A magyar klubfutball viszonylag kiegyensúlyozottan gyenge szereplése miatt semmi esély nem mutatkozik arra, hogy a közeljövőben csapataink eggyel többen indulhassanak Európában, vagy legalábbis későbbi selejtezőkörben kapcsolódhassanak be a nemzetközi kupákba. A jó hír az, hogy gyakorlatilag olyan rosszak sem lehetünk, hogy ennél kevésbé kedvező pozícióba kerüljünk, ami részben annak köszönhető, hogy ennél lejjebb már csak nyolc olyan ország van, amely még így is fényévekre van a mieinktől.
Az észak-írek szintjére nem fogunk visszacsúszni
Kezdjük a rosszabbik lehetőséggel, vagyis a visszacsúszással. Az UEFA 54 tagállamának középmezőnye és alsó középkategóriája ugyanoda tartozik, ahová mi, vagyis egy BL-induló mellett három EL-csapatot nevezhet; előbbi a második selejtezőkörben, utóbbiak mind az elsőben kezdik a küzdelmeket. Magyarország az idei szereplést követően a 33. legerősebb koefficiens-ponttal (9.5) rendelkezik. Ahhoz, hogy kedvezőtlenebb helyzetbe kerüljünk, a 47. pozícióba kellene visszacsúsznunk, ekkor már a magyar bajnok is csak az első körből indulhatna.
A jelenleg 47. észak-íreknek mindössze 4.5 pontjuk van. Ennyit még akkor sem csúszhatunk vissza, ha a 2017–2018-as szezonban a magyar együttesek egyetlen egy koefficienspontot sem szereznek – pedig abból a szempontból nem vagyunk rózsás helyzetben, hogy a számításokból épp az elmúlt öt szezon legerősebb idénye esik ki, így a jövő nyári teljesítmény nélkül csak 6.5 ponton állunk.
Arra, hogy a magyarok egy kupaindulót elveszítsenek, még ennél is jóval kisebb az esély. Három csapatot ugyanis mindössze az utolsó három ország nevezhet, ez jelenleg San Marinót, Andorrát és Gibraltárt jelenti. Mivel ezen országok együttesei jellemzően alig-alig tudnak felmutatni akár csak egyetlen továbbjutást is, teljességgel kizárt, hogy ilyen rossz helyzetbe kerüljünk.
Éveken keresztül bravúr kéne, hogy előre lépjünk
Azt is kár volna ugyanakkor tagadni, hogy a feljövetelre sem mutatkozik fikarcnyi esély sem. Ahogy fentebb már említettük, a számításokból jövőre a legerősebb, 2012–2013-as idény fog kiesni, a Videoton EL-csoportkörét és a Debrecen Európa Liga-playoffját pedig nehezen überelhetjük a 2017–2018-as szezonban. Ráadásul nemcsak überelni kellene, hanem a következő idények során folyamatosan messze-messze túlszárnyalni. Ahhoz, hogy Magyarország egy picivel is jobb pozícióból rajtolhasson, a 26. helyre kellene feljönni – ekkor annyival lenne jobb a helyzet, hogy a Magyar Kupa győztesének csak a második selejtezőkörtől kellene bekapcsolódnia.
A 26. helyen viszont jelenleg 15.925 ponttal Ciprus áll. A különbség a mi 9.5-es pontszámunkhoz képest óriási, ráadásul ez messze nem a végleges, hiszen Ciprusnak például még két csapata is versenyben van az európai kupaküzdelmekben, sőt az APOEL Nicosia az EL-csoportkört már biztosan elérte. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a 27. és 31. helyek között Szerbia, Kazahsztán, Bulgária, Szlovénia és Szlovákia is rendelkezik még legalább egy-egy talpon lévő gárdával, akkor láthatjuk: a felzárkózás rövid- és középtávon teljes mértékben reménytelen.
Így azt is csak teoretikusan állapíthatjuk meg, hogy hová kéne felérni ahhoz, hogy a mieink évről évre öt együttest delegálhassanak Európába. Ez konkrétan a 15. pozíció, ahol a mostani szezon előtt Románia, jövőre pedig jó eséllyel Görögország vagy Horvátország áll majd, mégpedig minimum 23-as koefficienssel. Ezek az országok két indulót nevezhetnek a Bajnokok Ligája selejtezőibe.