van szükség? Azonnal mehet előre Dele Alli, vagy Szon Hung Min. Mindenre van megoldás, ráadásul az argentin remekül nyúl bele a meccsbe, ez a BL-elődöntőben is kiütközött.
Játékosállomány szempontjából tökéletes időben érkezett Pochettino a White Hart Lane, hiszen az egyesület több rendkívül izgalmas, fiatal labdarúgóval rendelkezett, ehhez pedig még az argentin is hozott további játékost:
- Harry Kane és Eric Dier még csak 21, Kyle Walker és Daniel Rose 24 éves volt 2014 nyarán, azóta az angol válogatott oszlopos tagjai.
- Christian Eriksen pedig 22 éves volt, akit ma már a világ egyik legjobb irányítójaként tartanak számon,
- Dele Alli és Szon egy évvel később került a klubhoz 19 és 23 évesen, azóta is meghatározó tagjai hazájuk válogatottjának és a klubnak egyaránt.
Mindemellett az is nyilvánvaló volt, hogy az elmúlt években a Tottenham majdnem minden erőforrását az új stadion építésére (White Hart Lane helyén) a fordította. Pochettinónak így a tetemes hitel törlesztése figyelembe vétele mellett kellett eddig is és eztán is gazdálkodnia; egyszerre kell eredményt produkálnia úgy, hogy a játékos vétel-eladás is egyensúlyban maradjon.
Az elmúlt öt év azt bizonyítja; tökéletes a „házasság”.
A BL-ben eddig a 2018-as nyolcaddöntő jelentette a csúcsot. Így aztán nem meglepő, hogy Levy már az idei, újabb klubrekordnak számító BL-negyeddöntő, majd döntő előtt egy évvel, tavaly májusban 2023-ig hosszabbított a csodaedzővel. Idők közben elkészült az új stadion is, a Bajnokok Ligája-döntővel pedig csinos összeg üti majd a londoniak markát. Az idillhez már tényleg csak egyetlen dolog hiányzik, amit nem sikerült még elérnie Pochettinónak: egy trófea. Erre legközelebb szombat este 21 órától lesz lehetősége Madridban.
Kiemelt kép: Marc Atkins/Getty Images