A mai profi sportban, így természetesen a labdarúgásban is mindenki rettenetesen figyel arra, hogy mit eszik, mit iszik – a sportolóknak karban kell tartaniuk a legfontosabb munkaeszközüket, a testüket. Ha ezt nem veszik eléggé komolyan, akkor az élet benyújtja a számlát, és olyan méltatlan módon kell szögre akasztani a stoplist, ahogy Eden Hazard tette – egy évig csapat nélkül küszködve. A spektrum másik végén találjuk Cristiano Ronaldót, aki annyira jó állapotban van még 40 évesen is, hogy a portugál válogatott alapemberének számít napjainkban is.
Ronaldo azt vallja, hogy a táplálkozás legalább olyan fontos, mint az edzések, szigorú diétájáról pedig legendák terjednek, és hol ő, hol a párja oszt meg ebből részleteket. De emlékezhetünk arra is, amikor a támadó elpakolta egy budapesti sajtótájékoztatón a kólákat, ezzel hívta fel a figyelmet arra, hogy ő nem iszik cukros üdítőket, így népszerűsíteni sem akarja azokat.
A 38 éves Jamie Vardy ezzel szemben olyan étrendet követ a meccsnapokon, amit nem feltétlenül várnánk egy profi sportolótól.
„Ébredés után lehúzok egy Red Bullt. Nem eszem semmit azelőtt, hogy 11:30-kor be nem toltam egy sajtos-sonkás omlettet sült babbal. Ezt leöblítem egy újabb Red Bull-lal. Amíg várakozunk és elütjük az időt, iszom egy dupla eszpresszót. Másfél órával a kezdés előtt beérünk az öltözőbe, és rögtön iszom egy harmadik doboz Red Bullt. De ez az egyetlen, amit lassan kortyolgatok egészen addig, amíg ki nem megyünk a bemelegítésre, és hagyok egy keveset, hogy befejezzem, amikor visszajövök” – olvasható a Leicester csatárának önéletrajzi könyvében, amiből kiderül, a meccsnapokon tulajdonképpen folyamatosan áramlik a testébe a koffein.

Hogy soknak tűnik a három energiaital és a kávé? Az is. De nem lépi át az ajánlott határértéket. Ahogy a The Athletic cikke rámutat, a három doboz energiaital cirka 240 milligramm koffeint tartalmaz, a dupla eszpresszóval pedig 350 milligramm környékén mozog Vardy meccsnapi mennyisége. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság egy napra 400 milligrammban állapítja meg a határt – ettől függetlenül nem szabad azt gondolni, hogyha a 26-szoros angol válogatott csatárnak bejött a módszer, akkor gyorsan le kéne másolni.
A koffein csökkenti a fáradtságérzetet, ugyanis blokkolja az idegekben lévő adenozinreceptorokat. Az adenozin az a vegyi anyag, amelyet testmozgás közben termel a szervezet, ettől érzünk fájdalmat, fáradtságot sportolás közben. Ennek blokkolásával viszont az ember tovább, jobban bírja a gyűrődést. A The Athletic cikkéhez segítséget nyújtó Dr. Rob Naughton szerint arra is van bizonyíték, hogy a koffein jótékonyan hathat a reakcióidőre és a finommotoros mozgások kontrollálására. Ebből adódik, hogy egy olyan sportág esetében, mint a labdarúgás, amelyben nagy fizikai megterhelés mellett komoly készségekre van szükség, hasznos kiegészítővé válhat.
Ezen a ponton megannyi Liverpool-szurkoló csaphatna a homlokára, ugyanis a klub a mostani szezonban egy külön kávézó sarkot létesített a játékosai számára.