Magyar foci

Kitüntetés – Storck a díjazott, de: hol marad Dárdai Pál?

A magyar válogatott korábbi szövetségi kapitányai elmondták, mit gondolnak az állami kitüntetésről.

Futballszakemberek, akik a legmagasabb állami kitüntetésben részesültek

A Magyar Érdemrend középkeresztje

2018: Bernd Storck, a magyar labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya

2007: Illovszky Rudolf nyugalmazott edző, szövetségi kapitány

A Magyar Érdemrend tisztikeresztje

2016: Tóth József, a magyar nemzeti válogatott volt labdarúgója, edző

2011: Tóth-Zele József labdarúgó, edző

2011: Mészöly Kálmán, volt válogatott labdarúgó, edző, az OLLÉ Programiroda Beruházási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója

1994: Nyilasi Tibor labdarúgó, edző

A Magyar Érdemrend lovagkeresztje

2002: Bozsik Péter, magyar labdarúgó, edző Magyar Arany Érdemkereszt

2015: Kovács Ferenc magyar bajnok labdarúgó, edző, a Magyar Labdarúgó Szövetség Utánpótlás Tanácsadó Testületének elnöke

2011: Jánky Miklós István, a Videoton volt utánpótlás edzője, nyugalmazott testnevelő tanár

Korábban beszámoltunk arról, hogy Magyarország köztársasági elnöke, Áder János március 15-én a nemzeti ünnep alkalmából a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést adományozta Bernd Storcknak, a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitányának.

Storck méltatásában az szerepelt, hogy a magyar válogatott élén végzett kiváló, többek között a csapat 2016-os Európa-bajnokságon való sikeres szereplését eredményező munkája elismeréseként kapta az elismerést. A korábbi huszonnégyszeres válogatott védő, Hrutka János közösségi oldalán már kifejtette, mit gondol az elismerésről,

a Rangadó.hu ezúttal négy korábbi szövetségi kapitány véleményére volt kíváncsi.

A másodosztályú Credobus Mosonmagyaróvár vezetőedzője, Várhidi Péter 2006 és 2008 között irányította a nemzeti csapatot.

– Az a véleményem, ha bárki valamit megkap, azt ne irigyeljük, hanem örüljünk, hogy  futballszereplőt kitüntetéssel díjaznak. Soha nem irigykedtem senkire sem. Aki tesz a labdarúgásért, azt el kell bírálni, hogy jó vagy rossz munkát végzett. Az persze egy következő lépés, hogy ki és mikor, milyen szinten érdemelhet kitüntetést. Több kapitány volt már, aki sokat tett a magyar fociért.

Ha az Európa-bajnoki szereplés valóban sokat nyomott a latban Storck kitüntetésénél, akkor Dárdai Pálnak is kijárt volna a díj, vagy bárkinek, aki ezzel a generációval foglalkozott

– összegzett Várhidi.

Akik más sportágban, de – csakúgy, mint Storck – szövetségi kapitányként díjat kaptak:

A Magyar Érdemrend nagykeresztje

2008: Kemény Dénes, a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya

A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal

2008: Angyal Zoltán, a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya

2008: Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya

2004: Kemény Dénes, a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya

A Magyar Érdemrend középkeresztje

2003: Kemény Dénes, a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya

A Magyar Érdemrend lovagkeresztje

2009: Pat Cortina, a Magyar jégkorong-válogatott szövetségi kapitánya

2003: Kállai Gábor, a Magyar Sakkválogatott kapitánya, nemzetközi nagymester

Bozsik Péter számára nem ismeretlen az állami kitüntetés, hiszen 2002-ben a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetésben részesült. A nemzeti csapatot 2006-ban hét mérkőzés erejéig irányító szakember így értékelt.

– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy annak idején, amikor a ZTE FC-vel bajnoki címet nyertünk, illetve megvertük a Manchester Unitedet a Bajnokok Ligájában, akkor én is kaptam állami kitüntetést. Nagyon örültem neki, hiszen azt érezhettem, hogy a munkámat megbecsülik, illetve annak volt a jele, hogy az eredményeket elismerik.  Véleményem szerint Bernd Storck sokat tett azért, hogy a franciaországi Eb-n jól szerepeljünk, szóval semmi problémám nincs a kitüntetéssel. Nyilvánvaló, hogy az Eb-re való kijutás és az ottani jó szereplés nyomhatott nagyot a latban, ezért lett övé a díj. A válogatott abban az időben olyan teljesítményt nyújtott, hogy nem véletlenül volt akkoriban egyfajta futball-őrület Magyarországon – jó erre visszaemlékezni, ezt be kell látni.

Dzsudzsák, az ünnepelt sztár: euforikus hangulat a lelátón. Fotó: Mehdi FEDOUACH / AFP

Gellei Imre 2001 és 2003 között dolgozott szövetségi kapitányként. Várhidihez hasonlóan azonban ő is hiányolt valakit a díjazottaknál…

– Személy szerint nagyon örültem volna annak, ha Berd Storck mellett ott lett volna Dárdai Pál is, hiszen ő állította talpra a magyarokat, éppen ezért véleményem szerint ő is megérdemelte volna a díjat

– hangsúlyozom: mindketten!

– Franciaországban én is kint voltam a magyar érdekletségű Eb-mérkőzéseken, hatalmas élmény volt mindazt az eufóriát átélni. Aki ilyen élményben gazdagított minket, az megérdemelte a díjat.

Glázer Róbert megbízott kapitányként 1991-ben négy mérkőzésen ülhetett le a magyar kispadra – a témában ezúttal is éles kritikát fogalmazott meg.

Kategorikusan kijelentem, hogy nem érdemelte meg Bernd Storck a kitüntetést. Azért is mondom ezt, hiszen az elmúlt időszakban többet kritizáltam a német szakembert. A norvégok elleni Eb-pótselejtezős párharc természetesen a szép emlékek közé tartozik, nem csak az eredmény miatt, hanem Kleinheisler László kezdőbe állítása, vagy éppen Priskin Tamás hazai mérkőzéseken való játszatása miatt is. Ugyanakkor számomra többnyire csalódást okozott Storck. Szép emlék marad az Európa-bajnokságon való szereplés, de véleményem szerint ha a portugálok meg akartak volna verni minket a csoportmérkőzésen, akkor meg is tudtak volna… A találkozó 3-3-as döntetlennel ért véget, de az ibériaiakban sokkal több volt. A nyolccadöntőben pedig a belgáktól már gyalázatos módon kaptunk ki…

Az andorrai fiaskó… Fotó: PASCAL PAVANI / AFP

Azért is gondolom, hogy nem érdemelte meg a díjat, mert az Eb-re kijutó csapat alapját igazából Pintér Attila rakta le, majd érkezett Dárdai Pál, aki újabb lendületet hozott. Az tény, hogy negyvennégy év után jutott ki a magyar csapat Eb-re, harminc év után pedig nagy tornára, de összességében a kvalifikáció sikeressége több ember érdeme volt.

– Ezentúl pedig számomra a mai napig rettenetes emlék a Feröer-szigetek (0-0) vagy éppen az Andorra (1-0) elleni kudarcos összecsapás. Mindezek tükrében megkapni egy ilyen állami kitüntetést?! Ezt nem értem… Ezért meglátásom szerint nem is érdemelte meg Storck az elismerést.

címlapkép: Fotó: Rodrigo Cabrita / Anadolu Agency, AFP

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik