Nemzetközi foci

A születése egy csoda volt, de ő lesz-e vajon az olasz foci megváltója?

Ha egy csapat nyolc fordulóval a vége előtt 18 ponttal vezet, és már semmi sem menti meg attól, hogy sorozatban nyolcadszor legyen bajnok, ráadásul pár nappal később a Bajnokok Ligája meglepetéscsapatával játszik negyeddöntőt, akkor érthető, ha nem szakad meg, még akkor se, ha az ellenfél kiléte miatt ez a párosítás mindig nagy presztízzsel bír.

A BL-részvételt garantáló negyedik helyre apelláló Milannak épp az imént vázolt okok miatt volt nagy esélye minimum a pontszerzésre a nem túl motiváltan labdázgató Juventus otthonában a Serie A hétvégi fordulójában, a vége mégis 2-1 lett a címvédőnek.

A játék képe alapján 60 percig úgy nézett ki, a Milan él a sansszal, aztán Paulo Dybala egyenlítése életre keltette a Juvét, de az igazi változást a gólszerzőt váltó, az olasz futball legújabb szenzációjának számító Moise Kean érkezése jelentette.

A 19 éves csatár olyan éhesen vetette magát a küzdelembe, mintha azzal fenyegették volna meg: ez az utolsó lehetőséged megmutatni, ha nagy futballista akarsz lenni, különben nézhetsz más meló után.

A neki jutó fél félidő alatt Kean kiosztott egy nagy kötényt Mateo Musacchiónak, volt egy kihagyott ziccere, egy meg nem adott gólja, amit a csapattárs szabálytalansága miatt fújtak le, aztán Davide Calabria nagy hibája és Miralem Pjanic passza után ő szerezte a Juve győztes gólját.

A kötény:

Tartalmasan töltötte tehát a neki jutó időt, és a góljával felállított egy rekordot is, az öt nagy európai topligában (angol, német, olasz, francia, spanyol), övé a legjobb gól/perc mutató azok között, akik legalább kétszer betaláltak: Kean átlagban 47 percenként középkezdéshez küldi az ellenfeleket.

A tinédzser a legutóbbi hét tétmeccsén hét gólt szerzett, és a Milan elleni volt sorozatban az ötödik találkozója, amikor eredményes volt. Mindössze kétszer volt kezdő a bajnokságban, de már van öt gólja, március kezdete óta ő számít a Serie A legjobb góllövőjének.

Ebben a században Kean mellett mindössze egy olyan 20 év alatti játékosa akadt a Juvénak, aki egy szezonban eljutott legalább öt gólig: Paul Pogba, aki egy időben a világ legdrágább futballistájának számított.

Az olasz sajtó nemcsak a góljai miatt ünnepli az ifjoncot, hanem az érett hozzáállása miatt is, ahogyan lereagálta a Cagliari elleni meccsen kitört balhét, amikor az ellenfél szurkolói rasszista szidalmakat szórtak felé. Ráadásul saját csapattársa, Leonardo Bonucci sem állt ki mellette, nem volt túl szerencsés nyilatkozat a védőtől, hogy Kean magának kereste a bajt azzal, hogy a Cagliari-drukkerek előtt ünnepelte a gólját.

Saját lábába lőtt a Juventus azzal, hogy nem állt ki focistájáért
A torinói klub elbagatelizált és szőnyeg alá söpört egy olyan megkerülhetetlen kérdést, mint a rasszizmus, sőt saját játékosát okolta az őt ért incidensért. Világszerte ellenszenvet váltott ki a Juve.

A Milan elleni győztes találatát követően aztán Bonucci volt az első, aki hatalmas sprintet kivágva magához ölelte Keant (bár sokan angolosan Kínnek ejtik, az olaszok Kennek mondják a nevét), de ebben nem csak a szerencsétlen nyilatkozat miatti bűntudata játszhatott szerepet, hanem az is, hogy a védő fellélegzett, miután a piros-feketék gólja előtt ő hibázott hatalmasat.

Az elefántcsontparti szülők gyermekeként a Piemont tartományban található Vercelliben született Kean berobbanása azért is pezsdítette fel az olasz futballt, mert a 2006-ban világbajnoki címig jutó generáció kivonulása óta úgy tűnt, nincs olyan markáns figurája a calciónak, aki a nemzetközi szinten is meghatározó tud lenni.

Feltűnt ugyan Lorenzo Insigne és Andrea Belotti, de a svédek elleni elbukott pótselejtező hatalmas pofonja tökéletesen megmutatta, a Napoliban vagy a Torinóban villogni még kevés a nemzetközi áttöréshez.

Az olasz focinak legalább olyan szintű ráncfelvarráson kellene átesnie, mint a németnek, ahol a 2000-es évek elején belátták, előbb az utánpótlást kell nagyon komoly pénzzel és jól képzett szakemberekkel gatyába rázni, hogy aztán ez hosszútávon a felnőttek között is eredményt hozzon.

Egy olyan futballimádó országban, ahol minden kávézóban alapfelszerelés a létező összes sportnapilap, időből és türelemből van a legkevesebb, így aztán az olaszoknak kell egy megmentő, és sokan most Keanben látják azt a potenciált, ami alkalmassá teheti erre a szerepre.

„Egy csoda volt a születése. Az orvosok azt mondták, nem lehet már több gyerekem, én pedig hol sírtam, hol imádkoztam. Giovanni, Moise bátyja is azt szerette volna, hogy legyen egy kistestvére. Az egyik éjjel aztán Mózes megjelent az álmomban, a segítségemre sietett és négy hónappal később ismét gyereket vártam” – mesélte Isabelle, Kean édeanyja.

Kean idei remeklése nem volt előzmény nélküli, hiszen korábban is számos rekord került a neve mellé, ő lett az első, 2000-es években született játékos, aki bemutatkozott, majd gólt szerzett a topligák valamelyikében, és aki debütált a BL-ben.

Amíg azonban a németeknél a feljebb említett reformok miatt Leroy Sané produkciójának tapsolva mondhattuk, egy tudatos, tömeges tehetségképzés csúcstermékét látjuk, az olaszoknál nem sokan taposták ki az utat Kean számára.

Kapásból rávághatjuk persze a Milanban már 16 évesen Serie A-s meccsen védő Gigio Donnarummát vagy a szintén a piros-feketéknél szereplő Patrick Cutronét, aki tavaly 10 bajnoki gólig jutott és ősszel is használhatóbbnak tűnt, mint a nála milliószor rutinosabb, BL-, és vb-döntőt is megjárt – és mindkettőben lebőgő – Gonzalo Higuaín.

De hányan tudják vajon, hol játszik most Alberto Paloschi, aki 2008 februárjában, 18 másodperccel a becserélése után első labdaérintéséből győztes gólt szerzett a Milanban a Siena ellen? (A válasz: SPAL.)

Vagy hány olyan Juve-nevelést tudnánk mondani az elmúlt évekből Claudio Marchisiót (és a Torinóban, majd a Lazióban kiteljesedő Ciro Immobilét) leszámítva, akinek nem csak morzsák jutottak az első csapatnál, hanem igazi főszerep?

Holott a Serie A tele van a Juventus által lepasszolt játékosokkal, de a saját nevelések helyett inkább a vásárlást választotta a klub: ha csak a csatárokat nézzük, Higuaínért és Cristiano Ronaldóért 200 millió eurónál is többet fizetett a Juve, amit a szurkolók biztos nem tartanak majd soknak, ha 1996 után végre sikerül majd egy győztes BL-döntőt is felmutatni.

Keannek az idei BL-ben eddig két meccsen 22 perc jutott, de az Atlético elleni nyolcaddöntő visszavágóján így is hős lehetett volna, ám 2-0-s állásnál ziccert rontott. Érhető módon ma még Massmimilano Allegri Ronaldo köri építi a csapatot, de Keanben megvan a potenciál, hogy egyszer ugyanígy a sereg élére álljon.

Hogy mást ne mondjunk, a Serie A-ban ugyanannyi gólja van, mint a nála 1500 perccel többet játszó Dybalának.

Kean robbanékony, remekül fejel, erős a párharcokban, és ami igazi kincs, hogy végtelenül higgadtan használja ki a helyzeteit. Ráadásul nap mint nap testközelből figyelheti az edzéseket a lehető legprofibban kimaxoló Ronaldót, ami biztos nem tesz rosszat a fejlődésének. 

A Juve egyébként a városi rivális Torinótól happolta el 14 évesen Keant, akinek a szerződése 2020 nyaráig szól, úgyhogy a színfalak mögött már biztosan nagyban megy a matekozás, mivel a csatár ügynöke napjaink egyik legdörzsöltebb menedzsere, a többek között Zlatan Ibrahimovicot és Mario Balotellit is képviselő Mino Raiola.

Ha már Balotelli: amikor pár éve Gianluca Scamaccával együtt hazazavarták az U19-es válogatott edzőtáborából egy rosszul elsült poén miatt, és akkor a média rásütötte, hogy ő lesz az olasz foci új fenegyereke.

Szerencsére azóta sikerült lenyesegetni a vadhajtásokat róla, és maga Kean árulta el, hogy Balotelli rengeteg tanáccsal látta el, hogy ne kövesse el ugyanazokat a hibákat, mint ő.

Balotelli egy Eb-döntőig jutott az olasz válogatottal, Kean még csak két meccset teljesített az azúrkék mezben, de a Finnország és Liechtenstein elleni góljai biztató kezdetnek számítanak.

2:09-nél látható a finnek elleni gólja:

Reálisan számolva mostantól úgy 15 éve van, hogy bebizonyítsa, alkalmas arra a megmentő szerepre, amit az elmúlt heteket látva sokan rászabtak.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, 1. mérkőzés:

Tottenham Hotspur – Manchester City 1-0 (0-0)
gól: Szon (79.)

 

Liverpool – FC Porto 2-0 (2-0)
gól:
N. Keita (5.), Firmino (26.)

 

A szerdai program:
Manchester United (angol) – FC Barcelona (spanyol) 21.00, TV: M4
Ajax Amsterdam (holland) – Juventus (olasz) 21.00, TV: Spíler2

Olvasói sztorik