Nemzetközi foci

Rég nem irányított magyar edző ilyen erős csapatot: mire megy Lőw Zsolt a lipcsei lehetőséggel?

JAN WOITAS / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
JAN WOITAS / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Szerda este a VfB Stuttgart–RB Leipzig mérkőzésen eldől, melyik csapat vívja a harmadosztályú Arminia Bielefelddel a Német Kupa 2025-ös döntőjét. A vendégek kispadján első vezetőedzői mérkőzésére készül Lőw Zsolt, aki tűzoltónak érkezett, és kevesebb mint két hónap alatt kellene megmentenie a lipcseiek idényét. Szakvezetőként nem kis erőpróba.

Lőw Zsoltból Muszáj-Herkules lett.

Az RB Leipzig idény végéig kinevezett új szakvezetője sosem csinált titkot abból, hogy elsősorban nem vezetőedzőként gondol magára: tréneri pályafutása nagy részében másodedző volt, munkakörében viszont a közvetlen elitbe tartozik. Nem lehet másként megfogalmazni ezt: Lőw Ralf Rangnick, Ralph Hasenhüttl és Thomas Tuchel mellett is dolgozott, utóbbi segítőjeként előbb BL-döntős (PSG), majd BL-győztes (Chelsea) lett.

Ez ötcsillagos (másod)edzői pedigré.

Szóval Lőw Zsoltból Muszáj-Herkules lett, mert a Red Bull-klubok hullámvölgye a lipcseieket is elérte. A Salzburg az előző idényben elvesztette az osztrák bajnoki dominanciáját, ebben az évadban még van esélye, de főleg a bajnoki kiírás sajátosságai miatt (az alapszakaszban szerzett pontok megfeleződnek). A brazil Red Bull Bragantino foggal-körömmel küzdve, bravúros hajrával maradt bent a Série A-ban, az RB Leipzig szenved, és a BL-indulása is veszélybe került, ezért kellett Marco Rosénak távoznia a kispadról.

A bikaistálló tagjaiból egyedül a New York Red Bulls büszkélkedhetett, mely bejutott az MLS nagydöntőjébe, igaz, azt elveszítette. A modern futball egyik legfontosabb teoretikusának, Ralf Rangnicknak a távozása óta nem volt első vonalbeli szakmai arca a klubhálózatnak, ezt a problémát a Red Bull Jürgen Klopp megszerzésével orvosolta.

Klopp januárban vette át az energiabefecskendezésre szoruló RB-klubok globális irányítását – közvetlen szakmai szerepe papíron nincs, szakmai-módszertani-oktatási vonalon dolgozik, illetve a sportágközi együttműködésért is felel –, és hamarosan maga mellé vette Lőw Zsoltot. A magyar trénert a technikai igazgató, Mario Gómez már hosszabb ideje a Red Bullhoz akarta csábítani, Klopp pedig rábólintott erre. A közös munkát azonban megzavarta egy apróság: a Borussia Mönchengladbachtól elszenvedett 1–0-s vereség után menesztették Marco Rosét, mert a Leipzig a tabella hatodik helyére süllyedt, a Bajnokok Ligája-kvalifikációhoz pedig az első négy közé kell kerülnie.

Amióta a lipcseiek feljutottak a Bundesligába, a 6. helynél rosszabb pozícióban egyszer sem végeztek, és egy kivételével minden évben jogosultságot szereztek a BL-indulásra.

A Red Bull-focibirodalom ékkövének ez elsőrendű szakmai érdeke. A Leipzig (és általában az RB-hálózat) kiemelkedő tehetségű játékosok fejlesztésére alapoz, de nem végállomás. A legjobb futballisták a topklubok szűk köréhez állnak tovább, magas átigazolási díj ellenében –, az ő csábításukhoz, illetve megtartásukhoz viszont szükséges a Bajnokok Ligája-szereplés. Salzburgban ugyanez a helyzet.

A kluboknak talán még a plusz bevételnél is jobban szükségük van az extra lehetőségre: fiataljaik csak a BL-szerepléssel tudják megmutatni magukat a legmagasabb szintű nemzetközi mezőnyben. A bizonyos területeken központi vezérlésű – előre meghatározott játékstílus, egységes játékosmegfigyelő- és elemző rendszer, a játékosfejlesztés priorizálása – klubok igazán akkor tudnak jól működni, ha a pályán is sikeresek.

Konkrét példára fordítva: egy Erling Haalandhoz vagy Szoboszlai Dominikhez mérhető tehetség esetében a Red Bull-iskola akkor ér igazán sokat, ha az érintett klubok nemcsak a hazai, de az európai porondon (és lehetőleg annak legmagasabb szintjén, a Bajnokok Ligájában) is játéklehetőséget tudnak biztosítani. Ha ez nem adott, akkor elképzelhető, hogy a nagy talentumokért folytatott versenyfutásban egy másik, jobb kondíciókat kínáló, BL-induló klub megelőzi a Red Bull-csapatokat.

Darren Staples / AFP Haaland és Szoboszlai csapattársak voltak Salzburgban, ma az egyikük a Manchester Cityt, a másikuk a Liverpoolt erősíti.

A vezetőség riadót fújt az eredmények hatására, mert Lipcsében borús képet mutatott az eredmények, a játék és a statisztikák együttese. A Leipzig nem szerepel katasztrofálisan a Bundesligában, ám az aligha fogadható el, hogy az ellenfelek jóformán akkor alakítanak ki helyzetet, amikor akarnak (az xGA – várható kapott gólok – rangsorban 15. a csapat, alsóháziakkal van egy szinten, ehhez képest szinte irreálisan kevés gólt szedett be); a BL-ből 1–0–7-es főtáblás mérleggel zuhant ki, győzelmi rátája a legrosszabb a 2016/17 óta tartó élvonalbeli periódusban, a tétmérkőzéseken elszenvedett vereségek száma pedig már márciusban rekordközeli volt.

Made with Flourish</div

Lőw Zsolt teljesen logikus választás volt, hiszen:

  • a Red Bull-klubok futballfilozófiáját kidolgozó Ralf Rangnick tanítványa, játékosként és edzőként is,
  • másodedzői pozícióban végigjárta a klubhálózati ranglétrát (Liefering, Salzburg, Leipzig), belülről ismeri a Red Bull-csapatokat,
  • 2015 és 2018 között a Leipzig másodedzője volt, tökéletesen tisztában van a klub viszonyaival, erősen kötődik az egyesülethez,
  • a csapat több meghatározó, rutinos emberével már dolgozott együtt,
  • jelentős tapasztalata van a szuperklubok szintjén is (PSG, Chelsea, Bayern München),
  • bírja a globális főnök Jürgen Klopp bizalmát, továbbá beleláthatott stratégiai szintről is a klubhálózat dolgaiba.

Mondhatni, rá írták a tökéletes tűzoltó szerepet.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik