Szegény dorogi futballpályát alaposan helybenhagyták. A Magyar Kupában a legjobb 16 közé jutás volt a tét a másodosztályú Dorog és az NB I-et toronymagasan vezető FTC meccsén, amelyen az ősszel a BL-t is megjárt csapat végül 2-1-es győzelmet ért el a 90 percnyi dagonyázás után.
A meccsen egy szerencsétlen mozdulattal a Dorognak tizenegyest összehozó Fradi-védő, Botka Endre utóbb azt nyilatkozta, életében nem játszott még ilyen pályán, a vendégek edzője, Szerhij Rebrov pedig nem értette, miért kellett ilyen körülmények között pályára lépniük, miért nem lehetett halasztani.
Korábban évekig rugózott itthon a sportsajtó azon, hogy miért nyúlik olyan hosszúra a téli szünet, ehhez képest a mostani bajnokságban egy nappal karácsony előtt még elmaradt meccset pótoltak, majd január 20-án már ismét bajnokit rendeztek, ekkor történt, hogy a Diósgyőr edzője becserélte Asmir Suljicot, aki gólt lőtt a Fradinak, majd jöhetett is le a pályáról, mert már nem volt rá szükség, megtette, amiért felküldték.
A rövid téli szünetet egyrészt az indokolta, hogy a válogatott kijutott a (jelen állás szerint) részben hazai rendezésű Eb-re, így május közepére minden sorozatot be kell fejezni, hogy legyen idő felkészülni a tornára, másfelől a koronavírus-járvány okozta létszámgondok és a nemzetközi kupaszereplés miatt is voltak olyan meccsek, amiket nem sikerült az eredeti időpontban lejátszani.
És bár az időjárás sokáig kegyes volt a csapatokhoz, a tél úgy döntött, még egyszer nekiveselkedik, és bekeményít. Tóth László, a Dorog technikai vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy a helyzetüket jelentősen megnehezítette, hogy a meccset megelőző két napon hótakaró borította a pályát, amit ugyan sikerült megtisztítani, de azt nem tudták megakadályozni, hogy ne legyen nagyon mély a talaj.
Pontos adatot nem tudok mondani, de valószínűleg jelentős kár keletkezhetett a pályában. Sok választásunk azonban nem volt, mert nagy eséllyel egy-két héten belül mindenképp le kellett volna játszanunk a mérkőzést a sűrű versenynaptár miatt. Az is lehet, hogy ha másik időpontra került volna a meccs, akkor meg fagyott, kemény pályán kellett volna játszaniuk a csapatoknak, ami még sérülésveszélyesebb. Bízunk benne, hogy jövő hét elején enyhül az időjárás, és akkor sikerül a hátralévő hazai bajnokikra megfelelő állapotba hozni a pályát
– magyarázta Tóth.
A dorogi Buzánszky Jenő Stadionban lévő gyepszőnyeg régi típusú, vagyis nem fűthető, és nem szokták a fűszolár nevű szerkezettel napoztatni a füvet, de Tóth László elárulta, a pálya karbantartására évi több mint 5 millió forintot költenek általában, és a szakemberek révén tavasszal, nyáron és ősszel is megkapja a gyepszőnyeg a megfelelő gondozást (például a fű növekedésének elősegítése adalékanyagokkal, lyuggatás, homokkal felszórás, kártevők irtása).
Tervben van a komplett létesítmény felújítása is, de ennek lebonyolítása nem a klub, hanem az önkormányzat reszortja, épp ezért Tóth nem is tudta megmondani, mikor kezdődnek a munkálatok, de az is elképzelhető, hogy a hét tavaszi NB II-es bajnoki közül lesz olyan, amit már nem a saját pályáján vív meg a Dorog.
Az első hazai meccsét február 21-én a Kazincbarcika ellen vívja majd a csapat, amely addig a tokodi Monostori Tivadar Utánpótlás-nevelő Központban készül, ahol a felkészülés során is edzett. Ott egy korszerű, vízelvezetéses, automata öntözőrendszerrel ellátott gyepszőnyeg áll a csapat rendelkezésére, de a jelenlegi fagyos időben az a pálya is kemény, enyhülés esetén viszont alkalmas lesz az edzések megtartására.
A hazaiak technikai vezetője azt is kiemelte, bár férfias küzdelem zajlott, de a felek sportszerűen harcoltak és vigyáztak egymásra, amit legjobban az ad vissza, hogy egyetlen sárga lapot sem osztott ki Szilasi Szabolcs játékvezető.
Adódik a kérdés: ha már februárban játszani kell, és szinte minden csapatnak van műfüves pályája, akkor miért kell a centerpályát széttúrni, főleg, hogy a járvány miatti korlátozások értelmében nézők amúgy sem lehetnek a meccsen?
„Nem látom esélyét, hogy Magyarországon professzionális szinten hivatalos tétmecset bonyolítsanak le műfüvön, bár az is igaz, a magyar válogatott is játszott ilyen borításon, amikor 2016-ban a Feröer-szigetek otthonában szerepelt vb-selejtezőn” – reagálta a felvetésünkre Tóth László.
Megkerestük az ügyben a Magyar Labdarúgó Szövetséget is, és azt a választ kaptuk, hogy a kupamérkőzéseket a szövetség által hitelesített, füves centerpályákon kell lejátszani.
„Ha centerpálya alkalmatlan, a rendező klub tesz javaslatot, melyik hitelesített tartalékpályán tudják a mérkőzést megrendezni. A mérkőzés lejátszásáról a pálya állapotát figyelembe véve minden esetben a játékvezető dönt” – áll az MLSZ hozzánk eljuttatott válaszában.
Vagyis a helyzet nagyjából úgy néz ki, hogy sikerült lerövidíteni a téli szünetet, cserébe viszont továbbra is az időjárás kezében van a pályák és a csapatok sorsa, de valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt állítjuk, a legtöbb focista szívesebben vállalna be egy meccset a műfüvön, mint hogy a sárban kommandózzon.
Hozzá kell tennünk, hogy két évtizeddel ezelőtt valószínűleg kevésbé kaptuk volna fel a fejünket arra, ha a focisták nyakig sárosan jönnek le a pályáról egy-egy meccs után, és műfű hiányában akkoriban sok-sok téli edzőmeccsre került sor salakos pályán, ahol aztán tényleg dagonyázás lett a vége.
De a futball a téli hónapokban már csak ilyen, van, hogy annak is örülni kell, ha egyáltalán játszani lehet: a napokban a Bundesligában a nagy havazás áldozata lett a Bielefeld-Werder Bremen bajnoki, pedig a német stadionokban tapasztalható állapotokra ritkán érkezik panasz.
📍Bielefeld, Germany
⏰ 10:21 Uhr❄️ So schaut es aktuell aus. Es wird alles unternommen, um das Spiel möglich zu machen. #Werder | #dscsvw pic.twitter.com/k5RmeXlQ0Q
— SV Werder Bremen (@werderbremen) February 7, 2021
Ehhez képest nálunk legalább elmondhatják, hogy a cudar körülmények közepette sem maradt el egyetlen meccs sem.