Nemzetközi foci

Alacsony intenzitás, gyenge idegenbeli játék – ez áll a Dortmund pocsék szezonjának hátterében

Ralf Ibing - firo sportphoto/Getty Images
Ralf Ibing - firo sportphoto/Getty Images
Nyolc hónappal ezelőtt a Borussia Dortmund még Bajnokok Ligája-döntőt játszott a Real Madrid ellen, azóta viszont két edzőváltás is történt, jelenleg pedig a Bundesliga tizenegyedik helyén áll a csapat. Hogy jutottunk idáig?

A Dortmund tavaly a PSV, az Atlético Madrid és a Paris Saint-Germain elleni párharcok megnyerésével jutott a BL-döntőbe. A Real Madrid ellen nem a németek számítottak esélyesnek, ennek ellenére az első félidőben 1,68-as xG-t dolgoztak ki, ami a legmagasabb mutató egy BL-döntő félidejében anélkül, hogy egy csapat gólt szerzett volna. Az összecsapást végül a Real Madrid nyerte 2–0-ra.

A Dortmund akkori vezetőedzője, Edin Terzic – akit 2022-es kinevezése óta rengeteg kritika ért a csapat játéka miatt, ráadásul a klub sportigazgatójával, Sebastian Kehllel is voltak nézeteltérései az igazolásokat illetően – két héttel a BL-döntő után beadta a felmondását, amit a vezetőség elfogadott. Helyét asszisztense, a Dortmund korábbi játékosa, Nuri Sahin vette át, akinek ezt megelőzően csak a török Antalyaspornál volt vezetőedzői tapasztalata. Sahin kinevezésében nagy szerepet játszott, hogy helyi születésű, a klub akadémiáján nevelkedett és több mint 200 alkalommal játszott az első csapatban.

Nyári változások

Terzic mellett több kulcsjátékos is távozott Dortmundból. Elment Ian Maatsen, Jadon Sancho, Niclas Füllkrug, Marco Reus és Mats Hummels is. Sőt, most januárban a tavalyi Bundesliga-szezonban tizenhárom gólig jutó Donyell Malen is otthagyta a csapatot. Az érkezők névsora sem volt éppen gyenge, de a fiatalok neveléséről és felkutatásáról híres Dortmund a 28 éves Waldemar Antont, a szintén 28 éves Serhou Guirassyt és a 33 éves Pascal Grosst tudta magához csábítani. Rajtuk kívül még két 22 éves játékost, Maximilian Beiert és Yan Coutót igazolták.

Sahintól már az elején sokat vártak, elvégre Terzic alatt az ő felelőssége volt a támadójáték megszervezése. „Szorosan együtt fogunk dolgozni, és nagy ambíciókkal rendelkezünk. Nuri ismeri a klubot és a stábot, a BVB pedig játékosként és segédedzőként is a DNS-ében van. Nincs kétségünk afelől, hogy ő a megfelelő ember a számunkra” – mondta róla kinevezésekor Lars Ricken, a klub ügyvezető igazgatója. Sahin jól is kezdett a bajnokságban: vezetésével a Dortmund az első öt meccséből hármat megnyert, a Werder Bremen ellen pedig gólnélküli döntetlent játszott. Az eredménysort csak a Stuttgart otthonában elszenvedett 5–1-es kiütés árnyékolta be. Akkor még nem lehetett sejteni, hogy ez a Stuttgart elleni vereség egy pocsék idegenbeli széria kezdete, ami nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy február közepén a Dortmund csak a tizenegyedik helyen áll a Bundesligában.

A fenti ábra a német bajnokság csapatainak xG-jét mutatja otthoni-idegenbeli bontásban. A Bayern München, a Frankfurt, a Leverkusen és a Stuttgart után a Dortmund dolgozta ki a legtöbb gólra való helyzetet, ám az összes xG-nek (35,4) csupán a 35 százalékát adják ki az idegenbeli meccsek. A Westfalenstadiontól távol a Dortmund 12,44-es xG-t ért el, aminél csak a Mönchengladbach (12,02), a Bochum (11,7), az Augsburg (8,75) és a Hoffenheim (8,56) teljesített rosszabbul idegenben.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik