A történet ismert: néhány napja őrizetbe vették a Real Madrid csatárát, Karim Benzemát, aki elismerte, közreműködött francia válogatottbeli csapattársa, Matthieu Valbuena megzsarolásában. Egészen pitiáner bűntettről van szó, egy szexvideóval akarták zsarolni a lyoni középpályást, olyan összegért, amelyet Benzema néhány nap alatt keres meg futballistaként, a világ egyik legjobban fizetett csatáraként.
Az ügynek, függetlenül attól, mekkora volt valójában Benzema szerepe (közvetített, vagy érdemben is benne volt-e a zsarolásban), nyilván megvannak a maga érdekes összefüggései. A Rangadó.hu két szakértőt kérdezett, mi lehet a háttérben.
Bűnlajstrom Anelkától Nasriig
A francia futball egyik legjobb hazai ismerője, az Omlett du fromage-blog szerzője, Szabó Christophe az ügy társadalmi hátteréről is mesélt.
„A francia foci elmúlt évekbeli zűrjeire a kinti sajtó legtöbbször azt a fogalmat szokta használni, hogy racailles (ejtsd: rákáj), ami magyarul söpredéket jelent. Maga a kifejezés kétezer-ötben nőtte ki magát extra-fogalommá, amikor Nicolas Sarkozy még belügyminiszterként meglátogatta egy zavargás sújtotta külváros maradványait, és megígérte, hogy megszabadítja a környéket a söpredékektől. Amikor kétezer-tízben a francia válogatott a dél-afrikai világbajnokság idején megelégelte Nicolas Anelka azonnali kirúgását, és tüntetőleg nem szállt le a buszról, a racaille újra feltűnt.”
”Azóta pedig gyűjtőfogalom lett: racaille az, aki anyagias életet él, aki alulképzett, aki mihaszna a mindennapokban és fukszokkal hivalkodik a környezetének. De racaille még Ribéry, aki családapaként kiskorú eszkortlányok szolgáltatásait veszi igénybe, racaille Anelka, aki káromkodva visszaszól az edzőjének, és racaille Nasri, akinek topmodell barátnője a közösségi médián fröcsög a szövetségi kapitánynak, ha a kedvesét nem viszi ki a világbajnokságra. Benzema is rászolgált a minősítésre: Ribéryvel együtt volt érintett a Zahia-ügyben, bevallottan csak a várható sportsikerek miatt választotta a francia válogatottságot az algériai helyett, emellett időnként pocsék hajjal pózol Rihanna mellett” – foglalja össze a már a sztori előtt is létező problémákat és előítéleteket a magyar szakértő. A szereplők szociális, társadalmi háttere persze szintén fontos részlet.
A gettók gyermekei és a politika
„A legtöbb felsorolt szereplő a külvárosi gettófoci gyermeke. Nem túl vagyonos, észak-afrikai bevándorló családok sarjai, akik kétezer-négyben korosztályos Európa-bajnokok lettek, a legfiatalabb korban megismerték a csúcsokat, azóta viszont mindegyikük karrierje félresiklott. A közönség pedig nehezebben bocsát meg nekik, mint ahogy azt tette Zidane esetében, amikor kétezer-hatban, a világbajnoki döntőben lefejelte Materazzit. Ez már nem a kilencvennyolcas black-blanc-beur generáció, ahol összeborulva száguldott a siker felé fekete, fehér és vaj (beur) színű ember. Itt alig esik szó a pályán látott teljesítményéről, ami ellensúlyozná mindazt, ami azon kívül történik” – mondja Szabó Christophe.
„Ahogy Benzema esetében is, legtöbbjük nem szakad ki abból a körből, ahol felnőttek. Benzema alsó hangon évente nyolcmillió eurót keres, a most kipattant szexvideós ügyben százötvenezer eurós összegről lehet hallani. Lehet, hogy Benzema a Real Madrid meghatározó játékosa, de életének egy része megmaradt a lyoni külvárosban. A pénz több lett, a kapcsolatok megmaradtak” – teszi hozzá a francia foci magyar bloggere, végül, kicsit tágítva a történet határait, politikai értelmezést is ad neki.
„Benzema bűne azon túl, hogy feltehetőleg érintett egy csapattársa zsarolásában, korábban prostituálttal kavart és nem énekli hangosan a francia himnuszt, mindössze annyi, hogy minden új ügyével felveti azokat az integrációs kérdéseket, amelyeket a francia politika és társadalom még nem tudott érdemben megválaszolni. Pedig Benzema kétezer-tízben nem is ült az ominózus buszon…” – zárja lakonikusan az elemzést Szabó Christoph.