Magyar foci sport

Dárdai csalódott benne, csapata kidobta, most az NB I-ben kapott újabb esélyt

Änis Ben-Hatira volt U21-es Európa-bajnok és több mint 100 Bundesliga-meccs van a lábában, ám vele kapcsolatban elsősorban mindenki arra emlékszik, hogy a Herthából egy verekedés miatt kellett mennie, majd a Darmstadt is szakított vele, mivel radikális nézetekkel gyanúsították. A Budapest Honvéd viszont ad neki egy második esélyt.

Újabb játékosnak adja meg a második esélyt a Budapest Honvéd focicsapata. Azt már korábban megírtuk, hogy Änis Ben-Hatira a kispesti klubban folytatja, kedden pedig sajtótájékoztatón mutatták be, így ő a Honvéd harmadik téli szerzeménye Mohamed Mezgrani és a kölcsönvett Zakaria Beglarisvili után.

Átigazolási szenzáció: bejelentette új játékosát a Honvéd
Az NB I-be igazolt a finoman szólva is "problémás" támadó-középpályás.

A támadó középpályásként és szélsőként is bevethető Ben-Hatira bár 12-szeres tunéziai válogatott, igazi focinémet: Nyugat-Berlinben született 1988-ban, berlini akadémiákon tanulta meg alapokat, a Hamburgban lett felnőttjátékos, majd focizott a Duisburgban, a Herthában, az Eintracht Frankfurtban és a Darmstadtban is, miközben játszott az U19-es, az U20-as és az U21-es német válogatottakban, utóbbival Európa-bajnok volt 2009-ben.

Összesen 101 Bundesliga-mérkőzés van a lábában, ezeken 15 gólja és 12 gólpassza volt a Transfermarkt statisztikái szerint.

A Herthában töltötte a legtöbb időt, de 2016 januárjában tácoznia kellett a klubtól: Dárdai Pál azért küldte el Ben-Hatirát, mert a játékos egy idegenbeli mérkőzés után, a hazafelé tartó buszúton összeverekedett csapattársával. A berliniek magyar edzője később sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy mint ember, kedveli Ben-Hatirát, de csalódott benne.

Nem volt igazságos a többiekkel, hogy sokáig kivételeztem vele, de én is csak ember vagyok. Aztán történik egy ilyen dolog, amit nem söpörhettünk a szőnyeg alá. Ez egy új kezdet neki és nekünk is. Szorítok érte.

Úgyhogy 2016 tavaszát már a Frankfurtnál töltötte, majd nyáron aláírt a Darmstadthoz, de aztán onnan is idő előtt mennie kellett. Ennek oka az volt, hogy támogatta az Ansaar Internationalt, amely a német hírszerzés szerint egy gyanús jótékonysági szervezet. Az Ansaar Szíriában, Palesztinában, Szomáliában és Afganisztánban segít, és amikor ez kiderült, akkor vezető politikusok bírálták Ben-Hatirát, hogy ismert sportolóként nem támogathat szélsőséges csoportokat. Az Ansaart a szalafistákkal hozták kapcsolatba, a mozgalom hívei a magánéletre is kiterjesztik az iszlám tanításának merev értelmezését, elutasítják az antidemokratikus világképet és az iszlám modern felfogását, azt hirdetik, hogy vissza kell térni a „tiszta elődök” (arabul: asz-szalaf asz-szálih) példaképeihez. A Darmstadt vezetősége aztán megvizsgálta a kialakult helyzetet, majd azt mondta: tekintettel a körülményekre, közös megegyezéssel szerződést bont a középpályással.

Bárki, aki végignéz az életpályámon láthatja, hogy társadalmilag érintett vagyok és küzdök az egyenlőségért, legyen szó bőrszínről, származásról, vagy vallásról. Az igazi botrány az, hogy szabotálni akarják a németországi sportpályafutásomat

írta akkor közleményében Ben-Hatira.

A most 30 éves játékos aztán a török élvonalba igazolt a Gaziantepsporhoz, majd utolsó csapata a tunéziai első osztályban szereplő Espérance Tunis volt. 2018 áprilisa óta nem játszott, viszont úgy tudjuk, hogy a kondijával nem lesznek gondok, ugyanis a Schalke U23-as csapatával készült az ősszel.

Most pedig csatlakozott a Budapest Honvédhoz, a DVTK otthonában mutatkozhat be a bajnokságban. Az NB I-ből még 13 forduló van hátra, a Honvéd pedig a harmadik helyen áll és csak két pont a hátránya a címvédő, a tavaszt két vereséggel kezdő Vidi mögött, amely a második. Az élen álló Ferencváros meglépett, a Vidi előtt kilenc, a kispestiekkel szemben tizenegy pont az előnye.

Természetesen klubunk is tisztában van Änis Ben-Hatira múltjával, tudunk a korábbi, kisebb és nagyobb viharokat kavaró történetekről, a Budapest Honvéd azonban labdarúgóként tekint Änis Ben-Hatirára, és úgy gondoljuk – ahogy a bundabotránya után Davide Lanzafame – a tunéziai-német középpályás is megérdemel egy újabb esélyt. Ezt az esélyt pedig megkapja klubunktól, bízunk és hiszünk benne, és a játékossal az élen mindenki azért dolgozik, hogy Änis Ben-Hatirának a pályán mutatott teljesítményéről beszéljenek az emberek

– válaszolta megkeresésünkre a Budapest Honvéd.

A bemutatása után a Honvéd hivatalos honlapján jelent meg vele egy interjú, amiben szintén szóba kerültek a kétes ügyei, de Ben-Hatira azzal hárított, nem szeretne ezekről beszélni, és nem is ezért érkezett Magyarországra.

Történt egy-két dolog az életemben, bár ez nem közvetlenül a pályához köthető, inkább a közösségi médiát, illetve a magánéletemet érinti. Sajnálom, hogy ez így alakult, engem mindig a jó szándék vezérelt, szerettem volna segíteni az embereknek, például ezért támogattam egy alapítványt, ez azonban csak egy icipici része a személyiségemnek, az életemnek, ezért tényleg nem szeretnék bővebben beszélni róla. Azért vagyok itt, hogy futballozzak, és hogy sikeres legyek a Honvéddal. Csak ez számít.

Davide Lanzafaménak is mentőövet dobott a Honvéd

A Juve-nevelésű, de az első csapatban csak egy meccset játszó csatár még 2013-ban, kölcsönben került a kispestiekhez, tíz bajnokin öt gólja és öt gólpassza volt, ám amikor a Honvéd megtudta, hogy érintett egy olasz bundabotrányban, akkor felbontották a kölcsönszerződését. Lanzafamét azzal vádolták, hogy még a Bari játékosaként részt vett több másodosztályú focimeccs befolyásolásában. Négy évre eltiltották, de vádalkut kötött, eltiltását 16 hónapra csökkentették és 40 ezer eurós pénzbírságot kapott.

Visszatérése után játszott a Perugiában és a Novarában, majd 2016-ban visszatért a Honvédhoz, amellyel bajnok is volt 2017-ben, az előző idényben pedig gólkirály lett. Jelenleg a Ferencváros játékosa, és már felmerült annak a lehetősége is, hogy honosítsuk őt a válogatottba.

Nyitókép: Alex Grimm/Bongarts/Getty Images

Ahol a futball esze és szíve találkozik!

Válogatott írások a legjobbaktól.

Minden hónapban legalább 24 kiemelkedő színvonalú tartalom havi 990 forintért. Próbáld ki 490 forintért az első hónapban!

Ahogyan szerzőgárdánk összetétele ígéri, a legkülönfélébb műfajokban, témákban jelennek majd meg szövegek: lesznek elemzések, interjúk, kisprózák, riportok, lesznek hazai és nemzetközi témák, adat- és véleményalapú cikkek egyaránt.

Tartsatok velünk minél többen, hogy együtt alakíthassuk, építhessük az új magyar futballújságot, amely leginkább az írások nívójával és egyediségével akar kitűnni! Fizessetek elő, olvassatok, kövessetek minket, vitatkozzatok velünk, adjatok ötleteket! Várjuk ebbe a közösségbe mindazokat, akiknek a futball csak egy játék, s mindazokat, akiknek a futball több mint egy játék.

KIPRÓBÁLOM!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, a Rangado.hu Facebook-oldalán teheted meg. Ha bővebben olvasnál az okokról, itt találsz válaszokat.

A cikkhez ide kattintva szólhatsz hozzá.
24-logo

Engedélyezi, hogy a 24.hu értesítéseket
küldjön Önnek a kiemelt hírekről?
Az értesítések bármikor kikapcsolhatók
a böngésző beállításaiban.