A 37. percben járt az Arsenal és a Newcastle Ligakupa elődöntőjének első meccse, amikor a labda a tizenhatoson belül ólálkodó Alexander Isakhoz került, aki aztán mintegy hat méterről a léc segítségével a hálóba bombázott, a kapusnak esélyt sem hagyva. Nem először láthattunk ehhez hasonló jelenetet, sőt az arsenalosok már a bajnokságban is megtapasztalhatták ezt a saját bőrükön, amikor november elején a svéd csatár egy közeli fejessel döntötte el a két csapat meccsét.
A Ligakupa-gól:
Ez volt a 25 éves játékos ötvenedik gólja a Newcastle színeiben (győzelmet ért), és hogy milyen formában van, azt jól mutatja, hogy mióta az angol csapatot erősíti, csak Erling Haaland (105) és Mohamed Szalah (73) szerzett nála több találatot a Premier League-játékosok közül.
50 – Alexander Isak has scored 50 goals for Newcastle United in all competitions, while since his debut in August 2022, only Erling Haaland (105) and Mohamed Salah (73) have scored more goals in all competitions among Premier League players. Great. pic.twitter.com/9HYRmCYFoF
— OptaJoe (@OptaJoe) January 7, 2025
Egyrészt nem hibázott még el a bajnokságban olyan lövést, amelyet az ötös környékéről adott le, másrészt fantasztikus érzékkel választja meg, mikor vegye célba a kaput. A statisztikákat mérő oldalak úgy kalkulálnak, hogy 0,19 és 0,20 közötti xG-t ér átlagosan egy-egy lövése, ami kiugróan magas szám, a jellemző 0,10-es xG-re köröket ver. Nem csoda, hogy Gyökeres Viktor mellett ő az egyik legvonzóbb célpont a világ legerősebb, csatárt kereső csapatai számára.
⚪️⚫️ Alexander Isak’s Scoring Streak at Newcastle
✨🇸🇪 Alexander Isak has netted 7 goals in his last 5 games. Take a look at his shot map since joining Newcastle in 2023 to now: pic.twitter.com/LXLxFrLtCl
— Total Football Analysis (@TotalAnalysis) January 8, 2025
Pedig egyáltalán nem volt biztos, hogy meg tudja ugrani a topligák szintjét, mert hazáját elhagyva problémákba ütközött. A svéd AIK-ban nagyon hamar kitűnt, 16 évesen már betalált a kupában, sőt két hónappal később azon a bajnokin is, amikor először kapott lehetőséget kezdőként, magas svéd csatár lévén pedig hamar rá is aggatták az új Ibrahimovic jelzőt. Ez amiatt is nagy szó, hogy mindig egy kissé szertelen, bohém fiú volt.
Imádott poénkodni, néha túlságosan is. A legnagyobb akadálya saját maga volt
– mondta a The Athleticnek akkori edzője, Gabriel Aphrem.
„Nem nagyon értette még, hogy keményen kell dolgozni a sikerért, inkább csak szórakozásból focizott, nem azért, hogy megéljen majd belőle. A legkeményebb ellenfelek, mint a Hammarby és a Brommapojkarna ellen mindig gólt lőtt, de ha gyengébb csapattal játszottunk, azt se tudtam megmondani, pályán volt-e. Nem a hozzáállásával volt probléma, egyszerűen még túlságosan gyerek volt, ezt a mentalitást még ki kellett nőnie” – emlékezett vissza Jesper Björk.
A móka és kacagás mindig akkor ért véget, amikor az edzők megelégelték a bohóckodást és leültették a kispadra. Isak gyűlölt a pálya mellett ücsörögni, de mindig jótékony hatással volt a teljesítményére, ha lecserélték. Keményebben edzett, jobban odatette magát a meccseken és végül fejlődni tudott. Így robbant be 16 évesen a felnőttekhez, végül pedig huszonkilenc tétmérkőzésen 13 gólt lőtt a nevelőegyesületében. Csak idő kérdése volt, mikor áll sorban fél Európa a szignójáért, a világ legnagyobb hírű klubjai sorra jelentkeztek be érte – pedig, mint később kiderült, a tinédzser Isak még nem állt készen egy ekkora ugrásra.