Como az olaszországi Lombardiában, Milánótól nagyjából 45 kilométerre északra fekszik. A valamivel több mint 80 ezer fős kisváros labdarúgócsapatát 1907-ben alapították Como Foot-Ball Club néven. 2005-ben – egy csődeljárást követően – Calcio Comóként született újra az együttes, majd 2017-ben kapta meg a most ismert Como 1907 nevet. A majdnem 120 éves klub története nagy részét a másod- és harmadosztályban töltötte, a Serie A-ban ezidáig mindössze tizennégyszer szerepelt.
A comói focicsapat 2019-ben kezdett érdekes lenni, amikor Robert Budi Hartono és Michael Bambang Hartono, az indonéz Djarum Group tulajdonosai megvásárolták az akkor negyedosztályú együttest.
Nem véletlen, hogy a tavalyi Serie A-ba való feljutásuk után összesen 95 millió eurót költöttek játékosokra a nyári és téli átigazolási időszakban. A szervezeti átalakítás azonban már 2021-ben megkezdődött, amikor a Chelsea korábbi játékosát, Dennis Wise-t nevezték ki a Como klubigazgatójának. Egy évvel később Thierry Henry és Cesc Fábregas is résztulajdonosa lett a klubnak, utóbbi ráadásul a 2022/2023-as szezonban játszott is az együttesben. Visszavonulását követően Fábregas az U19-es csapat edzője lett.
2023. november 13-án a Como menesztette Moreno Longo vezetőedzőt, akinek a helyét ideiglenesen Fábregas vette át. Mivel a korábbi kiváló játékosnak nem volt még meg az UEFA Pro Licensze, az Olasz Labdarúgó Szövetség szabályai szerint csak egy hónapig tölthette be a vezetőedzői pozíciót. Az egy hónap lejárta után a klub Osian Robertset nevezte ki a kispadra, Fábregas pedig az ő asszisztenseként dolgozott tovább, miközben végezte a pro licenszes képzést. A páros vezetésével a Como a második helyen zárta a 2023/2024-es szezont a Serie B-ben, amivel automatikusan feljutott az élvonalba. Miután júliusban Fábregas átvette a diplomáját a Covercianón, a Como négyéves szerződést írt alá vele, Roberts pedig visszatért a klub utánpótlásába.
Fábregas az elmúlt húsz év egyik legjobb és legmeghatározóbb középpályása volt. Az Arsenalban lett ismert, de az igazán nagy sikereket a spanyol válogatottal (világbajnok, kétszeres Európa-bajnok) és a Barcelonával (hat trófea három év alatt) érte el. Később a Chelsea futballistájaként kétszer a Premier League-et is megnyerte. Pályafutása alatt olyan edzők keze alatt dolgozott, mint Arséne Wenger, Luis Aragonés, Vicente del Bosque, Pep Guardiola, José Mourinho és Antonio Conte.
Játszott Angliában, Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban, vagyis szinte az összes futballkultúrával találkozott. Fábregast ráadásul mindig is az intelligenciája és a kreativitása emelte a klasszisok közé, így garantált volt, hogy edzőként is érvényesülni tud majd.
„Minden edzőnek megvannak a maga nézetei, de Guardiola, Luis Enrique, Xavi és most Cesc is ugyanazt akarja: megtartani a labdát, dominálni és magasan letámadni” – mondta Sergi Roberto, a Como középpályása, akinek Fábregas a csapattársa volt a Barcelonánál 2011 és 2014 között. A Como játékán egyértelműen megmutatkoznak azok a stílusjegyek, amelyekről Sergi Roberto beszélt. A labdabirtoklásonkénti 3,64 passzal és 1,76 méter/másodperc sebességgel a Como a lassú, domináns csapatok közé tartozik a Serie A 2024/2025-ös szezonjában.
Fábregasék rendszerint a kapustól kezdik meg a támadásépítést – arányaiban a Como játszik a legkevesebb hosszú kapuskirúgással a ligában (16,8 százalék) – és 4–2–2–2-es formációban próbálják meg kihozni a labdát. Ez az alakzat létszámfölényt tesz lehetővé a pálya közepén és jobb szögeket biztosít a gyors, rövid passzokhoz.
A fenti, csapatstílusokat összehasonlító ábrán azonban az is jól látszik, hogy a Como mindkét mutatóban közel áll a ligaátlaghoz. „Cesc hozzám hasonlóan négy különböző országban játszott” – mondta a csapat 42 éves kapusa, Pepe Reina, aki most jelentette be, hogy a szezon végén visszavonul.
Mindenhonnan hozott magával ötleteket, ennek köszönhetően a csapat folyamatosan fejlődik és alkalmazkodik, olyanok vagyunk, mint a kaméleon. Voltak például olyan meccseink, ahol szenvedtünk, mert nem volt nálunk a labda, és nagyon magasan kellett letámadnunk. De végtére is, erről szól a versenysport.
Ahogy Reina is utalt rá, a Como nem csak egyféleképpen tud játszani, hanem az ellenféltől és az eredménytől függően képes váltani. Ennek köszönhető az is, hogy az újonc már hét gólt szerzett kontratámadásból, amit csak a Juventus tud felülmúlni (10).
Fábregas játékosként hozzászokott ahhoz, hogy mindig a csapatánál van a labda, ha pedig nincs, akkor a lehető leghamarabb vissza kell szerezniük. Az ok – amit Guardiola is sokszor hangoztat – nyilvánvaló: amíg nálad van a labda, az ellenfél nem tud gólt szerezni. Arról nem beszélve, hogy egy rendezetlen védelem ellen megszerzett labdából sokkal könnyebb helyzetet kialakítani. Ahogy azt az alábbi ábrán látni fogjuk, a Como a hatodik a meccsenkénti magas labdaszerzések számát tekintve, míg a góllal végződő labdaszerzéseket illetően az első helyen áll a két bajnokaspiránssal, az Interrel és a Napolival holtversenyben.
Ennek a három csapatnak egyaránt hat gólja van magas labdaszerzés után. (Magas labdaszerzés alatt azokat a támadásokat értjük, amelyek az ellenfél kapujától maximum 40 méterre kezdődnek).
A napokban nagy visszhangot kapott a közösségi médiában Fábregas szereplése a Sky Sport Italia műsorában, ahol részletesen beszélt arról, hogy mindig kéri a játékosait, próbáljanak meg a lehető legkevesebb érintéssel előre felé játszani. Külön kiemelte a Como 22 éves középpályását, Máximo Perronét, aki a Cagliari ellen 3–1-re megnyert hazai bajnokin gólpasszt adott.
„Majdnem berohantam a pálya közepére kezet fogni vele, mert rengeteget dolgoztunk ezen” – mondta Fábregas Perronéra utalva, aki a pálya közepén, egy átvételt követően ugratta ki a gólt szerző csapattársát.
00:42-nél látható Perrone gólpassza:
A következő ábrán a Como kezdőjátékosainak átlagos pozíciója és a leggyakoribb passzkapcsolatok láthatók az első cseréig a Cagliari elleni bajnokiról. Ebben a meccsben minden benne volt, amit Fábregas képvisel. A Como eredetileg 4–2–3–1-es formációban állt fel, de ahogy azt az átlagos pozíciók mutatják, a csapat szélességét a két szélső védő adta – különösen a jobb oldalon játszó Mergim Vojvoda –, miközben a két szélső (Nico Paz és Gabriel Strefezza) gyakorlatilag a pálya tengelyében bukkant fel a legtöbbször.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a Comónak hat játékosa volt középen, egymáshoz nagyon közel, amivel könnyedén tudták dominálni a pálya ezen területét. Nem véletlen, hogy a Como három gólja közül kettő középről született, ahogy az sem, hogy Fábregasék 61 százalékban birtokolták a labdát. Szezonszinten elmondható, hogy a Como játszik a negyedik legkevesebb beadással (15,1 90 percenként), átlagosan pedig 45-tel több labdaérintése van a középső harmadban, mint az ellenfeleinek. Mindkét mutató azt erősíti meg, hogy Fábregas számára a tengely kontrollálása és az onnan történő bontás a legfontosabb.
Habár a Como tulajdonosainak a világ összes pénze a rendelkezésükre áll, meg sem próbáltak bejáratott sztárjátékosokat igazolni irreálisan magas fizetésért. Helyette a tudatos, szakmai építkezést választották. Az újonctól így senki nem számított kiugró eredményre a Serie A-ban, de a már bebiztosított tizedik hely is bőven felülmúlja a várakozásokat.
Fábregas csapata néhány nagy skalpot is begyűjtött a szezon során: legyőzték az Atalantát (3–2), a Romát (2–0), a Fiorentinát (2–0) és a Napolit (2–1) is. A csapat teljesítményét elemezve azt látjuk, hogy a Como védekezésben és támadásban is az olasz bajnokság legjobbjai közé tartozik. 1,17-es büntető nélküli várható rúgott gólszámát csak hét csapat tudja felülmúlni, míg védekezésben ennél is kevesebben, hatan teljesítenek jobban a Comónál (0,96-os npxGA).
Érdekesség, hogy a Como úgy kapott 50 gólt, hogy az ellenfelek PSxG-je – azaz várható gólszáma az alapján, hogy a kapu mely pontjára tartanak a lövések – mindössze 42,5. Ez azt jelenti, hogy – pusztán a valószínűségszámítás alapján – a kapusok 7,5 védhető gólt engedtek az ellenfeleknek. Extra kapusteljesítménnyel a Como akár még a mostaninál is jobb pozícióban lehetne.
A Comónál megmutatták, milyen az, amikor a lehetőség és a szakmai tudás találkozik. A milliárdos indonéz testvérpár kezdettől fogva rábízta a klub irányítását azokra, akik értenek hozzá. A klubigazgatónak kinevezett Dennis Wise segített meggyőzni az akkor még aktív Fábregast, hogy válassza a Comót, ahol pályafutása befejeztével elkezdheti az edzői szakmát. Fábregasszal kapcsolatban tudvalevő volt, hogy nagyon jó alapokkal rendelkezik ehhez a pályához, és ez az elmúlt egy évben be is bizonyosodott.
Saját képére formálta a Comót, és nem csak a stílusa, hanem az eredményei miatt is nagyon hamar a legkapósabb edzők közé lépett elő.
Ha Fábregas esetleg távozik is, a Comót akkor sem kell félteni. A klub edzőpályájának modernizálása már befejeződött, a stadion felújítása és bővítése várhatóan 2028-ban készül el, emellett pedig egy új akadémiai központot is tervez a vezetőség. „Minden évben fejlődni akarunk, és a közeljövőben remélhetőleg az európai kupaindulásért is harcban lehetünk. Fel akarjuk tenni Comót a futballtérképre” – összegezte a csapat céljait Reina.
A Comóra a bajnokság utolsó fordulójában is komoly figyelem irányul majd, mivel pénteken a bajnoki címért harcoló Intert fogadja, amelynek egy pont a hátránya az éllovas Napoli mögött, amely a Cagliarival találkozik.
A szerző Kovács Gábor, a Ferencváros adatelemzője.