A Premier League nagyobb klubjainál szinte trenddé vált az elmúlt hónapokban, hogy a különböző transzfertilalmak, vagy béna piaci mozgolódás miatt benyúlnak az akadémiákra, kiemelik a közepesnél jobb srácokat, majd ugyanezzel a lendülettel behajítják őket a mélyvízbe. De persze a felnőttjátékosokat érintő sérüléshullámok is drasztikus döntésekre sarkallhatják a menedzsereket. Ekképp járt el a Chelsea, az Arsenal, sőt mostanság a Manchester United is, ahol az egy teljes Premier League-szezon óta gól- és gólpasszképtelen Jesse Lingardnak sem jut hely a 17 éves Mason Greenwood mellett.
A Wolverhampton szakvezetője, a csapattal számtalanszor hengerlő Nuno Espírito Santo pontosan ezt tette portugál középpályásával – és milyen jól döntött.
A Porto Xavija
Rúben Neves nyolcévesen csatlakozott az FC Porto akadémiájához. Nem volt nehéz döntés, sőt, váratlan sem: Portótól nem messze született és kölyökkora óta a csapatnak szorított. Luis Castro, az akadémia edzője 2015-ben így beszélt játékosáról: „Rúbennek egészen döbbenetes mentális ereje van, ami remek technikai és taktikai képességekkel párosul. Jól érti és olvassa a játékot, amelyre éppoly fantasztikusan tud reagálni” – magasztalta a tinédzsert. A 2014-15-ös szezon előtt az akkor még Portugáliában edzősködő Julen Lopetegui felhívta őt a Porto nagycsapatába, 17 és fél évesen már debütált is a bajnokságban. Mindezt góllal tette, amivel rekordot állított fel, nála fiatalabb játékos nem volt még a klub történetében, aki első meccsén be is talált – később Cristiano Ronaldo BL-rekordját is megdöntötte, miután 17 évesen pályán volt az európai kupasorozatban.
Neves tündökölt az első szezonjában: 37 meccsen öltötte magára a Porto mezét, 2015 őszén pedig jött egy újabb rekord, ugyanis 18 évesen kapitányként vezette ki csapatát a Maccabi Tel-Aviv elleni Bajnokok Ligája-találkozón. Természetesen a portugál szövetségi kapitány, Fernando Santos is felfigyelt az ifjú vezérre, aki novemberben már a válogatott keretében találta magát. 2016 januárjában aztán Lopetegui távozott, a helyére megérkezett Espírito Santo, aki 2017-ben távozott is az akkor még Championshopben vitézkedő Wolverhamptonhoz, de vitte magával Rúben Nevest.
Az angolok 20 millió euró körüli összeget fizettek Nevesért, aki három szezon húzott le Portugáliában, és
A Championship sztárja, a PL munkásembere
Neves 20 évesen lett a Wolves játékosa, klubrekordot jelentő összegért, és Championshipbe érkező futballistáért sem fizettek még soha ennyit. A portugál üdvözölte is a lehetőséget, hogy végre Angliába került, Santo pedig nem cifrázta túl a dolgokat:
Rúbent jól ismerem, már játszott a kezeim alatt. Mikor egy játékos 18 évesen egy akkora csapat kapitánya, mint a Porto, ahhoz nem kell mást hozzáfűznöm.
Azonnal kirobbanthatatlan eleme lett a kezdőcsapatnak, a Wolves meneteléséhez 42 meccsel és hat góllal járult hozzá, az év végén pedig bajnoki címet és Premier League-be való feljutást is ünnepelhetett. Nem kellett sokat várnia az elismerésekre, áprilisig temérdek díjra jelölték: a szezon játékosa és az év fiatalja címért is versenyzett, végül csak az év csapatába került be. Nem úgy klubon belül, ott a csapattársak és a szurkolók szerint is az idény legjobbja lett, mindemellett a szezon legszebb góljáért járó díjat is neki adták. Itt egyébként az angol szövetség is hasonlóképp járt el, szerintük is az alábbi találat volt az akkori Champo-szezon legkiválóbb gólja.
2:45-től érdemes igazán figyelni:
A középpálya közepén szereti játszatni őt Espírito Santo, de mélységi irányítóként sem utolsó intelligenciája miatt. A Wolverhampton stabil középcsapat lett, akik azért a negyedik-ötödik helyet is számos alkalommal megközelítik. A Liverpoolban bűvészkedő Jordan Henderson játéka hasonlítható talán legjobban Neveséhez: mindketten a védelem előtt tevékenykednek a legtöbbet, mindig megjátszhatók, keresik a labdát, és nagy gyorsasággal, precizitással teszik is tovább azt. Ugyanakkor Neves talán bátrabb az előre játékban, ezt bizonyítja, hogy míg Henderson csak 12 kapura lövést eresztett el a szezonban, addig a Wolves motorja 38-ször próbálkozott. Igaz, ez csak két gólban mutatkozott meg, az egyiket David de Geának lőtte úgy 25 méterről.
Goal! Wolves 1-1 Manchester United. What a strike from Ruben Neves! ⚡#eplhanyaadadimolatv pic.twitter.com/pzvg5etsPx
— MOLA TV (@Hanyaaadadimola) August 20, 2019
Passzokat érintő statisztikájuk nagyon hasonló:
- Henderson 1307, Neves 1223 passzt adott a szezonban,
- Henderson 356-szor előre, 209-szer visszafelé passzolt,
- ez Neves esetében 368 és 138 alkalmat jelentett,
- hosszú labdákban a liverpooli vezet 6-3-ra.
Támadásban egyértelmű fölényben van Henderson, már csak a Jürgen Klopp-féle rendszer miatt is: hét komoly gólhelyzetet is kialakított már a szezonban, Nevesnek eddig egyet sikerült. Védekezésben hasonlóan teljesítenek, ám Henderson többet és pontosabban szerel (49/34) – ez a portugálnál 32 próbából 16 sikeres szerelést jelent. Ahogy Henderson, úgy Neves is intelligens játékos, aki pontosan követi azokat a parancsokat, amelyeket edzője kér tőle, nem véletlen, hogy Klopp segédedzője, Pep Lijnders korábban nyíltan beszélt arról, hogy rajta tartják a szemüket a portugálon:
Jól ismerem őt. Az ambícióit, a játék iránti lelkesedését. Nagyon profi, tudom, mit adna a csapatnak, ő pedig olyan játékos, akit mi is keresünk. Egyből feltűnt mikor a Wolves megvette. A technikája, professzionalitása lenyűgöz
– vélekedett Lijnders, de nem lesz egyszerű dolguk, mert rendesen beárazta őt a Wolverhampton. Piaci ára 50 millió euró körül mozog, de a Premier League brutális tévés díjai és a bajnoki helyezésekkel járó pénzösszegek miatt egy csapat sincs rászorulva játékosai eladására. Itt inkább egyéni ambíciók vezérelhetik a játékosokat: Neves 22 éves, ha pedig a Liverpool hívná, gyaníthatóan elgondolkodna a váltáson. A januári transzferablak még egy pletykát tartogatott: angol lapok arról írnak, Ole Gunnar Solskjaer is kinézte magának Nevest, tekintve, hogy Paul Pogba és Scott McTominay sérültek, Matic épp kifelé tart a keretből, a brazil duó, Andreas Pereira és Fred pedig nem a legbiztosabb pontjai a középpályának. Espírito Santo nem zárkózik el az eladástól, némileg lózungokkal állt elő: szerinte bármi megtörténhet a piacon.
Nagy esély azért nincs a téli klubváltásra, de vitán felül áll, hogy mind Klopp, mind Solskjaer (?) csapatába beférne a portugál, és akkor még nem beszéltünk Pep Guardiola Cityjéről, ahol remek alternatívája lehetne a 34 éves Fernandinhónak is.
Kiemelt kép: Matthew Ashton – AMA/Getty Images