Nagyjából féltávnál járnak világszerte a 2018-as oroszországi világbajnokság selejtezői. Bár a magyarok fókusza elsősorban Európára, és persze azon belül is a mi csoportunkra irányul, időnként azért érdemes kitekinteni, miként alakulnak a többi kontinens küzdelmei.
A leghátrébb talán Észak- és Közép-Amerika áll, Óceániában viszont szinte már be is fejeződtek a küzdelmek; a Rangadó.hu pedig most áttekinti, hogy ha a selejtezőknek most azonnal vége lenne, mely válogatottakat szemlélhetnénk a világbajnokságon.
26-an már ott lennének, hat helyért kellene pótselejtezni
Vizsgálódásainkat kezdjük azzal, hogy összeszámoljuk: a világbajnokság 32 csapatos mezőnyéből (a házigazdával együtt) 26 nevet már ismernénk, ha a jelen állás szerint érne véget a küzdelem.
Vegyük sorra ezt a 26-ot!
Afrika
Afrikában is kialakult már az az öt, négycsapatos csoport, amelynek első helyezettjei képviseltethetik magukat majd a vb-n, ám a hat mérkőzésből egyelőre csak kettő zajlott le. Ennek fényében az alábbi öt csapat a “kijutó”:
Ázsia
Ázsiában a még talpon lévő 12 csapatot (Thaiföld valójában már kiesett) két hatos csoportra osztották, ezek első két-két helyezettje közvetlenül kvalifikál a vb-re, a harmadik helyezettek pedig előbb egymással vívnak oda-visszavágós párharcot, majd a nyertes a CONCACAF-zóna negyedik helyezettjével játszik interkontinentális pótselejtezőt.
A tízmeccses csoportkörből hetet már letudtak a csapatok, ők állnak most legjobban:
A harmadik helyen Üzbegisztán és Ausztrália áll, az interkontinentális pótselejtezőkről később még lesz szó.
CONCACAF-zóna
Az észak- és közép-amerikai válogatottakat tömörítő zónában hat találkozó van még hátra és hat gárda reménykedhet még. Az első három nyer automatikus kvalifikációt, míg a negyedik majd az ázsiai zóna fent említett harmadik helyezettjeinek csatájának nyertesével vívhat.
Jelenleg ők állnak kijutásra:
A negyedik pozíciót az USA foglalja el.
Európa
Pontosan féltávnál jár az európai selejtezősorozat, a kilenc hatcsapatos csoport első helyezettjei automatikusan kijutnak, míg a legjobb nyolc második egymással játszik és a négy nyertes kvalifikál Oroszországba.
Most ők tűnnek befutónak:
A második helyezettekről lentebb még esik szó.
Dél-Amerika
Dél-Amerikában mind a tíz együttes egy 18 mérkőzésből álló csoportkörben méri össze erejét, ebből 14-et tudtak le eddig a felek. Az biztos, hogy Venezuela – a zóna egyetlen válogatottja, amely még nem járt vb-n – most sem jut ki, de az első négy kvalifikáló és az ötödik, pótselejtezőt jelentő helyért még nagy a harc.
Most ők jutnának ki:
Az Óceánia bajnokával vívandó pótselejtezőn Argentínának kellene részt vennie.
Óceánia
Nem szóltunk még a főként kicsinyke országokat tömörítő Óceániáról, amelynek automatikus kijutója Ausztrália Ázsiához “átpártolása” óta nincs, a selejtezősorozat nyertese Dél-Amerika ötödik helyezettjével küzd majd.
A hat, finisig jutott válogatottat két hármas csoportra osztották, Új-Zéland és Tahiti pedig már le is tudta minden találkozóját. Előbbiek ezáltal behozhatatlan előnyre tettek szert Új-Kaledónia és Fidzsi-szigetek fölött, utóbbiak viszont még izgulhatnak a Pápua-Új-Guinea – Salamon-szigetek párharc kimenetelén.
A két csoportgyőztes majd oda-visszavágós alapon játszik egymással, mielőtt a továbbjutó a pótselejtezőn igazi nagyvadat kapna.
A fennmaradó helyek
Hat pozíció maradt tehát “üresen”. Ebből négyet foglalhatnak majd el Európa pótselejtezős nyertesei; a maradék kettőt pedig oda-visszavágós interkontinentális pótselejtezőkön osztják ki.
A mostani formula szerint utóbbi párharcok így fognak kinézni:
– A CONCACAF-zóna negyedik helyezettje – Az ázsiai harmadik helyezettek párharcának nyertese
– Óceánia bajnoka – A dél-amerikai ötödik helyezett
Európában – ahogy fentebb is írtuk – a kilenc csoportmásodikból nyolc mérkőzik majd egymással, a kijutó a négy párharc-győztes lesz.
A mostani állás szerint a leggyengébb csoportmásodik (amely elesik a pótselejtező lehetőségétől) a hétpontos Montenegró, a többi nyolc pedig így nézne ki (kiemelést értelemszerűen nem tudunk és nem is lehet egyelőre számolni):
Így nézne ki a világbajnokság a mostani állás alapján
1. Oroszország
2. Kongói DK
3. Nigéria
4. Elefántcsontpart
5. Burkina Faso
6. Egyiptom
7. Irán
8. Dél-Korea
9. Japán
10. Szaúd-Arábia
11. Mexikó
12. Costa Rica
13. Panama
14. Franciaország
15. Svájc
16. Németország
17. Szerbia
18. Lengyelország
19. Anglia
20. Spanyolország
21. Belgium
22. Horvátország
23. Brazília
24. Kolumbia
25. Uruguay
26. Chile
27-30.: Svédország/Portugália/Észak-Írország/Írország/Szlovákia/Olaszország/Görögország/Izland
31. USA – Üzbegisztán/Ausztrália
32. Új-Zéland/Tahiti – Argentína