Nemzetközi foci bajnokok ligája

A PSG úgy lealázta az Intert, hogy az olasz csapat reagálni sem tudott – ezeken múlt a BL-döntő

Carl Recine/Getty Images
Carl Recine/Getty Images
Minden idők legsimább BL-döntőjét láthattuk, ahol a lendületes PSG 5-0-ra gázolta el a rutinos Intert. A gyors kétgólos előny után egyszerre jött ki a franciák minden erőssége és az olaszok minden gyengesége, így csak megsemmisítés lehetett a történet vége. Taktikai elemzés.

Francia-olasz párosítást hozott az idei Bajnokok Ligája-döntője: Simone Inzaghi csapata a döntőbe menet minden idők egyik legjobb BL-párharcában verte ki Hansi Flick Barcáját, előtte pedig a Bayern Münchent ütötte el attól, hogy hazai pályán játszhasson BL-döntőt. A galaktikus mentalitást feladó, fiatalokból újjáépített PSG pedig három angol csapatot, sorrendben a Liverpoolt, az Aston Villát és az Arsenalt ütötte ki, hogy a döntőben összecsaphasson az Interrel a müncheni Allianz Aréna gyepén.

A két kezdőcsapatban nem volt nagy meglepetés, nagyjából mindkét fél a legerősebb kezdő tizenegyét küldhette pályára. A párizsiaknál csak a belső védő, Kimpembe hiányzott, Donnarumma előtt így a szokásosnak mondható négyes, Hakimi, Marquinhos, Pacho és Nuno Mendes alkotta a védelmet, a középpályán ismét a nagyon technikás és kreatív Vitinha, Ruben Neves, Fabián Ruíz tengely állt össze, elöl pedig a szintén rugalmasan játszó támadó hármas: Dembélé, Kvarachelia és az idén berobbanó 19 éves Désiré Doué.

Az Inter is tulajdonképpen az alapcsapatával állt fel. Sommer kapus előtt így, Bisseck helyett, a sérülésből visszatérő Pavard játszott a védelem belsején Acerbi és Bastoni mellett, a jobb szélt Dumfries, a bal oldalt Dimarco futotta be, a középpályán ezúttal is összeállt a rutinos CalhanogluBarellaMkhitaryan trió, elöl pedig ezúttal is Lautaro Martínez és Marcus Thuram volt a két gyors csatár.

Előzetesen a mérkőzéstől a támadófutball ünnepét remélhettük, hisz az utóbbi évek dogmatikus pozíciós focijától eltérően mindkét csapat kreatív, rugalmas, helycserés játékot játszik, bár kicsit másképpen.

Inzaghi Interje felállt fal ellen hajlamos kissé statikussá válni (a középpálya inkább a passzjátékban, a két csatár inkább a sebességben erős), így a saját térfélen bemutatott teljesen flexibilis labdakihozatalokat a milánóiak leginkább arra használják, hogy az ellenfelet passzokkal kicsalogatva direkt támadásokkal érkezzenek a kapu elé. A PSG ugyanakkor a fiatal, nemcsak passzolni tudó, hanem a labdacipelésben és nyomástűrésben is nagyon erős játékosokkal többnyire arra használja az elmozgó játékot, hogy a középpályán a szabad embert megtalálva, az ellenfelet visszatolva első hullámban berendezkedhessen az ellenfél térfelén. Ezt követően pedig – immár főleg a támadóhármast használva – folyamatos keresztmozgásokkal előbb-utóbb hibára kényszerítse a saját kapujuk előtt immár emberfogással dolgozó védőket.

Két hasonló, mégis némileg különböző csapat találkozott tehát, és hogy melyiküknek lett igaza, az szinte az első percekben véglegesen nyilvánvalóvá vált.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik