Meddig jutnak a magyarok csapatai?
Bár sorozatban a tizedik olyan BL-idény következik, amikor nincs magyar klub a főtáblán, azért így is lesz kire figyelni, hiszen Orbán Willi és Gulácsi Péter az RB Leipziggel, Szoboszlai Dominik a szintén az energiaital-gyár által támogatott Salzburggal készül nagy dobásra, Lőw Zsolt pedig a PSG másodedzőjeként próbál igazi csapatot faragni a hisztis sztárokban bővelkedő PSG-ből.
Gulácsiék az egyik legkiegyenlítettebb csoportba kerültek, a Zenit, Lyon, Benfica hármas mindegyike komolyabb nemzetközi rutinnal bír ugyan, de a Leipzig épp a hétvégén, a Bayern elleni döntetlennel jelezte, hogy készen áll az igazán húzós kihívásokra is.
A jó bajnoki rajt fel is vet egy kérdést: vajon melyik sorozat lesz a prioritás a Lipcsének? A Benfica elleni első BL-meccs Gulácsi számára azért is ígérkezik izgalmasnak, mert a nyáron épp a lisszaboni klub szeretett volna lecsapni rá.
A szlovákok ellen első válogatott gólját egy gyönyörű szabadrúgás révén megszerző Szoboszlai az előző idényben az Európa Ligában már ízelítőt kapott a nagyszínpad hangulatából, de az igazi kiugrási lehetőség most jött el számára.
A BL-győztes Liverpool elleni meccseken csak nyerhet a 18 éves középpályás, hiszen senki nem szedi le a fejét, ha nem tudja lecselezni Virgil van Dijkot, ellenben mindenki tapsol majd, ha agilisen, vagányan focizik az angolok ellen. Az olasz második Napolit tavaly 0-3-ról indulva majdnem kiejtette a Salzburg az EL-nyolcaddöntőben, úgyhogy az idén várhatóan Carlo Ancelotti és játékosai is komolyabban veszik majd az osztrákokat, akik a belga Genkkel meccselnek majd a csoport harmadik helyéért.
Lőw Zsolt számára szép edzői feladat, hogy a PSG végre kimaxolja a csapatban rejlő potenciált, de a párizsiakra később még visszatérünk.
Európában is megugorják-e az akadályt a csikók?
A Barcelona csodatinijéről, Ansu Fatiról, valamint a Chelsea mesterhármast szerző csatáráról, Tammy Abrahamről szólt a hétvége a topligákban, és azok alapján, amit eddig láttunk tőlük a bajnokságban, alig várjuk, hogy kiderüljön, mire mennek az európai elitben.
Lionel Messi küszöbön álló visszatérése megritkíthatja Fati játékperceit, de ha Ernesto Valverde inkább a rutinosabb támadókra épít a BL-ben, akkor is irigylésre méltó helyzetben van, hogy a padról bevethet egy fiatal titánt, akit láthatóan nem nyomaszt, hogy a felnőttek között kell bizonyítania.
Úgy tűnik, a Chelsea egyáltalán nem járt rosszul azzal, hogy az átigazolási tilalom miatt nem vehetett új focistákat, így ugyanis előtérbe kerülhettek a saját nevelésű tehetségek, mint a Premier League góllövőlistáját hét góljával vezető Abraham vagy Mason Mount.
Rájuk is érdemes lesz odafigyelni, ahogyan az általunk már közelebbről megismert Dani Olmóra is, aki a Dinamo Zagreb elleni párharcában kiemelkedett a mezőnyből, és a főtáblán szerezhet magának az eddigi kérői mellé további rajongókat.
Az Atlético Madrid 126 millió eurót fizetett a portugálok új kedvencéért, Joao Félixért, aki tavaly, még Benfica-játékosként az Európa Ligában villantott egy mesterhármassal, amivel egycsapásra rekorder lett, hiszen 19 évesen más még nem produkált hasonlót.
Az Ajaxnál most egy másik belső védő, Lisandro Martínez az új szenzáció, aki az ezen a poszton alacsonynak számít 178 centijével, de ezt technikai adottságaival és magas játékintelligenciájával pótolja. És most jöhet el az idő a Pep Guardiola által irányított játékosok közül a legnagyobb tehetségnek titulált Phil Foden számára is. A 2017-es U17-es vébé legjobb játékosának eddig csak morzsák jutottak a BL-ből, de a sebessége és a cselezőkészsége még nagyon sokat érhet a Citynek.
Véget ér-e a koplalás?
Ha már a Manchester Cityt emlegettük, maradjunk is az angol klubnál, amelynek tulajdonosa, Manszur sejk bizonyára sokszor dühöngött már amiatt, hogy nem azért lapátolja számolatlanul a pénzt a klubba, hogy még egy nyamvadt BL-döntő se jöjjön össze.
Hiába szerzett Guardiola csapata az előző két PL-idényben 100, illetve 98 pontot, mindkétszer a negyeddöntőben pottyant ki a BL-ben, így továbbra is a 2016-os elődöntő számít a legjobb eredményének. A nemzetközi fogadóirodáknál az elmúlt évek buktái ellenére is a City a BL favoritja, és nem is érdemes abból kiindulni, hogy az újonc Norwich a hétvégén megtréfálta az angol bajnokot.
Hasonló cipőben jár a PSG is, amelynél már senkit nem tesz boldoggá, ha a bajnokságot 20 ponttal nyerik, miközben a BL-ben a riválisok a hasukat fogva kacagnak rajtuk. A párizsiak az utolsó három évben a 16 között, előtte négy idényen keresztül a negyeddöntőben búcsúztak, az elődöntőben utoljára 1995 tavaszán jártak, amikor még George Weah volt a csapat legjobb góllövője.
Kylian Mbappé sérült, Edinson Cavani is kérdőjeles, Neymar pedig eltiltás miatt nem játszhat az első két fordulóban, de az egyenes kieséses szakasz így is össze fog jönni a PSG-nek, hiszen a Brugge, Galatasaray páros nem jelenthet gondot. A csoportkör arra jó lehet, hogy összecsiszolódjon a PSG, de a csapatban annyi szólista van, hogy a kérdőjel mindig ott lóg a levegőben, képes-e mindenki egy irányba húzni.
A Juventus 1996 óta hajszolja a serleget, azóta öt döntőt is elvesztett, és Cristiano Ronaldo ide vagy oda, tavaly nagyon messze volt attól, hogy véget érjen az ínséges időszak. Azóta Massimiliano Allegrit Maurizio Sarrira cserélte a klub, ezzel is jelezve, hogy szintet akar lépni, mert az egyhuzamban nyert nyolc scudetto már nem vitte át az ingerküszöböt.
A keret mélységét mutatja, hogy Emre Can és Mario Mandzukic be sem lett nevezve – a középpályás ezen vérig sértődött -, és azt bizonyára Sarri is tudja, minden azon múlik majd, hogy a társak mennyire nőnek majd fel a 34 évesen is szupermotivált Ronaldo mellé.
Ki lesz az új idény Ajaxa?
Ha van unalmas része a BL-nek, az az, hogy a nyolcaddöntő 16 csapatából 10-12-t nagyjából minden évben meg tudunk mondani előre. Ráadásul a selejtező átalakítása miatt a 32 csapatból 26-nak garantált helye volt a főtáblán, és a resztli, köztük a magyar bajnok azért harcolt, hogy a hat kiváltságos közé kerülhessen, amely odafér a húsosfazékhoz.
A Fradinak ez végül nem sikerült (igaz, az EL-főtábla legalább összejött!), de az Ajax a tavalyi évhez hasonlóan ismét túljutott a selejtezőn, viszont most még az előző évinél is nagyobb csoda lenne, ha elmasírozna az elődöntőig.
De akkor ki hozhat változatosságot a megszokott díszletek és szereplők közé? A Napoliban évek óta benne van az áttörés lehetősége, Ancelotti ráadásul igazi gyűjtő, ha a BL-serlegről van szó, hiszen háromszor is elnyerte, a csapat pedig megtartotta a kulcsembereit, de lehet, ez is csak a csoportból továbbjutáshoz lesz elég.
Ha a Juvénál Sarri miatt óvatosabb az ember, akkor az Internél Antonio Conte lehet az a plusz, ami a legjobb 16-ig simán elrepítheti a nyáron jól erősítő csapatot.
Nem kizárt, hogy a meglepetéscsapat Gulácsiék megjósolhatatlan csoportjából kerül majd ki, de a Manchester City négyesében újoncként szereplő az Atalanta is homoríthat egy nagyot, az a csapat, amelyik az Intert, a Milant és a Romát megelőzve bevitorlázik a legtöbb gólt rúgva a Serie A harmadik helyére, az kiérdemli a riválisok tiszteletét.
Messi és Ronaldo nem unja még?
Ronaldo, Messi, Messi, Messi, Messi, Ronaldo, Ronaldo, Neymar+Ronaldo+Messi, Ronaldo, Ronaldo, Ronaldo, Messi. A 2007-2008-as idény óta így nézett ki a BL-gólkirályok névsora. Elég egyhangú, nem? De mit tegyünk, ha ez a két zseni ugyanúgy letarolja az európai pályákat, ahogyan a különféle szavazásokon dominálnak.
Hogy ki homályosíthatja el őket? A Bayern lengyel gólvágója, Robert Lewandowski ihletett formában kezdte a szezont, ha most nem viszi BL-döntőbe a csapatát, akkor nagyon morcos lehet majd magára. A PSG talizmánja, Mbappé 33 bajnoki góllal zárt tavaly, viszont az elmúlt két egyenes kieséses szakaszban csak egyszer volt eredményes, ez egyben magyarázatot is adhat arra, miért nem váltak valóra a merész párizsi álmok.
Nem nagyon beszéltünk még a címvédő Liverpoolról, pedig ha valaki, Jürgen Klopp csapata igazán komoly tűzerővel bír. Hátvédsor legyen a talpán, amely egyszerre képes féken tartani a Mohamed Szalah, Roberto Firmino, Sadio Mané hármast, amelynek tagjai érdekes módon nagyon hasonló számokat produkálnak.
Ha a City messzire jut, akkor Sterling vagy Sergio Agüero is harcban lehet a gólkirályi címért, és sokat várunk a Lille 20 éves nigériai csatárától, Victor Osimhentől is, aki nem tétlenkedett, amióta Franciaországba igazolt, első öt bajnokiján öt gólt szerzett.
A 2015-ös U17-es vébé gólkirálya a nigériai válogatottban is meglőtte első gólját pár napja az ukránok elleni barátságos meccsen, és igazi 16-oson belüli ragadozóként a Chelsea vagy az Ajax védőit is megrángathatja.
Kiemelt kép: Valery HACHE / AFP