Patrick Mevoungou Kamerun fővárosában, Youandéban kezdett el futballozni és egészen hamar meglátták a fantáziát a magas fiúban. A városi fociakadémiában, az Semences Olympiques-ben már 13 évesen feljegyezték a nevét, hogy aztán amint lehet az U17-es válogatott tagja legyen. Ez a csapat megnyerte a 2003-as korosztályos Afrikai Nemzetek Kupáját és ugyanebben az évben a világbajnokságon is szerepelt, igaz, ott már a csoportkörben elhasalt.
Mevoungou karrierje viszont beindult, először a másodosztályú Asmy 1er de Yaoundé adott neki profi szerződést, majd 2006-ban, az élvonalbeli Union Douala futballistája lett. Ezután úgy tűnt, megvan az áttörés:
Az álomból azonban rémálom lett, egy térdsérülés miatt alig kapott lehetőséget az afrikai játékos, ezért egy év után távoznia kellett. Előbb hazatért, majd a feltörekvő kínai foci nyújtott segítő kezet, de alig érkezett meg a Dalian Shide csapatába, újra megsérült a térde. Két év alatt két kontinensen járt pórul Mevoungou, aki így kétszer is kénytelen volt hazautazni, hogy kezdjen mindent elölről.
Idővel azonban az átokból áldás lett, a Canon Yaoundéban annyira jól ment neki, hogy a válogatottba is bekerült, így pedig német, francia és belga csapatok is kinézték maguknak az akkor 24 éves védekező középpályást. Noha a válogatottban két barátságos mérkőzése volt csupán, kis híján a 2010-es világbajnoki keretbe is bekerült, az utolsó rostán került ki a vb-csapatból. Az újabb európai kaland borítékolható volt.
Ausztriából Magyarországra
A kérők közül végül a Sturm Graz lett a befutó, amely annak ellenére is kölcsönvette Mevoungout, hogy a próbajátéka első edzése után fogta magát és Franciaországba utazott. Végül sikerült meggyőzni, hogy az osztrák bajnokságba igazoljon, pedig hosszú ideig a játékengedélye sem érkezett meg, de a Graz kitartott és csak megszerezte magának a kameruni labdarúgót. Mindez azt sugallta, bíznak az afrikai középpályásban, ehhez képest viszont csalódás volt számára, hogy szinte csak csere volt és inkább a tartalékok között jutott szóhoz.
A rossz tapasztalat ellenére maradt Ausztriában, az Admirába került, ahol játszott ugyan, de hullámzó volt a teljesítménye. Hol kirobbanthatatlan volt a kezdőből, hol csak a kispadon ült, ráadásul újra és újra bajlódott a térdével.
Aztán 2013-ban megoldódott a rejtély, miért nem szerepel rendszeresen a kezdőcsapatban.
Patrick Mevoungou azonnali hatállyal elhagyja az FC Admira Wacker Mödling csapatát. Az Admira a játékos több súlyos fegyelmezetlensége és önkényesen meghosszabbított szabadsága után úgy döntött, hogy szerződést bont vele. Sikerült gyorsan minden félnek megfelelő megoldást találni: Mevoungou azonnali hatállyal a magyar Győri ETO FC csapatához igazol.
– tette közzé az osztrák csapat, jóval a Győr előtt.
Pintér Attilánál sem kapott azonnal lehetőséget, de az kiderült, hogy nagyon egy hullámhosszon van a magyar edzővel.
A világ végére is követné Pintért
Amikor Magyarországra igazolt Mevoungou, nem tudta senki, mire számítson a kamerunitól. A Győr ekkoriban főleg légiósokban utazott, a nemzetközi kupameccseken nem volt ritkaság az sem, hogy több külföldi focista játszott, mint magyar – emlékezetes volt például az ETO sikere 2010-ben a Montpellier ellen, amikor mindössze 3-4 magyar volt az Európa Liga-selejtezős csapatban. Ez ma már természetes, akkor megdöbbentőnek számított.
Mevoungou Pintér csapatában durván a meccsek felén játszott, de komoly szerepe volt abban, hogy a csapat a bajnoki címre is esélyes volt, az csak a balszerencsén múlott, hogy gólkülönbséggel elbukta a versenyfutást az ETO. Egy év után közös megegyezéssel távozott a magyaroktól, előbb Líbiában, majd újra Kamerunban futballozott, de alig-alig volt pályán, a pályafutása megcsömörlött. Már csapata sem volt, amikor megcsörrent a telefonja.
Bejött a hívás, a kameruni játékos egyértelműen Pintér segítségére volt és bár útjuk elvált, amikor a vezetőedző elvállalta a Puskás Akadémia kispadját, hamarosan újra együtt dolgozhattak. Az idők közben Diósgyőrbe szerződő afrikai labdarúgó ugyanis egyik első helyen szerepelt Pintér felcsúti kívánságlistáján, így két fiatal játékosért cserébe a PFLA játékosa lett. Mint a kameruni játékos elmondta, örült a váltásnak, mivel a világ végére is követné a trénert.
A Puskás Akadémia hatodik helyen végzett és a Magyar Kupa döntőjébe is bejutott, ám mivel ott tizenegyesekkel elbukott az Újpesttel szemben – ráadásul fiatalokat alig küldött pályára az edző – Pintér Attilát elküldték Felcsútról. Az idén 33 éves Mevoungou pedig nem fért bele a fiatal magyar játékosokkal újjáalakuló csapat terveibe, visszatért Mezőkövesdre, ám Kuttor Attilánál nem vált be és már télen szerződést bontottak vele.
Nem kérdés, hogy rutinjával sokat tehet a Várda bennmaradásáért, ugyanakkor úgy fest, Pintéren kívül kevés edzővel érteti meg magát.
A Kassai-ügy
Patrick Mevoungou nem csak azzal hagyott nyomot a magyar futballban, hogy ötödik NBI-es klubjába igazolt, A 2017 áprilisi Vasas-Diósgyőr (2-1) mérkőzést követő MLSZ fegyelmi tárgyaláson a kiállított Lipták Zoltán és a diósgyőri futballisták is azt állították, hogy Kassai rasszista megjegyzéseket tett csapattársukra.
Az ügy odáig fajult, hogy Kassai rágalmazásért valamint becsületsértésért feljelentette Liptákot.
A bíróság nem a focistának adott igazat: „a személyiségi jogsértés megállapítása mellett 400 000 forint összegű sérelemdíj megfizetésére kötelezte az alperest – Liptákot – a játékvezető felperes részére”.
Az eset két szempontból is egyedülálló:
- Mevoungou korábban soha nem panaszkodott arra, hogy bőrszíne miatt hátrányos megkülönböztetésben lenne része,
- Kassai Viktort sokan kritizálták ugyan, de hasonló vád még nem érte.
Amennyiben már a hétvégén bemutatkozik a Kisvárda színeiben, Kassai miatt nem kell aggódnia, mivel Solymosi Péter vezeti majd a Budapest Honvéd elleni bajnokit.
Nyitóképünkön jobb szélen látható Patrick Mevoungou, amint szerelni próbálja a Ferencváros játékosát, Fernando Gorriaránt. Fotó: Szirtesi László/Getty Images