Nem túlzás a csoda jelző arra, amit az Arminia Bielefeld produkált a Német Kupa mostani szezonjában. A harmadosztályban szereplő csapattól már az is bravúr volt, hogy az első fordulóban kiejtette a második ligás Hannovert, aztán a folytatásban csupa Bundesliga-klubot búcsúztatott: sorrendben az Union Berlin, a Freiburg és a Werder Bremen esett a Bielefeld áldozatául.





A vendégcsapat a 17. percben szerzett vezetést, de Marius Wörl nem sokkal később kiegyenlített, majd a szünet előtti pillanatokban Maximilian Gosser már a hazaiakat juttatta előnyhöz. A második félidőt tökéletesen lehozta a Bielefeld, a Bayer Leverkusennek mindössze egy kaput eltaláló lövése volt (és egy kapufa tövét súroló fejese), noha mindenki azt várhatta, hogy Xabi Alonso csapata majd ráborítja a pályát ellenfelére (összefoglaló itt). A harmadosztályú Arminia várható gól-mutatóban és nagy helyzetekben is felülmúlta ellenfelét, bátran beleállt az előzetesen egyoldalúnak ígérkező párharcba és ez végül kifizetődött.
A Bielefeld a történelem során az első harmad-, vagy alacsonyabb osztályú csapat, amely négy élvonalbeli klubot is kiejtett a Német Kupából.
Az biztos, hogy senki sem alszik a városban ma este. Leírhatatlanul büszke vagyok a csapatra. Szerencsére sem volt szükségünk, támadtunk végig és megérdemeltük a győzelmet
– mondta a 39 éves vezetőedző, Michél Kniat a lefújást követően.
„Nem is akarom elhinni. Lenyűgöző meccset játszottunk, egyáltalán nem az volt, hogy beálltunk bekkelni, bátrak voltunk. Most még kiélvezhetjük ezt a pillanatot, aztán az Aachen elleni bajnokira kell koncentrálnunk” – értékelt az első gólt szerző Wörl, utalva arra, hogy a harmadosztályban negyedik helyen álló klubra a 3. Ligában is fontos meccsek várnak még a feljutásért zajló harcban.
Nagy volt az ünneplés:
Az igazi jojócsapat
Alighanem sokakban felmerült a mérkőzést, vagy az eredményt látva, hogy a Bielefeld mintha nemrég még a Bundesligában szerepelt volna. És valóban, 2022-ben esett ki legutóbb, de az Arminia történetére igencsak jellemző ez az osztályokon átívelő liftezés, nyugodtan rájuk lehet aggatni a jojócsapat kifejezést.
Először 1970-ben szerepelt az első osztályban, két szezon után viszont kiesett, majd azóta is hol a Bundesliga, hol a másod-, hol a harmadosztály mezőnyének tagja. A Bundesliga 2-t négyszer, a 3. Ligát egyszer nyerte meg.
Amikor 2009-ben kiesett a Bielefeld a Bundesligából, utána keserves évek következtek, anyagi problémák nehezítették a mindennapokat, visszacsúszott ismét a 3. Ligába a klub. 2015-ben aztán aranyérmesként sikerült kiharcolni a feljutást, majd öt év Bundesliga 2 következett, mialatt sikerült sportszakmailag és pénzügyileg is rendezni a sorokat, 2020-ban pedig eljött az élvonalba való visszatérés pillanata.
17 motorcsónakkal versenyzünk, miközben mi egy felfújható csónakban ülünk
– mondta akkor a klub sportigazgató, Samir Arabi érzékeltetve azt, hogy messze a legkevesebb pénzből (22 millió euróból) gazdálkodott akkor a Bielefeld.
Így is sikerült azonban első nekifutásra bennmaradni (bár a nagy küzdelem közben menesztették a csapatot az élvonalba segítő Uwe Neuhaust és Frank Kramer érkezett a helyére), a következő szezonban viszont annak ellenére is egyértelmű volt, kiesés lesz a vége, hogy a csapat magját nagyjából sikerült egyben tartani. A Fürth és a Bielefeld nagyon kilógott lefelé akkor a mezőnyből, az Arminiának mindössze öt bajnokit sikerült megnyernie, a szereplésen pedig az sem segített, hogy Kramert is leváltották.
Ezután igazi rémálom volt a Bielefeld szereplése, négy vereséggel és edzőváltással indult a másodosztályú szezon, de Daniel Scherning sem tudta felrázni a csapatot. A szezon közben kinevezett edzőt is kirúgták tavasszal, a hullámzó idénynek végül egy elbukott osztályozó és kiesés lett a vége. A sportigazgatótól, Arabitól is megvált menet közben a klub.
A süllyedés tovább folytatódott, olyannyira, hogy csak az utolsó előtti fordulóban sikerült kiharcolni a bennmaradást a harmadosztályban, 14. helyen zárt 2024-ben a Bielefeld. Ekkor már a mostani vezetőedző, Kniat irányított, aki a bajnoki gyengélkedés mellett azért egy tartományi kupagyőzelmet be tudott gyűjteni, amivel a csapat jogosultságot szerzett a Német Kupa-indulásra, és alapozta meg a mostani csodát.

Kniat mellett kitartott a vezetőség, és a jelek szerint ez a döntés bevált, ugyanis jelenleg a Bundesliga 2-es szereplésért csatázik a csapat – az éllovas Drezdától hat, a második, még automatikus feljutást érő helyen álló Cottbustól öt ponttal van elmaradva, míg az osztályozós pozícióban tanyázó Saarbrücken előnye csak egy pont a Bielefelddel szemben.
Mi történne, ha a Bielefeld megnyerné a kupát?
Ez mindössze a negyedik alkalom, hogy egy harmadosztályú klub eljutott a Német Kupa döntőjébe, korábban a Hertha BSC második csapatának(!), az Energie Cottbusnak és az Union Berlinek végül nem sikerült megnyernie az aranyérmet.
Nem mellesleg még a vereség esetén is 10 millió euró fölötti összeget kaszál a klub kupasorozatban a berlini aranymeccs elérésével, ami talán mondani sem kell, mekkora bevételt jelent egy harmadik ligás klubnak.
Egy bielefeldi kupasiker hatással lenne a Bundesliga-szezonra is. 2015-ben eltörölték ugyanis azt a szabályt, hogy a kupadöntősre száll a nemzetközi kupaszereplés joga, ha a győztes más sorozatban már kvalifikálta magát, így azt a bajnokságban osztják ki. Ha a Bielefeld megnyerné a berlini döntőt (a Lipcse vagy a Stuttgart lesz majd az ellenfele), akkor a német élvonalból nem hét, csak hat csapat szerepelne a nemzetközi mezőnyben: az első négy helyezett a Bajnokok Ligájába kerülne, az ötödik a Bielefelddel közösen az Európa Ligában szerepelne, a hatodik pedig Konferencia Liga-selejtező playoffjában indulna.
Persze, hogy ez a helyzet fennálljon, ahhoz a harmadosztályú Bielefeldnek még le kellene győznie egy bundesligás ellenfelet a Német Kupa döntőjében. Bár, elnézve a szezont, ez nem okozhat gondot.