A Manchester City a múlt hét elején utazott Madridba, ahol a Bajnokok Ligája elődöntőjének visszavágóján volt érdekelt (az angliai 4-3-as győzelme után aztán drámai meccsen kikapott, és a Real jutott a döntőbe). Pep Guardiola a mérkőzést megelőző keddi hivatalos sajtótájékoztatóra minden bizonnyal úgy ült be, hogy bármilyen témában tud majd válaszolni a mérkőzés kapcsán. Aztán szembesült a következő kérdéssel:
Díszsorfalat áll majd a Manchester City a spanyol bajnok előtt?
Ha olvasóink nem értik a kérdés felvetését sem, ne aggódjanak, mert Guardiola is háromszor visszakérdezett, mire rájött, hogy tényleg ez hangzott el. A katalán edző udvariasan, de határozottan leszögezte, hogy ez egy európai sorozat, nem a bajnokság, így aztán nem kerül sor a gesztusra.
🗣️ “Will you do the Guard of Honor to Real Madrid tomorrow as they won La Liga?”
Pep Guardiola: “No… This issue does not concern the Champions League. I have nothing to say.”
🗣️ “So, won’t you give Real Madrid a Guard of Honor?
Pep Guardiola: “This is a UEFA competition…” pic.twitter.com/wgLe8CpSQb
— SPORTbible (@sportbible) May 3, 2022
Tekintsünk el attól, hogy mennyire volt releváns a kérdés, vizsgáljuk meg inkább a problémát, amit a labdarúgás saját magának teremtett.
Különböző országokban más-más megítélése van a kérdésnek, mivel bizonyos ligákban divatba jött ez a szokás, máshol pedig sosem éltek vele. Az internet és a televízió korában azonban a globalizáció részeként a szurkolók – és legfőképpen a klubvezetők – ismerik a jelenséget, sőt, vágynak is rá. A médiának pedig kiváló kérdés egy kis drámához.
A világon elsőként a Manchester United állt díszsorfalat az ellenfelének. Matt Busby rendelte el a játékosainak 1955-ben, hogy így tisztelegjenek a bajnoknak. Rendkívül izgalmasan alakult az angol élvonalbeli bajnokság az 1954–55-ös szezonban, a Wolverhampton Wanderers és a Chelsea szinte végig egymás mellett küzdött az első helyért, de a Sunderland is csak a hajrára morzsolódott le a kettősről. Az utolsó előtti fordulóban azonban a Chelsea behúzta a bajnoki címet, amire előzetesen senki sem számított, mivel korábban a londoni klub soha nem volt még aranyérmes.
City fans can actually thank United when they give the scousers a guard of honour on Thursday. It was Sir Matt Busby who first started it in 1955 when Chelsea were champions and visited Old Trafford pic.twitter.com/B0cFbUsORn
— Jay Motty (@JayMotty) June 30, 2020
Busby annyira nagyra értékelte a lenyűgöző háttérmunkát és a szereplést, hogy ezzel a gesztussal akarta kimutatni a nagyrabecsülését. Manchesterben a záró fordulóban ugyan a hazai csapat 2-1-re legyőzte az ellenfelét, a Chelsea játékosaira mégis nagy hatással volt a gesztus.
Matt Busby gondoskodott róla, hogy vörös szőnyegen érezzük magunkat. Csodálatos pillanat volt
– mesélte évekkel később a Chelsea akkori csapatkapitánya, Roy Bentley.
Ebből még önmagában nem lett hagyomány Angliában, de a Manchester United 1991-ben újra elővette a gesztust, ezúttal egy másik londoni csapatot tisztelt meg, az Arsenalt. Érdekesség, hogy ezúttal nem hazai pályán, hanem a Highburyben, a rosszindulatú pletykák szerint leginkább azért, mert az ősi rivális Liverpoolt előzte meg az Arsenal. Szokássá igazán a 21. században vált a díszsorfal, a Chelsea és a Manchester United nagy versengése során már-már rendszeresen megtisztelték egymást ezzel a klubok.
Az alapvetően az aktuális bajnok előtti tisztelgés azért néha pikáns helyzeteket is teremtett. Az egyik emlékezetes pillanat 2013-ban jött el, amikor Robin van Persie már a United mezében sétálhatott végig a korábbi csapattársai előtt. Nem csak az Arsenal játékosainak és szurkolóinak volt kellemetlen ez a helyzet.
Nyolc évet töltöttem ott, közülük többen a barátaim voltak. Szerintem szép gesztus ez, de ebben a helyzetben nem éreztem helyesnek a dolgot. Kellemetlen volt, kényelmetlenül éreztem magam
– mondta a történtekről a holland csatár, aki úgy érezte, megalázó egykori társainak a jelenet.
Spanyolországban sem ismeretlen ez a szokás, a pasillo néven ismert tisztelgésre először 1970-ben került sor. A Király Kupát akkoriban a bajnokság után rendezték, így az Athletic Bilbao és az Atlético Madrid meccsén már lehetett tudni, hogy a fővárosiak nyerték az élvonalbeli bajnokságot – egyetlen ponttal az Athletic előtt. A baszkok a kupa negyeddöntőjében gratuláltak ezzel a gesztussal az aranyérmeseknek.
A modernkori El Clásicóknak köszönhetően visszakerült a spanyol körforgásba a hagyomány, Bernd Schuster Real Madridját tapsolták meg a Barca játékosai. Carles Puyol azt mondta erről, katalánként nem volt könnyű pillanat.
Culéként nem tetszik, de sportemberként el kell ismerni a bajnokot. Ezért tettük.
Csakhogy 2018-ban Zinédine Zidane úgy nyilatkozott, hogy a Barca megtörte ezt a sorozatot, így aztán, amikor a Real Madriddal rajta lett volna a sor, nemet mondott a sorfalra. Sok ligában egyáltalán nem bukkant fel a sorfaltisztelgés az olasz élvonalban például Claudio Ranieri Sampdoriája tette meg elsőként ezt a gesztust. Az edzőt annyira meghatotta, amikor 2016-ban a Leicester Cityvel bajnoki címet ünnepelt, és így fogadták őt az ellenfelei, hogy 2021-ben díszsorfallal köszöntötte együttese az Internazionalét.
“This is sport. I believe sport should be in these tiny gestures.”
Claudio Ranieri said how touched he was when Leicester received a guard of honour, so he decided that Sampdoria should do it yesterday… for the first time in Serie A history 🙌
A class act from a class man ❤ pic.twitter.com/MNrn98FBlM
— FootballFunnys (@FootballFunnnys) May 9, 2021
Az utóbbi években Magyarországra is megérkezett a jelenség, több klub játékosai is így fogadták a Ferencvárost, sőt 2019-ben az ősi rivális Újpesttől is sokan elvárták volna ezt. A lila-fehérek külön közleményben tudatták az álláspontjukat a kérdésben, amiért sokaktól kaptak hideget-meleget.
Azonban éppen ez világít rá a problémára igazán. Egyetlen szabály sem írja elő, hogy bármelyik csapatnak is kötelező lenne így köszöntenie a bajnokot. Ez egy extra gesztus, semmiképp sem kötelezően elvárható dolog. Ez volt a kiindulópontja 1955-ben Manchesterben és 1970-ben Bilbaóban is. Ők nem azért tették meg, hogy jó színben tűnjenek föl, hanem mert ezzel akartak őszintén tisztelegni az aranyérmesnek.
A spanyol és angol újságírók az elmúlt években különösen rákaptak a témára, ennek köszönhető az a szürreális helyzet, hogy a La Liga bajnokát a Bajnokok Ligájában akarták megtapsoltatni. Egy olyan nemzetközi sorozatban, ahol egyetlen alkalommal szokás sorfalat állni: a trófea átadása előtt a döntő nyertesei tapsolják meg a legyőzött ellenfelüket. Guardiolától egyébként is fölösleges ilyesmit kérdezni, mert amellett, hogy mindig tisztelettel beszél az ellenfeleiről, már 2020-ban megmutatta, hogy elsők között tiszteleg egy olyan Liverpool előtt, amelyet ő is sokra tart:
Amikor a Liverpool érkezik hozzánk, mindig fantasztikus fogadtatásban van részük. Nem lehet okuk panaszra, de nem csak ezért állunk majd sorfalat, hanem mert megérdemlik
– mondta 2020-ban, majd csapata péppé verte a bajnokot egy 4-0-val.
Vasárnap este az Atlético sem állt sorfalat a Real Madridnak a városi derbin (és még meg is verte 1-0-ra a bajnokot), ezt előre be is jelentette a klub. A játékosok közül korábban José María Gímenez és Jan Oblak is leszögezte már, hogy nem kerítenek rá sort, majd a klub egy közleményben mutatott rá, hogy ennek az egésznek a tiszteletről kellene szólnia, de amikor elvárás lesz belőle, az már megalázó helyzeteket teremt.
A tapasztalat tehát azt mutatja, hogy
Ellenpéldát is láthattunk a hétvégén szintén Spanyolországban: bár kisebb volt a felhajtás, a Barcelona előre bejelentette, játékosai pedig sorfalat álltak a kupagyőztes Betis labdarúgóinak.
👏 Guard of Honor by Barcelona for Betis for winning the Copa del Rey #BetisBarça ⏩ @FCBarcelona pic.twitter.com/vH9llICOBC
— FCBarcelonaFl (@FCBarcelonaFl) May 7, 2022