Nemzetközi foci

A kezdeti izmozás után a sztárok mellett a fiatal ígéretekre is ráment a szaúdi bajnokság

Abdullah Ahmed/Getty Images
A szaúdi projekt egy képen: Angelo Gabriel és Jhon Durán a 40 éves Ronaldóval egy csapatban. Sztárok és reménységek egy helyen.
Abdullah Ahmed/Getty Images
A szaúdi projekt egy képen: Angelo Gabriel és Jhon Durán a 40 éves Ronaldóval egy csapatban. Sztárok és reménységek egy helyen.
A világklasszisok bevonása csak a kezdet volt, a jövőben már piacképes labdarúgókkal képzelik el a bajnokság fejlesztését Szaúd-Arábiában. Eddig is számos fiatalt beszippantott a szaúdi pénzmágnes, miután az állam eldöntötte: nyugdíjas otthon helyett komoly bajnokságot akar.

A téli átigazolási szezon egyik legmeghökkentőbb híre volt, hogy a szaúdi al-Nasszr 77 millió euróért kivásárolta szerződéséből Jhon Duránt. Az Aston Villa 21 éves csatárát a jövő nagy reménységének tartják, a mostani szezonban húsz angol bajnokin és hét Bajnokok Ligája-meccsen összesen tíz gólt lőtt, minden sorozatot figyelembe véve pedig 12-ig jutott 29 találkozón a birminghamieknél. Egy ilyen kaliberű labdarúgóról kevesen hitték, hogy a világ egyik legerősebb bajnokságából kirobbantható, és nem a PL-en belül lépked majd feljebb. Mégis ez történt, Szaúd-Arábiának ugyanis sikerült elcsábítania.

Sok játékos álmodik arról, hogy Cristiano Ronaldo mellett focizhasson, nekem ez most valósággá vált

– hízelgett a kolumbiai támadó a bemutatkozásakor.

Durán pedig akarva-akaratlanul is azonnal párhuzamot vont a portugál klasszis 2023-as szerződtetése és a saját igazolása között. A két labdarúgó hiába kötött ki egy klubban, az egyikük egy pályafutása utolsó éveit kiélvező világsztár, míg a másik még bőven a karrierje elején tart. Hogy hová vezet ez a pályafutás, azt nehéz lenne megjósolni, de Duránra azonnal rásütötte a bélyeget a közvélemény: ő már 21 évesen a pénzt választotta a karrier helyett.

Emlékezhetünk rá, hogy 2017-ben a kínai piac térhódítása idején Oscar is hasonló meglepetést okozott, amikor 60 millió euróért a sanghaji SIPG játékosa lett. Hasonló kritikákat kapott akkor a brazil is, de az igazság kedvéért tegyük hozzá, hogy a középpályás 26 évesen szerződött Ázsiába, majd hét boldog év alatt megtömte a zsebét, mielőtt zokogva, gyakorlatilag klublegendaként búcsúzott volna el a szurkolóktól. Nem hasonlítható ez az átigazolás egy 21 éves ifjú titán klubváltásához.

Nem beszélve arról, hogy Durán – szemben Oscar igazolásával – egyáltalán nem egyedi eset, sokkal inkább egy trendet követ. A szaúdi bajnokságba ugyanis 2024 nyarán és 2025 telén is több fiatal labdarúgó érkezett.

  • A 20 éves Kaio Césart a Vitória de Guimaraestől szerezte meg az al-Hilal, de a 21 éves Marcos Leonardo sem tartozik az aggastyánok közé, őt a Santostól csaklizta el a klub.
  • A Vasco da Gama 19 éves balhátvédje, Leandrinho az al-Shabab ajánlatára bólintott rá.
  • Az al-Nasszr még korábban a 19 éves Wesley-re és a 20 esztendős Angelo Gabrielre csapott le a nyáron,
  • A Matteo Damsért zajló versenyfutásban állítólag a Liverpoolt, a Manchester Unitedet és a Tottenhamet is megelőzte az al-Ahli.
  • De emlékezhetünk arra is, hogy Gabri Veiga már 2023 nyarán beintett a Manchester Citynek, a Liverpoolnak és a Chelsea-nek, hogy az al-Ahli játékosa legyen.

A tendencia egyértelmű: a szaúdi csapatok már nemcsak a világsztárokat próbálják magukhoz édesgetni, hanem a feltörekvő tehetségeket is. De miért változtattak látszólag egyik pillanatról a másikra filozófiát Szaúd-Arábiában?

Miért hordják halomra az ifjú titánokat a ligába?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik