Gyorsan szeretnél értesülni a Rangadó.hu híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk és like a Facebook-on!
Gőzerővel készül a 2014-es, hazai rendezésű világbajnokságra a brazil válogatott. Az eddig öt vébé-aranyat begyűjtő alakulatnál mindenki fogadkozik, hogy 12 év után ismét a világ tetejére érnek, és saját közönségük előtt emelik magasba a győztesnek járó trófeát.
Azonban nem csak a vébé, hanem a 2016-os olimpia felkészülése is a hajrájába fordul. A soron következő nyári játékoknak szintén a dél-amerikai állam ad otthont, így aztán a brazil sportolók még inkább belehúznak, jelezve, nem akarnak csalódást okozni honfitársaiknak a nagy megmérettetésen.
Erre jó példa lehet az aranyvasárnap záruló női kézilabda-világbajnokság, amely nem kis meglepetésre brazil sikerrel zárult. A hölgyek a negyeddöntőben éppen a mi lányainkat verték kétszeri hosszabbítás után, majd simán gázoltak át Dánián, a döntőben pedig a házigazda szerbeket győzték le 20 ezer néző előtt, 22-20-ra.
Ezen siker kapcsán a Rangadó.hu legújabb összeállításában azon csapatsportágakat vesszük sorba, amelyek szintén nagy sikernek szállítanak a nemzetközi mezőnyben, így méltó riválisai lehetnek a kiemelt figyelemmel követett férfi labdarúgásnak.
A nők is remekelnek
Nem kell sportágat váltani, hiszen nem csak a férfiak, hanem a brazil nők is kiváló eredményeket értek el labdarúgásban. A női válogatott 2007-ben ezüstérmes lett a világbajnokságon, és legutóbb, 2011-ben is úgy búcsúzott a sorozattól, hogy csak a későbbi döntős USA tudta legyőzni, tizenegyesekkel – pechére mindez a nyolcaddöntőkben történt, így hamar kiesett. A 2012-es olimpián – ahol az az USA nyert, amely kiejtette az előző évi vébén – szintén peches sorsolásának köszönhette, hogy nem szerzett érmet, hiszen a legjobb 16 között a világbajnoki címvédő Japán csapata volt az ellenfele, amely újfent nagy falatnak bizonyult.
Dél-Amerikában azonban egyeduralkodónak mondhatja magát. 1991 óta rendezik meg a női Copa Amerikát, és az eddigi hat alkalomból ötször a brazil válogatott diadalmaskodott. Csupán 2006-ban taszította le a trónról Argentína – akkor ezüstérmes lett a csapat – de 2010-ben ismét visszahódította az elsőséget.
A röplabda elitje
A legutóbbi, 2012-es londoni olimpia is egyértelmű brazil-fölényt hozott röplabdában: a női válogatott aranyérmet, a férfiak ezüstöt vittek haza (a címlapon: Jaqueline Carvalho). Azaz megismételték 2008-as eredményeiket, ugyanis Pekingben is hasonló volt a felállás: a nők megnyerték az olimpiát, míg a férfiak kikaptak a döntőben.
A világbajnokság azonban fordított képet mutat: a férfi csapatot 2002 óta senki sem tudta letaszítani a trónról, így a 2014-es lengyelországi tornán immáron harmadszor védheti meg címét. A nőknek viszont ami sikerül az olimpián, az sehogy sem akar összejönni a vébén: még nem nyertek aranyérmet, a legutóbbi két tornán például mindkétszer az orosz válogatottól szenvedtek 3-2-s vereséget a fináléban.
A strandröplabda szintén nagyon sikeres szegmense a brazil sportnak.
A kétévente rendezett világbajnokságon 2009 óta mindig volt brazil érmes a férfiaknál – három ezüstöt szereztek a párosok –, ráadásul 2011-ben az aranyérem is egy brazil duó (Rego, Cerutti) nyakába került. Utóbbi páros a 2012-es olimpián ezüstérmes lett. A nőknél 2011-ben a Felisberta, Franca duó lett világbajnok, a 2013-as év viszont kissé „gyengére” sikeredett, csupán egy bronzérmes alakulatot tudtak a homokra küldeni. 2012-ben is egy bronzérem volt a termés, a Larissa Franca, Juliana Silva fémjelezte csapat bronzérmes lett a londoni olimpián.
Női kézilabda
Bár bevezetőnkben már szó esett a női kézisek sikeréről, mindenképpen érdemes részletesebben is bemutatni a csapatot. Nagyon fiatalnak mondható az együttes a nemzetközi mezőnyben: 1995-ben szerepeltek először a világbajnokságon, az első olimpiáján pedig 2000-ben vett részt. Gyakorlatilag 18 év alatt jutott el a világbajnoki címig, mialatt négy olimpiát és tizenegy vébét küzdött végig. Emellett nyolcszoros pánamerikai bajnoknak mondhatja magát.
A fejlődés folyamatos, egyre előrébb és előrébb lép az alakulat, és kijelenthető, immáron felzárkózott a két korábbi sikersportág, a labdarúgás és a röplabda mögé.