A szlovákok már a továbbjutásért harcolnak

Mellettük Portugália is biztosíthatja továbbjutó helyét az Európa-bajnoki selejtezőkben.

Pénteken a hatodik fordulóval folytatódik az Európa-bajnoki selejtezősorozat. Vasárnapig 26 mérkőzést rendeznek szerte a kontinensen. Mint ismert, a magyar válogatott is pályára lép: a mieink Finnországban játszanak döntő fontosságú meccset. Több együttes számára is igen nagy a tét – akár ezen a hétvégén meglehetnek az első továbbjutók a csoportokból.

Akik már a továbbjutásért harcolnak

Reális esélye van a továbbjutás kiharcolására Szlovákiának, amely öt kört követően hibátlanul vezeti a C-csoportot. Vasárnap Macedónia lesz a vendég, míg a 12 ponttal második spanyolok a negyedik helyezett fehéroroszokhoz látogatnak. Ha utóbbi meccsen jön a papírforma – vagy csak szimplán nem kapnak ki a spanyolok –, és a szlovákok is nyernek, akkor az előnyük a nem továbbjutó negyedikkel szemben legalább 13 pontra nő, ami négy fordulóval a vége előtt biztos továbbjutást jelent.

6. Luxemburg 5 0 1 4 3 14 -11 1

Az I-csoportban a listavezető, kilencpontos Portugália a még nyeretlen örményekhez látogat. Ha győztesen hagyja el a pályát, és a másik meccsen Dánia odahaza nem kap ki Szerbiától, akkor biztossá válik, hogy a portugálok az első három hely valamelyikén végeznek az egyetlen olyan csoportban, amely öt csapatot számlál. A dán siker is nagy lépés lehet az Európa-bajnokság felé, ugyanis akkor már kilenc pont lenne az előny az említett szerb csapat előtt.

1. Portugália 4 3 0 1 4 2 2 9
2. Dánia 4 2 1 1 6 4 2 7
3. Albánia 4 2 1 1 4 5 -1 7
4. Örményország 4 0 1 3 3 6 -3 1
5. Szerbia* 4 1 1 2 6 6 0 1

*Szerbiától három pontot levont az európai szövetség.

A többiek matematikailag még nem ünnepelhetnek

Az A-csoportban Csehország tehet szert szerencsés esetben 11 pontos előnyre a negyedik törökökkel szemben, azonban utóbbi a sereghajtó kazahokhoz látogat, ahol kötelező lenne a három pont begyűjtése – ráadásul a csehek rangadót vívnak az egy ponttal kevesebbet gyűjtő Izland vendégeként. Belgium és Wales 11-11 ponttal állnak a B-csoport élén – pénteki rangadójukon az egyik fél nagy lépést tehet a csoportelsőség, így a biztos továbbjutás felé, de ha nem bírnak egymással, akkor Izrael könnyen beérheti őket, és Ciprus is kapaszkodhat egy Andorra elleni sikerrel.

6. Andorra 5 0 0 5 2 20 -18 0

A D-csoport kimenetelét nehéz lenne megjósolni: Lengyelország vezet, Németország a második, Skócia a harmadik, míg Írország a negyedik helyről várja a hétvégét. A lengyelek a grúzok ellen várhatóan begyűjtik a három pontot, csakúgy, mint a németek Gibraltár vendégeként, a skót–ír csata viszont akár szakadást is eredményezhet az élmezőny és a tabella második fele között.

1. Lengyelország 5 3 2 0 16 3 13 11
2. Németország 5 3 1 1 9 4 5 10
3. Skócia 5 3 1 1 11 5 6 10
4. Írország 5 2 2 1 11 4 7 8
5. Grúzia 5 1 0 4 4 9 -5 3
6. Gibraltár 5 0 0 5 1 27 -26 0

Nagyon jó helyzetből várja a szintén hibátlan Anglia a csoportmásodik szlovénok elleni rangadót az E-csoportban. Ha az angolok nyernek, és Svájc idegenben legalább pontot szerez Litvánia ellen, akkor immár 11 pontra dagadhat az angol fór a negyedik helyezettel szemben. Ez ugyan még továbbjutást nem ér, de innen már aligha rontanának a szigetországiak.

1. Anglia 5 5 0 0 15 1 14 15
2. Szlovénia 5 3 0 2 10 4 6 9
3. Svájc 5 3 0 2 11 3 8 9
4. Litvánia 5 2 0 3 3 10 -7 6
5. Észtország 5 1 1 3 1 5 -4 4
6. San Marino 5 0 1 4 0 17 -17 1

Az Észak-Írország – Románia összecsapás akár az első helyről is dönthet a magyar válogatottal fémjelzett F-csoportban. Talán leginkább román sikernek tudnánk örülni – ha nyerünk Finnországban –, akkor ugyanis egyrészt kettészakad a mezőny, másrészről elérhető közelségbe kerülne a második hely.

1. Románia 5 4 1 0 7 1 6 13
2. Észak-Írország 5 4 0 1 8 4 4 12
3. Magyarország 5 2 2 1 4 3 1 8
4. Finnország 5 1 1 3 5 7 -2 4
5. Feröer 5 1 0 4 2 7 -5 3
6. Görögország 5 0 2 3 1 5 -4 2

A G- és a H-csoportban Ausztria, illetve Horvátország tehet nagy lépést előre. Előbbire nehéz feladat vár Oroszországban, utóbbi pedig hazai pályán játszik szintén rangadót a csoportelsőségre hajtó olaszok ellen. Ha a rangadót hozzák az együttesek, akkor alighanem borítékolható a továbbjutás, azonban a „nagyok” várhatóan mindent megtesznek, hogy visszaszerezzék csoportelsőségüket – az olaszoknak ez már egy horvátországi győzelemmel is sikerülhet.