Iszonyatosan erősek voltak, fantasztikusan játszottak. Egyszerűen elsöpörtek minket
– nyilatkozott a Liverpool-Barcelona BL-elődöntő visszavágó lefújása után Ernesto Valverde, akinek azóta a fejét követelik.
A katalánok élére 2017. nyarán kinevezett vezetőedző ugyan megnyerte kétszer a La Ligát és esélye van másodjára behúzni a Spanyol Kupát, mégis elképzelhető, hogy nyáron távozik. Nemzetközi porondon ugyanis elmaradt a várt siker. Sőt, a BL-ben döntőbe sem jutott – persze ez igaz nem csak rá, de 2015 óta az elmúlt négy évad mindegyikére.
Tény, hogy Valverde rendkívül konzervatív felfogásban küldte fel csapatát a Liverpoolban – idegenben jó az iksz, ahogy a szállóige tartja – az igazi probléma azonban a vereségek mértéke. A spanyol szakember
- 2018-ban a negyeddöntőben 4-1-re nyert odahaza az AS Roma ellen, ám Olaszországban 3-0-ra kikapott és kiesett,
- 2019-ben az elődöntőben 3-0-ra nyert a Camp Nouban, ám a Liverpool 4-0-val válaszolt.
Jóllehet ezt a csúfos duplázás védhetetlen, a katalánoknál nem újkeletű probléma.
Idegenben nem megy
Könnyű Valverdét kipécézni, ha a szurkolók a hiba forrását keresik. Ugyanakkor érdekes jelenség, hogy a Barca történetének BL-egyenes kieséses szakaszát összegezve látható, idegenben Valverdétőt Pep Guardioláig jellemzően mindenki rendre csak szenvedett. Igen, még az a Guardiola is, akinek a Xavival, Iniestával, Messivel fémjelzett Barcelonája ma is etalonnak számít a világ labdarúgásában.
Ez egy ilyen szintű csapattól még akkor is kevésnek tűnik, ha hozzátesszük, talán sok esetben nem kifejezett cél az ellenfél pályáján nyerni, egy tisztességes döntetlen is bőven elég lehet a Camp Nouban aratott siker mellett. Jegyezzük meg azért azt is, nem volt olyan edzője a katalánoknak az elmúlt évtizedben, aki 50 százaléknál jobb győzelmi arányt tudott volna felmutatni ellenfélként.
A Guardiola-féle álomcsapat receptje egyszerű volt: játsszuk a saját játékunkat, legyen sokat nálunk a labda, akkor a mi oldalunkra billen a mérleg. Úgy lett 2009-ben BL-győztes a Barcelona, hogy az egyenes kieséses szakaszban, az idegenbeli mérkőzéseken rendre döntetlent játszott idegenben.
Az ezt követő évek még ínségesebbnek bizonyultak, Tito Vilanova nem nyert idegenben (két vereség, egy döntetlen), Gerardo Martino pedig 2014 tavaszán legyőzte ugyan Manchesterben a Cityt (2-0), de a negyeddöntőben az Atlético 1-0-ás győzelemmel búcsúztatta a Barcát Madridban.
Guardiola mérlegét Luis Enrique tudta megközelíteni, ám az ő három sikeréhez négy vereség is párosul, így ő sem tudta 50 százalék fölé tornászni a győzelmi arányt.
Létezik, hogy Messi nem csak áldás, hanem átok is?!
Az elmúlt tíz évben többször is edzőt váltott a Barca, egy dolog azonban állandó maradt: Lionel Messi. Az argentin zseni egészen káprázatos szezonokat produkál egymás után, félelmetesek a statisztikái is. Elég talán csak annyit mondanunk, már 600 gólnál jár a klub színeiben.
A spanyol lapok azonban felvetik annak lehetőségét, lehet, egy-egy nemzetközi ki-ki meccs alkalmával pont az argentin a gond forrása. Vagy az, hogy nincs mellette más. A Barcelona Messi-függősége tagadhatatlan, hiába próbálják pihentetni időnként, az olyan kiélezett meccseken, mint a BL egyenes kieséses szakaszának bármelyike, mindenki tőle várja a csodát. Azt pedig az argentin válogatottnál is láthattuk, ez nem megy hosszú távon.
Kedd este Liverpoolban szinte egyedül Messit keresték a katalánok labdákkal, Luis Suárez néha kapott egy-egy kiugratást – persze Messitől – és a felfutó Jordi Albát is szívesen bevonták a bal szélen, de a játék összképe arra enged következtetni, Valverde és csapata terve egy gondolat mentén íródott; majd az argentin megoldja. Az eredményt láttuk, a Camp Nouban hatalmas kedvvel, varázslatosan játszó, két gólt lövő csatár az Anfielden csak szenvedett.
Félreértés ne essék, Messi, az Messi. Utánozhatatlan. Eszünk ágában sincs pálcát törni a fantasztikus támadó fölött, de maga a jelenség feltétlenül érdekes, amivel az argentin válogatott szenvedése egybevág. Több csapatnál nagy átszervezés várható, többek között a Real Madrid és a Bayern München is erre készül. Megkockáztatjuk, ideje lenne a Barcelonának is kitalálnia, hogyan álljon több lábon. Messi egy zseni, de nem csinálhat mindent egyedül.
Kiemelt kép: Clive Brunskill/Getty Images