Carlo Ancelotti nagyon tapasztalt edzőnek számít, lassan harminc éve van a szakmában, de olyat még ő sem láthatott, ami csapatával, a Real Madriddal történt kedd este. Mentségére szóljon, hogy más sem. Az történt ugyanis, hogy a Bajnokok Ligája történetében először rúgott ugyanaz a játékos kétszer is gólt szabadrúgásból az egyeneses kieséses szakaszban játszott meccsen. Ancelotti szempontjából viszont komoly szépséghiba, hogy az ellenfél szerezte ezt a két találatot. Declan Rice duplájával és Mikel Merino találatával nyert az Arsenal 3-0-ra a párharc első meccsén, amivel komoly gondba kerültek a spanyolok a negyeddöntőben.
Az eset több szempontból is egyedülálló, de most nem a Real Madrid vélt vagy valós mázlifaktorára gondolunk. Történetünk főhöse az angol válogatott középpályás, aki
Élete első ilyen találatára a Real Madrid elleni meccs 58. percéig kellett várnia, amikor szenzációsan tekerte el a sorfal mellett a labdát, még a bravúrokat halmozó Thibaut Courtois sem tudta elcsípni a lövést. A meccs összképét nézve megérdemelt vezetéshez jutott az Arsenal, de az emberek mégis joggal érezhették azt, ennek nem kellene megtörténnie. Declan Rice csupán ötödik alkalommal lőtt kapura egy szabadrúgást a csapatban, de ha egész pályafutását vesszük, a BBC számításai szerint 339 meccsén ez csupán a tizenegyedik (!) ilyen próbálkozása volt.
1:15-nél és 2:01-nél látható Rice két gólja:
Más szemszögből sem kellett volna megtörténnie ennek a gólnak. Az Arsenal edzői stábja ugyanis egyértelmű utasítást adott, Rice dolga az lett volna, hogy beívelje a tizenhatoson belülre a labdát. Ez egyébként is a csapat egyik fő fegyvere, a mostani idényben 13 gólra elegendő helyzetet dolgoztak ki pontrúgásokból, ebből 12 találat született. A mérkőzés előtt a The Athletic hosszú cikkben taglalta, hogy ez lehet az Arsenal győzelmének a kulcsa, mivel a Real Madrid nehezen védekezik a pontrúgások ellen, ráadásul 2-3 játékost leszámítva nem erős a fejpárbajokban.
És mégsem ez történt. Declan Rice ugyanis ott helyben felülírta a felé irányuló kérést, és életében 11. alkalommal kapura lőtt.
„Tudtam, hogy képes vagyok rá, de eddig mindig elakadt a labda a sorfalban, vagy kapu fölé rúgtam. Eredetileg be akartam adni ezt a labdát is, de aztán megláttam a sorfalat és a kapus helyezkedését az elsőnél, és azt gondoltam: »próbáljunk rá«” – mesélte az eset hátteréről a középpályás.
Abból a szögből nem volt értelme keresztbe lőni a labdát. Túl magas védők álltak a sorfalban, csak nagyon finom megoldással lehetett volna középre ívelni. Bukayo Saka azt mondta: »Ha úgy érzed, akkor lődd rá«. Én pedig el is vállaltam. A lövéskor csak azért drukkoltam, hogy találjon kaput.
Az Arsenal korábbi legendája, Thierry Henry úgy látta, hogy ebben a gólban a Real Madrid kapusának is megvolt a felelőssége.
„Imádom Thibaut Courtois-t, de ha ketten is a labdánál állnak, négy játékos nem elég a sorfalba. Kérdőre lehet vonni a sorfal pozíciójáért is, főleg, mivel Rice mellett Saka is ott állt, de a lényeg, hogy négy ember kevés, mert annyi mellett könnyen el lehet tekerni a labdát. Viszont az szenzációs, hogy Rice ezt felismerte” – mondta a francia legenda a Paramount közvetítésében.
Ezt egyébként kritikus éllel Wesley Sneijder is elmondta, aki szerint eleve rossz helyen állt a sorfal. Ugyanakkor a korábbi holland klasszis a második, a 70. percben született gólnál is Courtois-t vette elő, pedig már szemre is látványosan a sarokban landolt a labda. A mérési adatok is komoly helyzetként értékelték, a kaput eltaláló lövéseket jelölő xGOT-ban például 0,97-t ért, vagyis egy ilyen helyre érkező labdát mindössze az 3 százalékában tudja kivédeni egy kapus.
Declan Rice’s second free kick against Real Madrid was 0.97 xG On Target.
That means a goalkeeper would only be expected to save it 3% of the time. pic.twitter.com/3l3E0LXet8
— The xG Philosophy (@xGPhilosophy) April 8, 2025
Egy ilyen szenzációs találatot nem is érdemes vitatni, Sneijderrel ellentétben Thierry Henry leborult Rice nagysága előtt:
Ez ellen semmit se tehetsz. Tíz kapus is állhatott volna ott, soha nem védték volna ki.





A kérdés az: ez mégis honnan jött?! Rice technikailag nagyon képzett futballista, passzpontosságban 80 százalék fölött társat találnak az átadásai a Premier League-ben, ami nem kiugró, de rendkívül stabil teljesítmény. Különösen annak fényében, hogy az Arsenal labdás játékának egyik központi figurája.

Emellett azonban kevés ideje van a befejezésekre. A helyzetkihasználása elég erős, az FBREF adatai szerint 4,2 xG-ből jutott el hat gólig a mostani szezonban, de a számokból is látszik, hogy nem a gólszerzés a fő feladata. Ennek ellenére a vállalkozókedvével nincs probléma, az XFB Analytics statisztikái szerint az átlagosnál többször, de nem magas minőségű lövésekkel próbálkozik.

Az okokra is könnyen fény derül, ha megnézzük Rice lőlapját. Az angol középpályásnak főleg a kipattanók, a lekészített lövések, vagy a tizenhatoson belüli kavarodások nyújtanak lehetőséget a lövésre.

Adott tehát egy labdarúgó, aki technikailag megfelelően képzett, remekül bánik a labdával, ráadásul nagy erővel is tudja ellőni azt. Rice ráadásul nem retten meg, ha nagy meccsen, fontos ellenféllel szemben kell bizonyítani, a Bajnokok Ligájában mindig erőn felül teljesített.

A képességei tehát megvannak, hogy szabadrúgásból is eredményes legyen, csak éppen eddig ez soha nem derült ki. Olyannyira, hogy William Saliba is azt mondta a Real Madrid elleni találkozó után a vegyeszónában, hogy fogalma sem volt róla, hogy Rice ilyet is tud.
William Saliba had no idea Declan Rice had that in his locker!
pic.twitter.com/5f560I31wL
— Hayters TV (@HaytersTV) April 8, 2025
Mikel Arteta vezetőedző nem is utalt rá a mérkőzés után, hogy készültek erre a pillanatra az Arsenalnál.
„Ha van olyan játékos, aki képes egy ilyen gólra, egy ennyire tisztán eltalált labdára, ami ekkora erővel száll, az Declan. Ezt a legmagasabb szinten kellett végrehajtania, ráadásul a világ egyik legjobb kapusa ellen. Elképesztő! Nagyon elszánt volt, mert az elmúlt hónapokban mondtuk neki, hogy 2021 szeptembere óta nem lőttünk közvetlen szabadrúgásból gólt. Erre pont ő töri meg a sorozatot, aki korábban soha nem lőtt gólt szabadrúgásból, hát erre mennyi esély volt?!” – idézte Artetát a The Athletic.
Az Arsenal harmadik gólját szerző Mikel Merino viszont Salibával ellentétben nem lepődött meg. A védekező középpályásból kényszerből csatárrá alakuló futballista így értékelte a látottakat:
Az ő lövőtechnikája az egyik legjobb, amit pályafutásom során valaha láttam. Nem vagyok meglepve. Remélhetőleg a jövőben még több ehhez hasonló gól jön majd tőle.
Az eset kulcsa bizonyára az, hogy Rice egyébként is sok pontrúgást végez el, a szögleteknél, beadásoknál rendszeresen ő áll a labda mögé, a legtöbb gólpassza is szögleteknek köszönhető. A középpályás már korábban is nagy arányban tudta a megfelelő helyekre belődözni a labdákat, tulajdonképpen adja magát, hogy ne a csapattársak fejét keresse, hanem inkább kapura tekerje. A lefújás után Rice is elismerte, hogy sokat készült erre a pillanatra.
„Annyit gyakoroltam ezt, hogy el kellett most vállalni. Ha a léc fölé ment volna, az se számított volna” – mondta a második góljáról a futballista.
Rice meglepetése azért is volt meccset befolyásoló tényező, mert bár az Arsenal minden releváns mutatóban a Real Madrid fölé kerekedett, gólt sehogy se tudott szerezni. Aztán jött Rice két bombája, és a londoni csapat egészen közel került az elődöntőhöz.