Élő Magyar foci

Drámai fordítással jutott ki a magyar válogatott a foci-Eb-re

Aki ott volt, biztos nem felejti el: 2016 nyarán Marseille egy napra magyar várossá változott, a kikötőben rég látott ismerősök pacsiztak, hogy aztán a Stade Vélodrome-ban 25-30 ezer szurkolónk buzdítsa a válogatottat, amely 1-1-es döntetlent játszott Izlanddal a franciaországi Eb csoportkörének második fordulójában.

A magyar válogatott most azzal a céllal lépett pályára, hogy 2016 után ismét Eb-n szerepeljen, és az ellenfél az az Izland volt, amelynél a 2016-os meccsen látott kezdőből tíz ember most is bekerült a keretbe.

Izland átlátszó, mint az üveg, de pont ettől veszélyes
Csütörtök este Európa-bajnoki pótselejtezőt játszik a Puskás Arénában a magyar labdarúgó-válogatott, a részben budapesti rendezésű tornára való kijutáshoz Izlandot kell legyőzni. A kérdés: hogyan?

A mostani Eb-pótselejtező amolyan vigaszság volt mindkét csapat számára, hiszen mi a negyedik, Izland a harmadik helyen végzett csoportjában a selejtezőkön, de a Nemzetek Ligája révén kaptunk még egy esélyt.

Nem kezdtük jól a meccset, az izlandiak sokkal élesebbek voltak, és már a 4. percben helyzetbe kerültek egy szöglet után, de Pálsson fejesét Gulácsi fogta.

A 11. percben azonban sajnos nagyot hibázott a magyar csapat egyik legmegbízhatóbb játékosa, Gylfi Sigurdsson 17 méterről, jó helyről elvégzett szabadrúgását ugyanis beejtette Gulácsi.

Az izlandiak nem húzódtak vissza a gól után sem, hanem rendre több játékosuk is ott portyázott a magyar térfélen, ezzel zavarták meg a labdakihozatalokat. A magyar csapat nagyon lassan melegedett be, a 22. percben aztán pontrúgásból egyenlíthettünk volna, de Sallai nagyon ígéretes fejese egy védő testéről pattant szögletre, majd a sarokrúgás után Orbán bólintását kapcsolta le a kapus.

Az első félóra végén Botka mentett óriásit az ötösön belül, majd az utolsó tíz perc a miénk volt, de Szoboszlai ígéretes helyről nem tudta betekerni a szabadrúgást, aztán a következő pontrúgása már sokkal veszélyesebb volt, miután megpattant a sorfalon, de erre meg Halldórsson ért oda.

A második félidőben szinte végig ugyanaz volt a forgatókönyv: mentünk előre, de hiányzott az ötlet. A 87. percben egy hatalmas izlandi helyzet maradt ki, amikor A. Gudmundsson becsúszva nem találta el a kaput, majd egy perccel később jött a magyar egyenlítés, amit két csere hozott össze: Nikolics passza a védőkön flipperezve került Nego elé, aki a jobb alsóba passzolt.

Érdekes egybeesés: a marseille-i meccsen szintén a 88. percben egyenlítettünk, és Nikolicsnak abban is szerepe volt.

És amikor már mindenki kezdett a gondolattal barátkozni, hogy jön a hosszabbítás, akkor egy újabb izlandi elpuskázott lehetőség után a magyar kontra végén Szoboszlai lövése bevágódott a bal kapufáról, vagyis összejött a fordítás, ami Eb-részvételt ért.

A magyar csapat az Eb-n a címvédő Portugália és a világbajnok Franciaország ellen is idehaza, a Puskás Arénában játszhat, a harmadik ellenfél pedig a 2014-es vb-győztes Németország lesz, akivel Münchenben találkozunk. Feltéve, hogy az UEFA marad az eredeti tervnél, és továbbra is 12 városban szórja szét az Eb-meccseket.

Eb-pótselejtező, döntő:

Magyarország – Izland 2-1 (0-1)
Budapest, Puskás Aréna
v.: Kuipers (holland)
Magyarország: Gulácsi – Fiola (Lovrencsics, 61.), Botka, Orbán, Szalai A., Holender (Nikolics, 72.) – Kalmár (Sigér, 61.), Nagy Á. (Nego, 84.), Szoboszlai – Sallai, Szalai Á (Könyves, 84.).
Izland: Halldórsson – Pálsson, R. Sigurdsson, Árnason, Magnússon – Sigurjónsson (Ingason, 87.), Gunnarsson (Skúlason, 83.) Bjarnason, G. Sigurdsson,  – J. Gudmundsson (Bödvarsson, 73.), Finnbogason (A. Gudmundsson, 73.).
gól: Nego (88.), Szoboszlai (90+2.), illetve G. Sigurdsson (11.)
sárga lap: Szalai A (63.), illetve G. Sigurdsson (5.), Ingason (90+5.)

A meccs statisztikája:

Kiemelt kép: Mohos Márton / 24.hu

Itt az első sárga

G. Sigurdsson volt túl kemény, a holland bíró egyből előkapta a sárga lapot.

Ezt megúsztuk!

G. Sigurdsson szöglete után egy izlandi emelkedett, de a fejesét Gulácsi megfogta. Helyzet volt.

Rossi segítője eddig hibátlan

Cosimo Inguscio kétszer helyettesített honfitársát, és Észtországot, valamint Walest is legyőztük, amikor ő dirigált.

Van itt szurkolás!

Ha nézők nincsenek is, a hangszórókból azért időnként rázendít a közönség.

Holland a bíró

Björn Kuipers vezetett már BL-döntőt is, és ő volt a spori, amikor a Fradi a Molde elleni 0-0-val kiharcolta a BL-főtáblát.

Himnuszéneklésben nyertünk

Nagy Ádám vitte a prímet a csapatból. És ami 2020-ban már nem fura látvány sajnos: a kispadon mindenki maszkban.

Nincs meglepetés a magyar kezdőben

Marco Rossi a koronavírus-fertőzés miatt ugyan nincs ott a kispadon, de a kezdőt ő rakta össze. A középpályán Kalmár és Szoboszlai egymás mellett játszhat majd, a védelemben pedig Botka került be Lang helyére. Talán az szólt a Fradi védője mellett, hogy pár hét alatt a Barca és a Juventus ellen is pályára lépett.