Nemzetközi foci

Ronaldo megmutatta, hogy a kulcspillanatokban még mindig lehet rá klasszisként számítani

CHRISTIAN CHARISIUS / DPA / dpa Pictur-Alliance via AFP
CHRISTIAN CHARISIUS / DPA / dpa Pictur-Alliance via AFP
2-2-es rendes játékidő és hosszabbítás után Portugália büntetőkkel győzte le Spanyolországot a Nemzetek Ligája müncheni döntőjében. A portugálok így 2019 után másodszor nyerték meg a barátságos meccsek kiváltására létrehozott válogatott tornát. Mit mondhatunk el szakmailag a döntőről?

A Nemzetek Ligája záró szakaszának döntőjében végül Spanyolország és Portugália feszült egymásnak. A spanyolok nagyon fordulatos meccsen – 5-1-re is vezettek – győzték le Franciaországot 5-4-re, míg a portugálok Cristiano Ronaldo góljával fordítottak, és 2-1-re múlták felül Julian Nagelsmann Németországát.

Roberto Martínez kezdőcsapatában Diogo Costa előtt a lisszaboni Ignácio és a Cityvel gyengébb szezont futó Ruben Dias lett a két belső védő. A PSG-vel BL-győztes VitinhaJoao NevesNuno Mendes hármasfogat mindegyike helyet kapott a kezdőben, csak nem egészen úgy, ahogy elsőre várná az ember.

Neves ugyanis nem a középpályán, hanem jobbhátvédként kapott helyet, míg Vitinha mellé két támadó szellemű középpályás, Bernardo Silva és Bruno Fernandes került, a két manchesteri csapatot képviselve.

Elöl Cristiano Ronaldo 40 évesen még mindig kihagyhatatlannak bizonyult a kilences pozíciójából – mint a döntő után kiderült, mégis marad szaúdi klubjánál. Az ő két oldalán pedig a friss Konferencia Liga-győztes Pedro Neto, és a Milantól távozó edző, Sergio Conceicao fia, Francisco futkároztak a széleken.

A spanyol oldalon Luis de la Fuente továbbra is egy hasonló rendszerbe keres játékosokat, mint ami tavaly már Eb-győzelmet hozott. Unai Simón kapus előtt Le Normand és Cucurella mellé a Bournemouth-ból Madridba igazoló Dean Huijsen és a Celta-jobbhátvéd Óscar Mingueza kerültek be a védelembe. A középpályán összeállt Zubimendi, Pedri és a friss BL-győztes Fabián Ruíz hármasa, elöl pedig a két villámléptű szélső, Nico Williams és Lamine Yamal mellett az Eb-döntő hőse, Oyarzabal lett a középcsatár.

Bár mindkét csapat képes a technikás játékosai segítségével birtokolni a labdát, ezúttal hamar eldőlt,

hogy a spanyolok lesznek azok, akik labdával többet kezdeményezhetnek, a portugálok pedig a játékidő nagy részében védekező alakzatban próbálták őket megállítani.

A mérkőzés nyitó szakaszában a portugálok többnyire 4-4-2-ben várták a spanyolokat, ami Ronaldo helyezkedésétől függően gyakran 4-2-3-1/4-4-1-1-re alakult. Ekkor még megpróbálták a spanyolokat magasan is letámadni, ám ők a nyomástűrő hármas középpályával és a szintén gyakran visszalépő Nico Williams segedelmével többnyire problémamentesen kihozták a labdát.

A portugálok így egyre többször szorultak vissza középső blokkba, ekkor Ronaldo és Bruno Fernandes alkották az első sort. Az Európa-bajnok spanyolok a portugál fal ellen ugyanazt a receptet alkalmazták, ami az Eb-n már sikert hozott nekik: egy pozíciós, ámde dinamikus, sokat mozgó alakzatban támadtak, vegyítve a spanyol válogatottra hagyományosan jellemző hosszú labdajáratást a dinamikus kombinációkkal.

Ennek megfelelően a védekező középpályás Zubimendi gyakran visszalépett a két belső védő közé, hogy 3 a 2 elleni létszámfölényt alakítson ki Fernandessel és Ronaldóval szemben. Ha pedig a portugálok 4-2-3-1-ben mégis kimozdultak embert fogni, akkor Zubimendi, Ruiz és Pedri rugalmasan mozogva vitték el az embereiket, megnyitva a passzsávokat az elöl szintén rugalmasan helyezkedő hármasnak.

Tactical-board.com

Spanyol labdabirtoklás, portugál védekezés.

A spanyolok kezdetben inkább Nico Williams oldalán, a bal szárnyon próbálkoztak, ám a bilbaói szélső gyakran maradt egy az egyben a jobbhátvédjével, ezáltal kevésbé veszélyesen tudott helyzetbe kerülni és összjátékot kezdeményezni. Erre reagálva mintegy huszonöt-harminc perc után a spanyolok jobb oldala lett valamivel aktívabb.

Itt Lamine Yamal befelé és visszafelé mozogva vette fel a labdákat, hasonlóan, mint a Barcában – az egész mezőnyben ő mutatta fel a legmagasabb várható gólpassz-mutatót (xA). Eközben Oyarzabal is gyakran lépett vissza mintegy hamis kilencesként, valamint Pedri is sokat mozgott a jobb oldali félterület irányába.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!

Már előfizető vagyok,

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik