Nemzetközi foci

Európa egyik legkomplexebb csatárára még nem figyelt fel a mainstream

JEAN-FRANCOIS MONIER / AFP
JEAN-FRANCOIS MONIER / AFP
A Paris Saint-Germain és Ousmané Dembélé űrszezonjának árnyékában a Monaco januári szerzeménye, Mika Biereth éppen a topligák egyik legjobb befejező csatárává növi ki magát. A 22 éves dán játékosnak nem indult zökkenőmentesen a karrierje, az elmúlt másfél évben azonban felfordult körülötte a világ.

A londoni születésű Mika Biereth a Fulham akadémiáján kezdte pályafutását, majd tizennyolc éves korában az Arsenalhoz került, ahol az U23-as csapatban játszott. A 2021/2022-es szezonban 21 bajnokin tizenegy gólt szerzett, ám a felnőtt csapatban nem mutatkozhatott be. Mikel Arteta ugyan négyszer is beválogatta őt a meccskeretbe, de végül egyszer sem küldte pályára.

A csatár 2022 nyarán a holland élvonalban szereplő Waalwijkhez került kölcsönbe, de itt sem tudta megmutatni a képességeit. 2022. október 7-én csereként beállva duplázott a Groningen ellen, amivel megnyerte csapatának a meccset, de összességében nézve tizenkét bajnokin mindössze 297 percnyi lehetőséget kapott. Biereth következő állomáshelye a skót Motherwell volt, ahol fél év alatt tizennégy bajnokin hat gólt rúgott.

2024 januárjában az Arsenal visszahívta őt a kölcsönből, de csak azért, hogy a szezon második felét már Ausztriában játssza le.

9 fotó

Biereth ezúttal a Sturm Graznál landolt, ahol folytatni tudta jó formáját: tizenöt bajnokin öt gólt szerzett, ezzel nagy mértékben hozzájárult a graziak bajnoki elsőségéhez. A szezon végén a két klub közti jó kapcsolatot kihasználva a Sturm rekordot jelentő négymillió eurót fizetett érte az Arsenalnak, így Biereth megannyi kölcsönjáték után végre megvetette a lábát.

Néha megéri újratervezni

Nem Biereth az első futballista, akinek egy visszalépés hozta meg az áttörést a karrierjében. Xavi Simonst legalább akkora tehetségnek tartották a barcelonai La Masíán, mint Lionel Messit, a felnőtt csapatban mégsem mutatkozhatott be soha. A Paris Saint-Germainben szintén nem kapta meg a lehetőséget, ezért kölcsönben a PSV-hez került, ahol a 2022/2023-as szezonban 22 gólig jutott. Azóta már a Bundesliga élcsapatának számító Leipziget erősíti, amely januárban 50 millió euróért végleg megvásárolta a Paris Saint-Germaintől. De említhetjük Viktor Gyökeres példáját is, aki 2018 januárjában igazolt a Brightonhoz, ám a Premier League-ben egyszer sem kapott lehetőséget. Többszöri kölcsönadás után a Championshipben szereplő Coventryhez került, amelynek színeiben 91 meccsen 38 gólt szerzett. Jelenleg a portugál címvédő Sporting csatára, és 58 bajnokin 57 gólnál tart. A Transfermarkt becslése alapján 75 millió eurót ér.

A 22 éves csatár a 2024/2025-ös szezonban sem lassított. A téli szünetig minden sorozatot figyelembe véve tizennégy gólt rámolt be az ellenfeleknek, ebből kettőt a Lille és a Girona kapujába a Bajnokok Ligájában. A Salzburg elleni 5–0-s bajnoki győzelemből mesterhármassal vette ki a részét. Biereth az osztrák bajnokságban 36 kapura lövésből és 8,42-es xG-ből ért el tizenegy gólt, vagyis az átlagosnál sokkal jobban használta ki a lehetőségeit.

A fiatal támadó kapu előtti kíméletlen helyzetkihasználása önmagában jó ajánlólevél bármelyik topligába, de Biereth más tekintetben is kiemelkedett az osztrák ligából.

Ahogyan azt az alábbi ábrán látni fogjuk, az őszi szezonban a Sturm játékosa hajtotta végre a legtöbb nagy sebességű futást (20 és 25 km/h közötti) és a legtöbb sprintet (25 km/h feletti) a Bundesliga csatárai közül.

Fizikai teljesítménye valószínűleg ugyanakkora szerepet játszott abban, hogy a Monaco januárban tizennégy millió eurót fizetett érte, mint a góljai. Tavaly év végén a monacóiak csatára, Folarin Balogun – aki Biereth-hez hasonlóan korábban az Arsenal játékosa volt – vállsérülést szenvedett, hónapokra kidőlt. A francia csapat már egy ideje figyelemmel követte Biereth grazi teljesítményét, és csak meggyorsította a folyamatot, hogy maga a játékos is nyitott volt az átigazolásra.

Az osztrák Adi Hütter vezette Monaco az európai topligák egyik legintenzívebb csapata, amely a játékában nagy hangsúlyt helyez a védekezésből támadásba való átmenetre.

A Monaco idén már nyolc gólt szerzett kontratámadásból, ami a legtöbb a francia bajnokságban, de az öt európai topligát figyelembe véve is csak három csapat, a Liverpool (13), a Tottenham (10) és a Juventus (9) teljesít jobban ebben a tekintetben.

A Monacót emellett nagyon agresszív letámadás jellemzi, a csapat célja egyértelműen az, hogy a labdát mihamarabb, az ellenfél kapujához a lehető legközelebb megszerezze. Ezt a 8,23-as PPDA – amely azt mutatja meg, hogy egy csapat hány passzt enged az ellenfelének a támadó és középső harmadban, mielőtt valamilyen védekező akcióval megszakítaná a labdajáratást – és a meccsenkénti 5,9 támadó harmadban kezdődő labdabirtoklás is jól megerősíti. Mindkét mutatóban a Monaco vezet a Paris Saint-Germaint megelőzve a francia bajnokságban.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik