Nemzetközi foci

Liverpoolban nem tetszett a taktikája, a Manchester Unitednél kötött ki Rúben Amorim

Valerio Pennicino / Getty Images
Rúben Amorim kétszer is a csúcsra juttatta a Sportingot
Valerio Pennicino / Getty Images
Rúben Amorim kétszer is a csúcsra juttatta a Sportingot
Játékosként is nagyszerű pályát mondhat magáénak, de edzőként, meglehet, még magasabbra juthat Európa egyik legkeresettebb menedzsere, Rúben Amorim. A mindössze 39 éves portugál edző csúcsra jártatta a Sportingot, kétszer is a legjobb szakembernek választották hazájában, közben pedig a legjobb angol klubok kilincseltek érte. A Liverpool állítólag taktikailag nem tartotta megfelelőnek, a Manchester Cityvel a bulvársajtó boronálta össze, Pep Guardiola esetleges utódjaként emlegetve, ám végül a Manchester Unitedben kötött ki. De mit lehet tudni róla?

A Manchester United bejelentette, hogy az eddig a portugál Sportingot irányító Rúben Amorim lesz a csapat új edzője. A 39 éves Amorim 2027 nyaráig szóló szerződést írt alá a Uniteddel, és november 11-én áll munkába új klubjánál, ami azt jelenti, hogy a manchesteriek következő három tétmeccsén (a Premier League-ben a Chelsea és a Leicester, az EL-ben a PAOK lesz az ellenfél) még a megbízott edző, Ruud van Nistelrooy irányít.

Rúben Filipe Marques Amorim 1985. január 27-én született Lisszabonban, profi pályafutása nagy részét a Belenensesnél (2003-2008) és a Benficánál töltötte (2008-2017), igaz, utóbbi kétszer is kölcsönadta, előbb 2012-13-ban a Bragának, majd 2015-16-ban a katari al-Vakra együttesének.

A Benficával volt sikeresebb, összesen tíz jelentős címet nyert: három bajnoki aranyat, egy Portugál Kupát, öt Ligakupát és egy portugál Szuperkupát.

A válogatottban 2010 és 2014 között 14 mérkőzésen lépett pályára, de olyan szerencséje volt, hogy két világbajnokságon is részt vehetett: 2010-ben, illetve 2014-ben is játszhatott egy-egy összecsapáson.

A játékstílusa hasonló volt a honfitársához, Tiago Mendeshez, mindkettő ugyanazon a poszton, középső középpályásként szerepelt, ám Tiago 66 alkalommal jutott szóhoz a portugál nemzeti csapatban.

Warren Little / Getty Images A 2014-es világbajnokságon Ghána ellen lépett pályára.

Súlyos eltiltással kezdte edzői pályafutását

Miután 2017-ben visszavonult az aktív játéktól, egy évet Diego Simeone stábjában dolgozott az Atlético Madridnál, ám 2018 nyarán jelezte, szeretne edzői papírokat szerezni, így távozott. 2018-ban a Casa Piánál kezdett el dolgozni úgy, hogy papíron José da Paz volt a vezetőedző. (Ismerős a helyzet, edzői licenc híján ez a megoldás Magyarországon is divatos volt…)

A trükkös megoldás nem igazán jött be: Amorim hiába tette volna a dolgát a harmadosztályú klubnál, a szabályok ezt megtiltották neki. Miután erre fittyet hányva meccs közben taktikai tanácsokat osztogatott, feljelentették, a portugál szövetség pedig nem csupán a csapatot sújtotta pénzbüntetéssel és pontlevonással, de Amorimot is büntette azzal, hogy egy évig nem regisztrálhatják edzőként.

Jose Manuel Alvarez / Quality Sport Images / Getty Images Akit imádnak a játékosai.

Bár a büntetését egy héttel később felfüggesztették, a szakember lemondott a posztjáról. Nem maradt azonban sokáig munka nélkül, előbb egy rövid időszakot egy madeirai kiscsapatnál (Camara de Lobos) töltött, majd 2019 szeptemberében a Braga B csapatánál nevezték ki edzőnek.

Fél év csoda következett, előbb tizenegy meccsen nyolc győzelmet aratott csapatával, majd december végén a távozó Ricardo Sá Pinto helyére őt kérték fel a nagycsapat irányítására. A szintlépés nem okozott számára gondot, két és fél évre szóló szerződést írt alá, és 13 mérkőzéséből 10-et megnyert, egy döntetlen mellett csak két vereséget szenvedett – az Európa Liga nyolcaddöntőjébe jutásért vívott két, Rangers elleni összecsapást.

A bragai varázslat azért nem tartott tovább, mert a Sporting lecsapott rá: 2020. március 4-én bejelentette, hogy szerződteti, és még az sem rettentette el a lisszaboniakat, hogy a kivásárlási záradék miatt tízmillió eurót kellett érte fizetni.

Megérte a befektetés: a Sporting feltámadt, a csapat 2002 után ismét bajnok lett a 2020/2021-es idényben, majd egy ezüstérem és egy negyedik helyezés után tavaly újra a legjobbnak bizonyult. Emellett 2021-ben és 2022-ben behúzta a Ligakupát is,

Amorim pedig igazi sztár lett, hiszen kilencszer is a hónap menedzserének választották, 2021-ben és 2024-ben pedig a szezon edzője lett.

Megvan a saját rendszere…

A Sportingnál elsősorban a 3-4-3–as rendszerben gondolkodott (ritkábban a 3-4-1-2-es változatot is alkalmazta), amelyből védekezés esetén visszarendeződhetett 5-4-1-re, ahol a szélsővédők visszazártak teljesen, a támadószélsők pedig a középpályán zárták le a sávokat. Így a klasszikus 9-es maradt az egyetlen olyan játékos, aki a labdát támadta és próbálta lassítani az ellenfél előrehaladását.

De ez a felállás tényleg csak a legvégső verzió, ugyanis Amorim elképzelése szerint labdavesztés után az első és legfontosabb, hogy játékosai már az utolsó harmadban intenzív nyomásgyakorlással megpróbálják visszaszerezni a labdát.

Az adatok önmagukért beszélnek:

  • 2020-21-ben a Sporting bajnok lett, 34 fordulóból 26-szor győzött, 65-20-as gólkülönbséggel zárt,
  • 2021-22-ben ezüstérmes lett, 34 meccsből 27-et nyert meg 73-23-as gólkülönbséggel finiselt,
  • 2022-23-ban a negyedik lett, mindössze 23 győzelmet aratott, a gólkülönbsége 71-32 volt, de ez az a szezon, amely előtt három kulcsemberét, Matheus Nunest (Wolverhampton, 45 millió euró), Nuno Mendest (PSG, 38 millió) és Joao Palhinhát (Fulham, 20 millió) elveszítette,
  • tavaly (2023-24) aztán ismét bajnok lett, 29 győzelmet aratott, 96 gólt szerzett és mindössze 29-et kapott.
  • Az idei mérleg eddig hibátlan: kilenc meccs, kilenc győzelem, 30-2-es gólkülönbség.

… ami nem felelt meg a Liverpoolnak

Természetesen ilyen eredménysorral komolyabb klubok is szemet vetettek rá. A brit sajtó április elején először a Liverpoollal hozta hírbe, a Sky akkor azt írta, már meg is született a szóbeli megállapodás.

A szakembernek kézzel-lábbal tiltakoznia kellett. Állította: óriási kacsa az egész.

Ez az utolsó alkalom, hogy a jövőmről beszélek. Nem volt tárgyalás, megegyezés pedig még annyira sem.

Amit mi itt mindannyian szeretnénk, az a bajnoki cím a Sportinggal, amelynek én vagyok az edzője és semmiféle egyeztetésen nem vettem részt egyetlen más klubbal sem, és nem is állapodtam meg senkivel” – jelentette ki.

Azt kár volt szajkóznia, hogy a Sporting a legfontosabb, ugyanis hamarosan kiderült, mégiscsak Londonba utazott, hogy tárgyaljon a West Ham Uniteddel arról, hogy ő legyen majd David Moyes utódja. Amorim azonban visszautasította az ajánlatot, majd nyilvánosan bocsánatot kért, hiszen a Portóval vívott fontos bajnoki mérkőzés előtt zajlott ez a kis közjáték.

Melissa Reddy, a Sky újságírója szerint ugyan a tréner valóban szerepelt a Liverpool szűkített listáján, de sohasem tekintettek rá úgy, mint az ideális jelöltre. A játékfilozófiáját, a 3-4-3-as felálláshoz való görcsös ragaszkodást ugyanis a ’Pool vezetése nem preferálta.

„Hosszú távú elképzelése sem volt összhangban a liverpooli módszerrel, és miután a klubon belül minden korosztály ugyanazt a taktikát követi, egy esetleges váltás megzavarhatta volna a rendszert.

Az egyértelmű, hogy miért hozták nyilvánsosságra, hogy Amorim tárgyalt a West Hammel: valószínűleg ezzel akartak nyomást gyakorolni a Liverpoolra, csakhogy addigra ott már Arne Slotot nevezték meg fő jelöltként

nyilatkozta az újságíró.

Guradiola nagyon dicsérte

Miután a pletykák arról is szóltak ősszel, hogy Pep Guardiola lehetséges utódja lehet a Manchester Citynél, hiszen a Sporting sportigazgatója, Hugo Viana váltotta Txiki Begiristaint, a városi rivális Manchester United mondhatni a készbe ugrott bele.

Hiszen, ha három PL-, ráadásul két topcsapatnál is felmerült a neve, akkor nagyon nem nyúlhatnak mellé. Legalábbis annál jobban nem, mint David Moyes, Ole Gunnar Solskjaer, Ralf Rangnick vagy éppen Erik ten Hag esetében.

Október 29-én elterjedt a hír, hogy a ManUnited annyira akarja Amorimot, hogy nem elég, hogy megkezdte a tárgyalásokat a Sportinggal, és hajlandó lenne kifizetni a 10 millió eurós kivásárlási záradékot, de – ahogy a portugál sportlap, az A Bola írta – három megbízottja is Portugáliába utazott, hogy a Sporting–Nacional Ligakupa-mérkőzés után nyélbe üsse a megállapodást.

A lisszaboniak edzője azonban ekkor még a BBC-nek úgy fogalmazott, nem döntött a jövőjéről.

„Még semmi sem dőlt el, így nem tudom, hogy a Ligakupa-meccsen aratott 3-1-es győzelem volt-e a búcsújáték vagy sem. Az érdeklődés megvan a Manchester United részéről, de majd ha lesz valami biztos, akkor idejövök, és elmondom az álláspontomat. Mert az én döntésem lesz.”

Amorim számára jó ajánlólevélnek számít, hogy Guardiola topedzőként jellemezte.

„Csak arról tudok beszélni, hogy egy-két szezonnal ezelőtt kétszer játszottam Ruben csapata, a Sporting ellen, és nagyon-nagyon komoly nyomást helyeztek ránk.

Nézzék meg ezt a szezont! A Sporting veretlen, minden meccsét megnyerte a portugál ligában, a Bajnokok Ligájában pedig ugyanúgy hét ponttal áll, mint mi. Nagyszerű menedzser.

Kapcsolódó
Akár már a héten igazi nagyágyút szerződtethet edzőnek a Manchester United
A Sportingot irányító Rúben Amorim jelenleg a legkeresettebb szakemberek egyike.
Olvasói sztorik