HIRDETÉS
Nemzetközi foci

A PSG sztárja, a szörnyeteg és a jövő embere – kivel pótolhatná Alexander-Arnoldot a Liverpool?

Julian Finney/Getty Images
Julian Finney/Getty Images
Márciusban érkeztek az első hírek arról, hogy Trent Alexander-Arnold nyáron elhagyja a Liverpoolt, és a következő szezontól a Real Madrid futballistája lesz. Azóta mindenki azt találgatja, hogy ki pótolhatná a világ talán jelenlegi legjobb jobbhátvédjét – már ha ez egyáltalán lehetséges. Ebben a cikkben mi is megvizsgáltuk, hogy az idei teljesítmények alapján kik jöhetnének szóba Alexander-Arnold utódjaként.

Trent Alexander-Arnold hatéves kora óta a Liverpool játékosa, a felnőttcsapatban 2016 októberében, tizennyolc évesen mutatkozott be – azóta minden sorozatot figyelembe véve 350 meccsen lépett pályára, ezeken 23 gólt szerzett és 89 gólpasszt osztott ki. Szerepét jól mutatja, hogy a 2023/2024-es szezontól kezdődően már ő számít a Liverpool második számú csapatkapitányának Virgil van Dijk mögött.

A jobbhátvéd abszolút nélkülözhetetlen tagja a csapatnak, egészen egyedi rúgótechnikája miatt pedig nincs még egy hozzá hasonló játékos a jelenlegi mezőnyben.

A Liverpoolnak tehát egy pótolhatatlan játékost kellene pótolnia a távozásával, ráadásul jelentősen megnehezíti a helyzetet, hogy az egyik legpiacképesebb futballistája – aki a Transfermarkt becslései alapján 75 millió eurót ér – ingyen távozik a szezon végén.

Mielőtt rátérnénk a potenciális jelöltekre, Alexander-Arnold példáján keresztül mutatjuk be, hogy milyen adatokat vettünk számításba az európai topligákban szereplő szélső védők teljesítményelemzésénél. A játékot három fázisra bontottuk:

  • a támadójátékon belül a kapura lövések, a kulcspasszok és a beadások,
  • labdabirtoklási fázisban a labdaérintések, a cselek és a progresszív passzok,
  • védekezésben a szerelések, megelőző szerelések és a labdaszerzések 90 percre vetített darabszámát vizsgáltuk.

Az egyes mutatókon belüli sorrend felállításához percentilis értéket használtunk. A nulla és száz között mozgó percentilis érték azt mutatja meg, hogy egy játékos a posztriválisai hány százalékát előzi meg a teljesítményével. Esetünkben a 99-es percentilis érték a legnagyobb, ami azt jelenti, hogy az adott játékos egy személyben vagy megosztva a legjobb a mutatón belül. (Fontos, hogy a játékosokat a ligán belüli posztriválisaikhoz hasonlítottuk, és csak azokat a védőket vettük figyelembe, akik játszottak legalább 900 percet az idei szezonban).

Alexander-Arnoldról tudvalevő, hogy elsősorban a támadásban nyújtott teljesítménye teszi őt világklasszissá, de a radardiagramja alapján az látszik, hogy egy nagyon komplex játékos, aki a helyzetek kialakítása mellett a build-up játékból és a védekezésből is bőven kiveszi a részét. A Premier League-ben szereplő posztriválisaihoz képest neki van a legtöbb kapura lövése (1,6), a legtöbb kulcspassza (2,1) és a legtöbb progresszív passza (8,6) 90 percenként. Emellett a beadások tekintetében is csak egyetlen játékos tudja túlszárnyalni az ő 5,9-es átlagát. A 26 éves védő esetében kiemelkedőnek számít továbbá a labdaérintések (85,9), valamint a szerelések (2,8) és a labdaszerzések (5) száma.

Már ebből is látszik, hogy a Liverpoolnak nem lesz könnyű pótolnia Alexander-Arnoldot. Az angol bajnoki cím idei várományosa kellően vonzó és tehetős klub ahhoz, hogy bárkire kivesse a hálóját, de a teljesítmény mellett van még néhány tényező, ami tovább szűkíti a szóba jöhető játékosok listáját.

Ezek közül az egyik legfontosabb az életkor: a Liverpool igazoláspolitikáját ismerve szinte kizárt, hogy 26–27 évnél idősebb játékossal próbálja meg helyettesíteni a jobbhátvédjét.

Tom Worville, az RB Leipzig korábbi adatmérnöke néhány évvel ezelőtt készített egy elemzést, amelyben több mint tíz Premier League-szezon játékperc adatát felhasználva határozta meg, hogy a játékosok hány éves korukban érik el a csúcsteljesítményüket az egyes posztokon. A szélső védők esetében ez a kor valahol 24 és 26 év között van. Az adatelemzésben – és így a scoutingban is – élen járó Liverpoolról nehéz elképzelni, hogy ennél idősebb játékosért fizessen több tízmillió eurót. Az átigazolási díj szintén fontos faktor, bár az utóbbi években a klubot birtokló Fenway Sports Group is mélyen belenyúlt a zsebébe Luis Díaz (53 millió), Szoboszlai Dominik (70 millió) és Darwin Núnez (85 millió) átigazolásánál. Mindezek figyelembe vételével lássuk, hogy mely játékosok jelenthetnének alternatívát Alexander-Arnold helyére.

Achraf Hakimi

Kor: 26
Klub: Paris Saint-Germain

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik