Nyerhet még a Real Madrid trófeát a szezonban?
Ez talán a legfontosabb kérdés a csapattal kapcsolatban, különösen mióta a spanyol Szuperkupában 2-1-re kikapott az Athletic Bilbao ellen – és természetesen nem egy mérkőzés eredménye után merült föl. A címvédő a bajnokságban ugyan második helyen áll, de a játéka egyáltalán nem meggyőző, ráadásul a listavezető Atlético Madrid úgy vezet négy ponttal, hogy két találkozóval kevesebbet játszott. Már az őszi szezonban is döcögött a szekér, a Bajnokok Ligájában a csoportkörből való továbbjutás is komoly veszélybe került (a Sahtar Donyeck például oda-vissza legyőzte a csapatot), a spanyol élvonalban az Alavés és a Cádiz is legyűrte, sőt az ezer sebből vérző Valencia megalázó 4-1-es győzelmet aratott a Real Madrid fölött.
A vezetőedző, Zinédine Zidane 2016 januárjában komoly tapasztalatok nélkül érkezett, ám az első fél szezonja végén már Bajnokok Ligáját nyert a csapattal, összességében pedig triplázott a Real a BL-ben, mellette egyszer még bajnok is volt. 2019-es újbóli kinevezése után is összejött egy újabb bajnoki arany (2020), most mégis krízisről beszél mindenki, és már nem először. Mi az, ami ennyire félrement a Real Madridnál?
Rendezetlen letámadás
A Real Madridtól mindenki azt várja, hogy sok gólt rúgjon, Zidane pedig ezt szem előtt tartva küldi pályára a csapatát. Ha megnézzük a csapat xG-jét, vagyis a várható gólok számát a helyzetek minőségét tekintve, a címvédő a La Liga egyik legmagasabb számát hozza. A Real az idei szezon 1,80 xG-t termel meccsenként, ami jóval magasabb, mint a korábbi idényben elért 1,45. Ennél magasabb számot csak az FC Barcelona mondhat magáénak, a katalánok átlaga 2,17 xG mérkőzésenként.
A probléma gyökere a védelemben található. Zidane csapatában a letámadásból kiveszi a részét a két szélső hátvéd mellett két középső középpályás is, így hét játékos helyez nyomást az ellenfélre. A két belső védő és Casemiro marad védekezni, e hármas azonban nem képes állni a rohamokat. Ismét a számokhoz fordulhatunk: a Real Madrid mérkőzésenként átlagosan 1,08 xG-nyi helyzetet engedélyez ellenfeleinek, ez az előző idényben 0,71 volt tizenegyesek nélkül.
Tovább rontja a védelmi statisztikát a büntetők számának növekedése is: míg a 2019-2020-as szezonban összesen két tizenegyest fújtak a Real ellen a bajnokságban, a mostani idényben már hatot, ráadásul mindegyik alkalommal a kapuban kötött ki a labda. Az összképet tekintve tehát úgy tűnik, Zidane csapata nagy erőket mozgósít a letámadásra, támadásépítésekre, de ennek a gyengébb védekezés az ára. Nem elég szervezett a letámadás, az ellenfél átjut az előretolt játékosokon és üres területben már csak a kevés védőn kell áthámoznia magát. Ehhez jön hozzá még az is, hogy a Real kerete megváltozott az idő során.
Romokban az önbizalom
Zidane erőssége mindig is az érzelmek és az egók kezelése volt az öltözőben. Csakhogy korábban Cristiano Ronaldo és Gareth Bale berugdosta a helyzeteket, ha rájuk játszottad ki. Ez döntő faktor volt, ami sok mérkőzést megmentett a BL-ben és a bajnokságban egyaránt
– idéz a The Athletic egy csapathoz közel álló személyt.
Amikor 2016-ban megérkezett Zidane, akkor még elég volt rendet tenni az öltözőben, most viszont ennél többre lenne szükség, ez pedig gondot okoz. Ugyanitt érdemes megjegyezni, hogy a Real gerincét veteránok adják, akiknek jóval megterhelőbb a letámadásos taktika. Karim Benzema 33 éves, Luka Modric 35, Marcelo 32, a csapatkapitány, Sergio Ramos pedig 34 éves már.
Az sem segít a helyzeten, hogy Zidane-nak érezhetően megvannak a kedvenc játékosai. Ékes példája ennek Martin Ödegaard, aki nagy reményekkel tért vissza a Real Sociedadtól, de sérülések hátráltatták, és elvétve kap csak lehetőséget a csapatban, december elseje óta pályára sem lépett, összesen 7 bajnokin jutott szóhoz. Zidane-nak a csillagászati összegért leigazolt futballistákkal is meggyűlt a baja. Eden Hazard állandóan sérüléssel bajlódik, ami könnyen származhat a korábban említett letámadásos taktika igénybevételétől, míg a télen Frankfurtba kölcsönadott Luka Jovic a Bundesligában fél óra alatt rúgott annyi gólt, mint Madridban másfél év alatt. Csak ez a két labdarúgó 160 millió euróba került a klubnak.
A koronavírus-járvány komoly érvágást jelent minden klub számára, de mindezek tükrében még fájdalmasabb a Real Madridnak, hogy elherdálta Bale-t, Jovicot, sőt akár mondhatnánk Hakimit is, akit simán elengedtek az Interbe, de nem szerződtettek a helyére senkit, a mostani szezon előtt pedig egyáltalán nem igazolt a klub.
A játékosok bíznak Zidane-ban, trófeákban, amit megnyert játékosként és edzőként is. Ugyanakkor azt is tudják, hogy ők vannak a pályán, így érzik a nyomást az öltözőben
– magyarázta a kialakult helyzetet a The Athletic forrása.
A gyengébb eredmények, a kellemetlen újságírói kérdések és a fáradtság pedig azt eredményezte, hogy a játékosok önbizalmukat vesztették. Olyan támadók is, mint Eden Hazard egészen mélyen vannak, Zidane és Modric az Athletic Bilbao elleni találkozót követően arról beszélt, hogy a belgának idő kell, míg összeszedi magát.
Eden Hazard was destroyed after his performance against Athletic Bilbao
🎥 You Tube : F2Freestylers pic.twitter.com/iy8sEluavi
— Oh My Goal (@OhMyGoalUS) January 15, 2021
Sergio Ramos szerződése lejár az év végén és egyelőre minden jel arra utal, hogy nem tudnak megegyezni Florentino Pérez elnökkel, és arról is hallani, hogy a PSG érdeklődik iránta. Az egyébként is gyengélkedő védelemből rettenetesen hiányozna Ramos, aki igazi vezér a pályán és azon kívül is, közhelyes, de a neve összeforrt a Real Madriddal. Mindent elmond arról, mit jelent a személye a csapatnak, hogy nélküle csak egyszer sikerült nyerni az idei szezonban, emellett egy döntetlen és három vereség a mérleg.
Persze van rá esély, hogy Sergio Ramosnak esze ágában sincs távoznia, csak így próbál egy kedvező szerződést kihúzni Pérezből. Mindenesetre a csapatkapitány távozása az egyik utolsó bástya elvesztése lenne a Real Madrid számára, ami után még nehezebb lenne kilábalni a gödörből, de úgy tűnik, ez kívül esik Zidane hatáskörén.
Ami viszont a francia edző feladata, hogy ismét felbátorítsa csapatát és működőképes taktikát kovácsoljon, különben könnyen előfordulhat, hogy tényleg trófea nélkül marad a csapata. Azt pedig nem szokták kirúgás nélkül megúszni a madridi edzők.