Fradi-Trabzon: de miért nem adta meg a spori az egyenlítő gólt?

mediaklikk.hu

Fantasztikus győzelmet aratott az FTC: az EL-csoportkör első meccsén 1-0-ás vezetésénél ugyan a 16. percben emberhátrányba került a Trabzonspor ellen Eldar Civic kiállítása miatt, ennek ellenére 3-2-re megverte török ellenfelét.

Tíz emberrel aratott hősies győzelmet a Fradi az EL első fordulójában
Civic taposás miatt kapott pirosat a 16. percben, de a Fradi nagyot harcolt, és 3-2-re verte a török Trabzonsport.

A Ferencváros nagyjából 80 percet játszott tíz emberrel, ennek ellenére előbb Traore révén 2-0-ra növelte az előnyét, majd a törökök szépítő találata után Tokmac meglőtte második gólját is büntetőből, így 3-1-es vezetéssel vonulhattak a 15 perces pihenőre.

A második félidőben sokat birtokolta a labdát a török csapat, Avci edző pedig egymás után küldte be a támadókat, de csak a 71. percben sikerült szépíteni Bozok révén, és a 87. percben Yazici révén kiegyenlített, ám az olasz Maresca játékvezető fülére rászóltak a VAR-szobából, és a videózást követően a spori les miatt érvénytelenítette azt.

„A leshelyzet megítélését a FIFA és az UEFA idén nyáron a Nemzetek Ligája döntőjén óriási vitát kiváltó Mbappé gól miatt változtatta meg, finomította rajta” – kezdte szabálymagyarázatát Szabó Zsoltot, a korábbi FIFA-játékvezető honlapunk megkeresésére.

„A csütörtök esti mérkőzés 3. török góljának annulálására pont ez a szabály ad magyarázatot. A fenti képen látható, a 27-es mezben játszó Mahmoud Trézéguet lövése pillanatában Yazici lesen állt.

A kapu jobb alsó sarkába tartó lövést Dibusz Dénes parádés vetődéssel hárította, ám a róla kipattanó labda a Fradi jobboldali védőjére, Wingóra pattant.

Az új szabály szerint a leshelyzet megítélésénél ilyen helyzetben azt kell figyelembe venni, hogy Wingo milyen minőségben próbálta megjátszani a labdát. A VAR szobában azt vizsgálták, hogy képes volt-e jól megjátszani azt, vagy csak lepattant róla a mellette leselkedő Yazici elé, vagy sem.

Ha a videó alapján úgy ítélik meg, hogy igen, szándékosan rúgta oda, abban az esetben új játékhelyzet keletkezett volna, és abban a pillanatban nem Trézéguet lövése lett volna a leshelyzet megítélésének kiindulási pillanata, hanem Wingo utolsó labdaérintése. Ebben az esetben Wingo passzolná oda Yazicihoz a labdát, a félollózó gólját meg kellett volna adni.

Jelen esetben azonban Wingo ugyan kísérletet tett a labda megjátszására, ám az lepattant róla.

És a lepattant a kulcsszó. Mert így az új szabály szerint a mozdulata nem megjátszott labdának számít, hanem lepattanónak, ezért ezzel nem indult új játékhelyzet. Avagy pont azzal vált aktívvá Yazici leselyzete, hogy Wingóról a lepattanó labdát rúgta a kapuba

– magyarázta Szabó Zsolt.

A meccs statisztikája:

Európa Liga, csoportkör, 1. forduló:

FTC – Trabzonspor (török) 3-2 (3-1)
Groupama Aréna, 17 987 néző
v.: Maresca (olasz)
FTC: Dibusz – Wingo, S. Mmaee, Knoester, Civiv – Vécsei (Laidouni, 76.), Besic (Kovacevic, 90.) – Zachariassen, Tokmac (Gojak, 76.), Traoré – Boli (Botka, 20.).
Trabzonspor: Tepe – Larsen, Bartra, Vitor Hugo (Yazici, 46.), Denswil (Djaniny, 72.) – Ömür (Bozok, 60.), Bakaszetasz, Gbamin (Elmali, 46.), Bardhi (Hamsik, 46.), Trézéguet – Maxi Gómez.
gól: Tokmac (5., 44., a másodikat 11-esből), Traoré (29.), illetve Maxi Gómez (39.), Bozok (71.)
sárga lap: Besic (41.), Wingo (80.), Dibusz (83.), Knoester (90+2.), illetve Bardhi (42.)
piros lap: Civic (16.)

A csoport másik meccsén:
Crvena zvezda (szerb) – AS Monaco (francia) 0-1 (0-0)
gól: Embolo (74., 11-esből)

A csoport állása: 1. Ferencváros 3 pont (3-2), 2. AS Monaco 3 (1-0), 3. Trabzonspor 0 (2-3), 4. Crvena zvezda 0 (0-1)

A többi magyar érdekeltségű csapat közül a Freiburg a sérült Sallai Roland nélkül nyert, a Szalai Attilával felálló Fenerbahce szintén győzött, de csak a 90+2. percben született meg a három pontot érő gól Michy Batshuayi révén.

Nem jutott viszont sikerélmény Schäfer Andrásnak (Union Berlin), Gyurcsó Ádámnak (AEK Larnaca) és Lang Ádámnak (Omonia Nicosia).

A csoport:
FC Zürich (svájci) – Arsenal (angol) 1-2 (1-1)
PSV Eindhoven (holland) – Bodö/Glimt (norvég) 1-1 (0-1)

A csoport állása: 1. Arsenal 3 pont, 2. Bodö/Glimt 1 (1-1) és PSV Eindhoven 1 (1-1), 4. FC Zürich 0

B csoport:
AEK Larnaca (ciprusi) – Stade Rennes (francia) 1-2 (1-1)
Fenerbahce (török) – Dinamo Kijev (török) 2-1 (1-0)

A csoport állása: 1. Rennes 3 pont (2-1) és Fenerbahce 3 (2-1), 3. AEK Larnaca 0 (1-2) és Dinamo Kijev 0 (1-2)

C csoport:
PFC Ludogorec (bolgár) – AS Roma (olasz) 2-1 (0-0)
HJK Helsinki (finn) – Real Betis (spanyol) 0-2 (0-1)

A csoport állása: 1. Real Betis 3 pont (2-0), 2. Ludogorec 3 (2-1), 3. AS Roma 0 (1-2), 4. HJK Helsinki 0 (0-2)

D csoport:
Malmö FF (svéd) – SC Braga (portugál) 0-2 (0-1)
Union Berlin (német) – Union Saint-Gilloise (belga) 0-1 (0-1)

A csoport állása: 1. Braga 3 pont (2-0), 2. Union Saint-Gilloise 3 (1-0), 3. Union Berlin 0 (0-1), 4. Malmö 0 (0-2)

E csoport:
Manchester United (angol) – Real Sociedad (spanyol) 0-1 (0-0)
Omonia Nicosia (ciprusi) – Sheriff Tiraspol (moldovai) 0-3 (0-1)

A csoport állása: 1. Sheriff Tiraspol 3 pont (3-0), 2. Real Sociedad 3 (1-0), 3. Manchester United 0 (0-1), 4. Omonia Nicosia 0 (0-3)

F csoport:
Lazio (olasz) – Feyenoord (holland) 4-2 (3-0)
Sturm Graz (osztrák) – Midtjylland FC (dán) 1-0 (1-0)

A csoport állása: 1. Lazio 3 pont (4-2), 2. Sturm Graz 3 (1-0), 3. Midtjylland 0 (0-1), 4. Feyenoord 0 (2-4)

G csoport:
Nantes (francia) – Olimpiakosz (görög) 2-1 (1-0)
SC Freiburg (német) – Qarabag FK (azeri) 2-1 (2-1)

A csoport állása: 1. Nantes és Freiburg 3 pont (2-1), 3. Olimpiakosz és Qarabag 0 (1-2)