Miért robbant ki az ügy?
Eredetileg semmi köze nem lett volna ab otránynak az FC Barcelonához, csupán egy DASNIL 95 SL nevű cég papírjait ellenőrizték az adóhatóságok. Ennek volt a vezetője José María Enríquez Negreira, aki emellett 2016 és 2018 között a Spanyol Labdarúgó Szövetség játékvezetői bizottságának (CTA) alelnökeként is működött. A Barca úgy keveredett az ügybe, hogy az átvilágításon belül több tranzakcióról sem adott be dokumentációt a DASNIL 95 SL, melyekkel összesen 1 392 680 euró került a futballcsapat számlájáról Enríquez Negreira cégéhez.
Az adóhatóságnak szemet szúrt az összeg, így aztán megkeresték a cég tulajdonosán kívül az FC Barcelonát is, hogy magyarázatot adjanak az utalásokra. Először a katalán Cadena SER rádióadó műsorában hangzott el, majd az AS is beszámolt róla, hogy a pénzt Enríquez Negreira tanácsadásért kapta. A Barcelona közleménye szerint náluk szabályszerűen megtalálható az erre vonatkozó dokumentáció, vagyis a DASNIL 95 SL követett el adminisztrációs hibát – vagy törvénytelenséget, például adócsalást.
A helyzetet bonyolítja, hogy bár nem törvénytelen dolog tanácsadásért korábbi bírókat fizetni, aggályos a bizottság éppen aktuális alelnökének utalni. Szintén nem vet jó fényt a klubra az sem, hogy amint befejezte alelnöki tevékenységét Negreira, a Barcelona sem kért a tanácsaiból a továbbiakban. Mindezek tükrében vonták be a futballcsapatot is a vizsgálatba.
Mit mondott a Barca?
Az ügy kirobbanása után röviddel Joan Laporta, az FC Barcelona elnöke nyilvánosan adott magyarázatot az eseményekre. Nem tagadta, hogy kaptak tanácsokat arra nézve, hogy melyik játékvezetőre milyen módszerekkel érdemes hatni, hogy a csapat számára kedvezőbb ítéletekre legyen hajlamos. De érvelése szerint ez egy bevett gyakorlat, amellyel a profi klubok gyakran élnek is, hiszen minden apróság számíthat.
A mérkőzések lélektanának tudatos alakítását próbálják ezzel előidézni a csapatok. Számtalan egykori játékos beszélt már arról, mikor és mennyit reklamált, hogy megfelelő nyomás alá helyezze a játékvezetőket egy-egy összecsapáson. A Barca és sok más versenytársa azért fizet ilyen esetekben, hogy azt gyűjtse ki valaki a számára, melyik bírót mennyire érdemes nyomás alá helyezni a siker érdekében. Elvégre minden ember más, így aztán mindegyiküknél más a tűréshatár is.
Ahogyan azonban korábban is írtuk, mivel egyenesen a játékvezetők alelnökének fizetett a Barcelona, felmerült a korrupció gyanúja. Ezt Laporta visszautasította, sőt szándékos támadásnak vélte, hogy akkor robbant ki az ügy, amikor a katalánok remek formában vannak, a csapat ugyanis 2022. október 26. óta nem kapott ki, a 2023-as naptári évben pedig még pontott sem veszített a La Ligában. Laporta azt is kilátásba helyezte, hogy mindenkit be fognak perelni, aki korruptnak vagy adócsalónak nevezi a klubot.
El presidente @JoanLaportaFCB, sobre la información emitida hoy en el programa ‘Què t’hi jugues’ de Ser Catalunya pic.twitter.com/8G7mVyYrle
— FC Barcelona (@FCBarcelona_es) February 15, 2023
Mit mondtak a játékvezetők?
A CTA rövid közleményt adott ki az események hatására, melyben leszögezte, hogy 2018 óta nincs kapcsolatban Negreirával. Eközben persze mindenki azonnal a 2016 és 2018 között megszerzett nyolc barcelonai trófeát kezdte el vizsgálni. A madridi székhelyű Marca azt is kigyűjtötte, hogy 2016. február 14. és 2018. március 1-je között egyetlen tizenegyest sem ítéltek a Barca ellen.
A játékvezetői bizottság sajnálatát fejezi ki, amiért egy korábbi tagja megsérthette a szervezet tisztaságát. A CTA testületeinek egyik tagja sem végezhet olyan munkát, amely összeférhetetlenséget okozhat, ezért a CTA az igazságszolgáltatás rendelkezésére bocsátja magát, maximális együttműködést biztosít
Egy Negreira alelnöksége alatt a bizottság tagjaként tevékenykedő korábbi játékvezető, Juan Andujar Oliver az Onda Cero rádióadón szólalt meg. Sokkolta az információ, és meglátása szerint minden bírónak panaszt kell benyújtania az alelnökkel szemben, mivel a nála pallérozódó szakembereket kiadta egy csapatnak.
Mit mond a La Liga?
A kialakult helyzet természetesen roppant kellemetlen a liga számára. A világ egyik legnépszerűbb bajnokságának egyik legnagyobb csapatáról van szó, a rajongók azonnal szankciókat, büntetést követeltek. A La Liga elnöke, Javier Tebas azonban rögtön lehűtötte a kedélyeket, ugyanis
A spanyol törvények szerint három év után elévülnek az ehhez hasonló sportszakmai ügyek.
🔹Declaración de @tebasjavier, presidente de LaLiga, a raíz de las publicaciones sobre la relación entre Enríquez Negreira y el FC Barcelona🔹: pic.twitter.com/eaeTIlMqBc
— LaLiga Corporativo (@LaLigaCorp) February 16, 2023
Teljesen azért nem dőlhet hátra a klub, ugyanis Tebas később azt is elmondta, amennyiben büntetőeljárást indít az ügyészség, vagy a magánszemélyek közötti korrupciós bűncselekményt állapítanak meg, akkor más elbírálás alá esik a klub is. Ebben az esetben büntethetővé válnak a résztvevők, jelen esetben az FC Barcelona, Negreira és az akkori klubvezetés.
Ugyan a Barcelona elnöke Josep María Bartomeu volt a 2016 és 2018 közötti időszakban, a sportvezető szerint már jóval régebb óta működött ez a tanácsadási szolgáltatás külsős cégekkel. Bartomeu szerint 2009-ben született az első megállapodás Negreirával, még Joan Laporta első elnöksége alatt, míg a Mundo Deportivo szerint 2001 óta zajlott az együttműködés, és közel 7 millió eurót fizetett ki a Barca a tanácsadásért. Az egyezségnek a Barcelona egyre mélyülő anyagi válsága miatt Bartomeu vetett véget azt követően, hogy Enríquez Negreira távozott a játékvezetői testülettől. Utóbbi válaszul egy e-mailben megfenyegette a klubelnököt, hogy felfedi az összes „szabálytalanságot”, amit észlelt az évek során.
Mit jelenthet ez a Barcelonára nézve?
Valószínűleg semmit, legrosszabb esetben egy elnökváltást. Ahogyan Tebas is elmondta, öt év elteltével nem lehet már szankcionálni a klubot, így az együttes nem kaphat pontlevonást vagy pénzbírságot. Laporta kerülhet egyedül bajba, de nem tűnik reális forgatókönyvnek az ő lemondása sem. Még akkor sem, ha esetleg arra jut a vizsgálat, hogy Bartomeuék korrupt módszerekkel igyekeztek versenyelőnyre szert tenni.
Nagyon nehéznek tűnik bizonyítani, hogy a Barcelona előnyt szerzett a játékvezetői döntésekből az elmúlt évek során
– idézte az eset kapcsán a The Athletic cikke a CTA jelenlegi vezetőségének egyik neve elhallgatását kérő tagját.
Érdekes fejlemény az ügyben, hogy a 77 éves Enríquez Negreira Alzheimer-kórjára hivatkozva mentesülhet a tanúvallomás alól. A kérelme elbírálás alatt áll, betegsége súlyosságától függ, hogy meg kell-e jelennie a bíróságon. Amennyiben nem kell vallomást tennie, szinte biztosan zsákutcába fut a vizsgálat. A klub imidzse, megítélése viszont mindenképpen sérült, bármi lesz is a végeredmény.
Mit szólnak a spanyol bajnokság klubjai?
A La Ligában szereplő klubok közös közleményben tudatták, hogy elítélik a Barcelona tettét. Hétfőn ülést tartott a liga, és a klubokvezetők aggodalmukat fejezték ki. Arra kérték a spanyol ügyészséget, hogy minden információt tegyenek közzé az esettel kapcsolatban.
Comunicado de la Comisión Delegada de LaLiga respecto al caso Negreira que afecta al F.C. Barcelona:
▫️Los clubes rechazan y repudian los hechos conocidos por el caso Negreira – FC Barcelona▫️.
👉 https://t.co/j6tgNAn74I pic.twitter.com/SxJJdMFd4r
— LaLiga Corporativo (@LaLigaCorp) February 21, 2023